Warning: Creating default object from empty value in /home3/morabiyo/morabi-you.ir/wp-content/plugins/medify-core/includes/framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
آشنایی با پروتئین وی و کازئین - کلینیک بدنسازی مربی تو
کلینیک تخصصی مربی تو
تهران - سعادت آباد
کلینیک تخصصی مربی تو
پشتیبانی 24/7
09353132500
شنبه -4شنبه: 8.00 - 20.00
پنج شنبه - جمعه : 9.00 - 16.00
15 فروردین 1401 توسط alikianpoor 0 دیدگاه

آشنایی با پروتئین وی و کازئین

آشنایی با پروتئین وی و کازئین

تعداد پودرهای پروتئینی همه روزه بیشتر  می‌شوند اما در این میان دو پروتئین وی و کازئین جزو محبوب‌ترین انواع پروتئین در میان ورزشکاران به خصوص بدنسازان است. اگرچه هر دوی این دو پروتئین از شیر گرفته شده‌اند اما میزان کارکرد آن‌ها بر روی بدن کاملا متفاوت است به همین دلیل در این مقاله به تفاوت پروتئین وی و کازئین خواهیم پرداخت و اینکه کدامیک از آن‌ها برای ما مناسب‌تر است؟

هر دو از شیر گرفته شده است

کازئین و پروتئین وی هر دو از شیر گاو بدست می‌آیند. ۸۰ درصد از پروتئین شیر را کازئین و ۲۰ درصد را پروتئین وی تشکیل می‌دهد. نکته مهم اینکه هر دوی این پروتئین‌ها بسیار باکیفیت بوده و دارای اسید آمینه‌های ضروری هستند و جالب‌تر اینکه این اسید آمینه‌ها توسط بدن تولید نمی‌شود بنابراین تنها راه دریافت آن مصرف کردن این دو نوع پروتئین خواهد بود!

هر دو پروتئین وی و کازئین از محصولات جانبی پنیر هستند و به راحت یجذب بدن می‌شوند. در طی تهیه پنیر، آنزیم‌ها یا اسیدهای خاصی به شیر گرم شده اضافه می‌شوند. این آنزیم‌ها یا اسیدها باعث جدا شدن کازئین موجود در شیر یا تغییر حالت آن به حالت جامد می‌شود و از ماده مایع جدا می‌شود. همچنین ماده مایع، پروتئین وی است که سپس به شکل پودر خشک شده و به عنوان مکمل‎های غذایی به فروش می‌رسد.

پروتئین کازئین و پروتئین وی هر دو از محصولات جانبی تولید پنیر هستند.

بدن کازئین را دیرتر از پروتئین وی جذب می‌کند

یکی از تفاوت‌های قابل توجه بین کازئین و پروتئین وی در سرعت جذب آن‌هاست. بدن شما پروتئین را به ملکول‌های بسیار کوچکی به نام آمینو اسیدها تجزیه می‌کند و تا زمانی که جذب بدن شوند در خون جریان خواهند داشت. سطح این آمینو اسیدها پس از مصرف کازئین به مدت چهار تا پنج ساعت در خون بالا است اما این عدد برای پروتئین وی حدود ۱٫۵ ساعت خواهد بود. این بدان معناست که این دو پروتئین با سرعت‌های متفاوتی هضم می‌شوند.

تفاوت پروتئین وی و کازئین فقط در این مورد خلاصه نمی‌شود، از آنجایی که پروتئین وی زودهضم‌تر است بنابراین برای بازسازی و ریکاوری عضلات بسیار مفید خواهد بود و معمولا بعد از تمیرن مصرف می‌شود حال آنکه دیر هضم بودن کازئین باعث می‌شود که بسیاری از بدنسازان آن را قبل از خواب مصرف کنند تا بدن فرصت کافی برای هضم آن را در زمانی که خواب هستیم داشته باشد.

پروتئین کازئین به آرامی هضم می‌شود در حالی که پروتئین وی به سرعت هضم می‌شود. این تفاوت در میزان جذب باعث می‌شود که پروتئین کازئین قبل از خواب خوب باشد و پروتئین وی برای تمرینات ایده آل باشد.

پروتئین وی برای عضله‌سازی بهتر از کازئین است

پروتئین وی برای تمرینات بسیار مناسب است زیرا سرعت جذب بالایی دارد. هر دو نوع پروتئین وی و کازئین دارای آمینو اسیدهای مختلفی هستند حال آنکه آمینو اسیدهای موجود در پروتئین وی به رشد عضله سازی کمک می‌کند. البته این به معنای نداشتن کارکرد آمینو اسیدهای کازئین نیست اما اگر دنبال رشد و حجم عضلات هستید با پروتئین وی سریع‌تر نتیجه خواهید گرفت. البته اینکه این مساله در بلند مدت نیز می‌تواند به افزایش عضلات کمک کند همچنان در دست تحقیق است اما آن چیزی که کاملا مشخص است این است که پروتئین دریافتی شما مهمترین منبع ساخت عضلات و ماهیچه‌های بدن شما خواهد بود. پس در تامین میزان پروتئین روزانه خود با دقت و جدیت عمل کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد ساختار آمینو اسیدهای پروتئین وی روند عضله‌سازی را بیشتر از کازئین تحریک می‌کند.

هر دو پروتئین کازئین و وی برای بدن مفید هستند

کازئین و پروتئین وی حاوی پپتیدهای فعال زیستی متفاوتی هستند که برای بدن شما مفید هستند. در ادامه قصد داریم به معرفی بیشتر این دو پروتئین بپردازیم.

پروتئین کازئین

 • حاوی چندین پپتید فعال زیستی است که برای سیستم ایمنی و هضم بدن شما مفید است.
 • حاوی چندین پپتید فعال زیستی است که به کاهش فشار خون و کاهش تشکیل لخته‌های خون در قلب کمک می‌کند.

پروتئین وی

 • حاوی تعدادی پروتئین فعال به نام ایمونوگلوبولین‌هاست که سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می‌کنند.
 • مطالعات نشان داده است که این پروتئین اثرات آنتی اکسیدانی دارند و از رشد تومورها جلوگیری می‌کنند. 

کازئین و پروتئین وی حاوی ترکیبات فعال زیستی متفاوتی هستند که به روش‌های متفاوتی برای سلامتی شما مفید هستند.

اما فواید پروتئین در رژیم غذایی چیست؟

پروتئین نقش بسیار مهمی در سلامت بدن را بازی می‌کند و به طور حتم باید جایگاه قابل قبولی در رژیم غذایی شما داشته باشد در ادامه به فواید پروتئین در رژیم غذایی اشاره خواهیم کرد:

 • چربی سوزی: پروتئین با کاهش اشتها و افزایش متابولیسم به کاهش چربی کمک می‌کند.
 • کنترل قند خون: یکی از راه‌های کنترل قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مصرف پروتئین است.
 • فشار خون: مطالعات نشان می‌دهد افرادی که پروتئین بیشتری مصرف می‌کنند، فشار خون پایین‌تری دارند.
پروتئین نقش بسیار مهمی را به عنوان آنزیم و آنتی بادی و همچنین تنظیم قندخون و فشار خون در بدن بازی می‌کند.

کدامیک برای بدن مناسب‌تر است؟

علی رقم تفاوت پروتئین وی و کازئین که در بالا به آن اشاره کردیم، از دیدگاه داده‌های تغذیه‌ای اختلاف بسیار کمی با هم دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

هر اسکوپ یا پیمانه استاندارد پروتئین وی دارای:

 • کالری: ۱۱۰
 • چربی: ۱ گرم
 • کربوهیدرات ها: ۲ گرم
 • پروتئین: ۲۴ گرم
 • آهن: ۰٪ میزان مصرف روزانه مرجع
 • کلسیم: ۸٪ میزان مصرف روزانه مرجع

هر اسکوپ یا پیمانه استاندارد پروتئین کازئین دارای:

 • کالری: ۱۲۰
 • چربی: ۱ گرم
 • کربوهیدرات: ۴ گرم
 • پروتئین: ۲۴ گرم
 • آهن: ۴٪ میزان مصرف روزانه مرجع
 • کلسیم: ۵۰٪ میزان مصرف روزانه مرجع

به خاطر داشته باشید که بسته به محصولی که خریداری می‌کنید، ممکن است این داده‌ها و اطلاعات متفاوت باشد لذا حتما قبل از خرید جدول درج شده بر روی پروتئین را حتما مطالعه کنید.


سایر تفاوت‌ها را بشناسید

 • پودر پروتئین کازئین به طور کلی گرانتر از پروتئین وی است.
 • پودر پروتئین وی بهتر از کازئین مخلوط می‌شود.
 • پودر پروتئین وی اغلب از قوام و طعم بهتری نسبت به کازئین برخوردار است.

می‌توانید از پروتئین‌هایی خریداری کنید که از ترکیب هر دو ساخته و به بازار ارایه شده است و یا اینکه هر دو را به صورت مجزا خریداری کرده و هنگام تمرین پروتئین وی مصرف کنید و قبل از خواب پروتئین کازئین را.

چگونه پروتئین کازئین و وی را مصرف کنیم؟

تاکنون در خصوص تفاوت کازئین و پروتئین وی زیاد برایتان گفتیم، اما روش مصرف آن به یکدیگر شباهت دارد. برای استفاده بهتر است پروتئین را با شیر و یا آب مخلوط کنید. البته اگر کازئین را با شیر مخلوط کنید ماده‌ای غلیظ‌تر خواهید داشت. همچنین توصیه می‌کنیم از مخلوط کن برای ترکیب پروتئین و آب یا شیر استفاده کنید تا پروتئین به صورت یکنواخت در آن حل شود. بعلاوه ابتدا مایع مورد نظر را درون مخلوط کن ریخته و بعد پودر پروتئین را اضافه کنید تا به ته ظرف شما نچسبد!

سخن پایانی

کازئین و پروتئین وی هر دو از شیر ساخته شده‌اند. و مهمترین تفاوت آن‌ها تنها در مدت زمان هضم آن است. به همین دلیل روش مصرف آن نیز متفاوت خواهد بود. کازئین را قبل از خواب و پروتئین وی را در حین و بعد از تمرین مصرف می‌کنند. نکته مهم اینکه هر دوی این دو پروتئین سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و دارای مزایای بسیار زیادی هستند. همچنین انتخاب یکی از این دو لزوما نتیجه بهتری را برای ورزشکار رقم نخواهد زد و بیش از این دو نوع پروتئین، میزان پروتئین مجموع که در طول روز دریافت می‌کنید حائز اهمیت خواهد بود.

کلینیک بدنسازی مربی تو

ارائه دهنده انواع برنامه های تمرینی و رژیم های غذایی زیرنظر برترین اساتید ایران

تلفن مشاوره و تماس : 09354536070

باتشکر از دکتر علی کیان پور

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :

https://www.instagram.com/morabi_you.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *