کلینیک تخصصی مربی تو
تهران - سعادت آباد
کلینیک تخصصی مربی تو
پشتیبانی 24/7
09353132500
شنبه -4شنبه: 8.00 - 20.00
پنج شنبه - جمعه : 9.00 - 16.00
16 فروردین 1401 توسط alikianpoor 0 دیدگاه

آشنایی کامل با خواص آگماتین سولفات 

آشنایی کامل با خواص آگماتین سولفات

آشنایی کامل با خواص آگماتین سولفات

با جستجو در بازار مکمل‌های ورزشی با عناوین زیادی مواجه خواهید شد که شاید برای شما ناآشنا باشند اما هر یک از این مکمل‌ها دارای ویژگی و خواص مفیدی برای ورزشکاران و بدن‌سازان است. از جمله مکمل‌های غذایی ورزشی آگماتین است. امروز  همراه شما خواهیم بود تا نگاهی به آگماتین، مزایا و مضرات آن داشته باشیم.

آگماتین

آگماتین (Agmatine) به عنوان ۴-امینوبوتیل (۴-Amiobutyl) یا گوانیدین (guanidine) نیز شناخته می‌شود که از مشتقات ارژنین یکی از اسیدآمینه‌های مهم در بدن است. آگماتین به عنوان ماده ذخیره شده در عصب‌ها وجود دارد و در میان عموم مردم به سوپر ارژنین معروف است.

وظیفه اصلی ارژنین و آگماتین به عنوان مشتقات اصلی آن در سلول‌های عصبی، انتقال پیام‌های عصبی و کنترل کننده شدت یا سرعت انتقال پیام‌ها است. تحقیقات انجام شده بر روی آگماتین از فواید آن در درمان اعتیاد به مواد مخدر و همچنین کاهش دردهای عضلانی خبر می‌دهد.

همچنین آگماتین به عنوان کنترل کننده واکنش‌های مربوط به اکسید نیتروژن (NO) در سلول‌ها عمل می‌کند. وجود آگمـاتین در بدن کنترل سوخت و ساز بدن را بهبود می‌بخشد و سلول‌ها را در متابولیسم مناسب به کار می‌اندازد. تمامی این موارد به انضمام دیگر ویژگی‌های جانبی آگمـاتین باعث می‌شود که این ماده مکملی محبوب در میان مردم و ورزشکاران باشد.

آگماتین و عضله سازی

آگماتین در ساخت و ساز عضلات و همچنین عملکرد ورزشکاران نیز مؤثر است و از جمله فواید آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آگماتین به عنوان مهار کننده سنتز اکسید نیتروژن مکمل مناسبی برای پمپ عضلات است.
 • تأمین کننده مناسب انرژی درون و بعد از ورزش است.
 • به عنوان یک نوتروپیک در بدن کاربرد دارد و موجب کاهش استرس و افزایش سلامت روانی و تمرکز در ورزش است.
 • تنظیم کننده سطح انسولین در بدن است و به واسطه آن انرژی و ساخت عضلات را بهبود می‌بخشد.
 • به عنوان اشتهاآور می‌تواند استفاده شود حتی زمانی که معده شما پر است. معمولاً افرادی که وزن کم دارند و نیاز به افزایش وزن برای عضله سازی در آن‌ها احساس می‌شود می‌توانند از این مکمل استفاده کنند.

علاوه بر موارد گفته شده، آگمـاتین کاهش دهنده درد است و در مواردی برای درمان اعتیاد به مواد مخدر هم استفاده شده است. همچنین از دیگر خواص آگماتین می‌توان به کاهش دهنده احتمال بروز سکته‌های مغزی اشاره کرد.

دوز مصرفی آگماتین

پزشکان میزان مصرف آگماتین برای بهبود عملکرد مغز و سلامت روانی را بر اساس کیلوگرم توده بدن هر فرد، ۱٫۶ تا ۴٫۶ میلی‌گرم اعلام کرده‌اند، به این معنی که:

 • ۵۴ کیلوگرم ۸۷ تا ۳۴۹ میلی‌گرم در روز
 • ۶۴ کیلوگرم ۱۰۲ تا ۴۰۷ میلی‌گرم در روز
 • ۷۴ کیلوگرم ۱۱۶ تا ۴۶۵ میلی‌گرم در روز
 • ۸۱ کیلوگرم ۱۳۱ تا ۵۲۳ میلی‌گرم در روز
 • ۹۰ کیلوگرم ۱۴۵ تا ۵۸۱ میلی‌گرم در روز
 • ۱۰۰ کیلوگرم ۱۶۰ تا ۶۴۰ میلی‌گرم در روز
 • ۱۰۹ کیلوگرم ۱۷۵ تا ۶۹۸ میلی‌گرم در روز

برای نتیجه‌گیری بهتر توصیه شده است که آگماتین به همراه پروتئین مصرف نشود. پروتئین موجود در مواد خوراکی موجب کاهش سرعت جذب آگماتین در بدن می‌شود از این رو مصرف هم زمان این دو ماده در کنار هم می‌تواند خواص آگماتین را به عنوان مکمل غذایی از بین ببرد.

آگماتین در بین مکمل‌های غذایی و ورزشی با عنوان سولفات آگماتین (agmatine sulfate) شناخته می‌شود. دوز مصرفی آن بین ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم در هر قاشق چای‌خوری است. پزشکان بهینه مصرف آن را بین ۱ تا ۲ گرم در طول روز معرفی کرده‌اند. البته لازم به ذکر است که سولفات آگماتین به عنوان کمک کننده به پمپ عضلانی استفاده می‌شود و برای ساخت عضله در بدن مفید است.

بنابراین می‌توان گفت مقدار مصرف آن به متغیرهایی به مانند ساعات ورزش، شدت تمرینات ورزشکار و همچنین توصیه‌های ورزشی برای کاهش درد در عضلات نیز وابسته است.

توصیه‌های مصرف آگماتین سولفات

در ادامه به چند مورد از شیوه‌های مصرف آگماتین سولفات که بر روی بسته‌بندی‌های فروش آن نوشته شده است، اشاره خواهیم کرد:

 • ۱ گرم از مکمل را در ۲۰۰ گرم آب حل کنید و قبل از ورزش یا هر ساعت دلخواه از روزهای غیرورزشی خود میل کنید.
 • ۱ قاشق چای‌خوری یا ۵۰۰ میلی‌گرم از آگماتین سولفات را درون ۱۱۰ تا ۱۷۰ گرم آب حل کنید و قبل از ورزش یا به عنوان افزودنی به مکمل قبل از ورزش میل کنید. برای گرفتن نتایج بهتر می‌توانید آن را در حین ورزش نیز مصرف کنید.
 • ۱ تا ۳ قاشق چای‌خوری (۵۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی‌گرم) آگماتین سولفات را در غذای روزان خود مصرف کنید. برای گرفتن نتایج بهتر توصیه شده است که ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از ورزش مصرف شود.

به عنوان جمع‌بندی می‌توان گفت اگر از آگماتین سولفات به عنوان کمک کننده به پمپ عضلانی استفاده می‌شود، می‌بایست ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم، ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از ورزش مصرف شود. همچنین مصرف آگماتین سولفات به همراه ورزش و به‌اندازه ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌گرم به صورت اختیاری توصیه شده است. علاوه بر این شما می‌توانید در طول روزهای غیرورزشی نیز از آگماتین به عنوان مکمل غذایی استفاده کنید.

فواید آگماتین چیست؟

مصرف آگماتین خواص دوگانه‌ای در بدن برای ورزشکاران حرفه‌ای و کسانی که علاقه زیادی به بدن‌سازی دارند، به همراه دارد. آگماتین نه تنها به عنوان عامل نوتروپیک عمل می‌کند و وظیفه بهبود سطح روانی ورزشکار، کاهش تنش و افزایش تمرکز را بر عهده دارد، بلکه موجب بهتر شدن عملکرد او در پمپ عضلانی و تنظیم میزان انسولین در بدن به منظور بهبود فرایند عضله سازی می‌شود.

کاهش درد

آگمـاتین پتانسیل لازم برای کاهش دردهای کوتاه مدت در پردردی ترمال (افزایش حساسیت بدن به درد در زمان آمادگی و گرم شدن بدن) را دارد. همچنین اثرات مصرف آگماتین به عنوان کاهش دهنده درد و التهاب در عضلات وابستگی شدیدی به میزان دوز مصرف دارد. از این رو مکمل‌های دارای آگماتین به عنوان عاملی برای کاهش درد در ورزشکاران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از مزایای مصرف آگماتین می‌توان به کاهش درد، افزایش تمرکز، بهبود عملکرد و همچنین کاهش حساسیت به درد در زمان ورزش اشاره کرد.

کنترل انسولین

مصرف آگماتین نشانه‌هایی از فعال کردن گیرنده‌های ایمیدازولین در بدن دارد. فعالیت این گیرنده‌ها رابطه مستقیم با اندورفین و کاهش سطح قند خون در بدن دارد. اندورفین می‌تواند جذب قند خون در ماهیچه‌ها را افزایش دهد، حتی زمانی که فعالیت ورزشی نداشته باشید نیز اندورفین به کار خود در جذب قند ادامه می‌دهد.

مطالعات دیگری در مورد اندورفین نشان داده است که ترشح آن در بهبود سطح انسولین بدن نیز بی‌تأثیر نیست. بهبود ترشح انسولین خود عاملی مؤثر برای تقویت عضله در بدن ورزشکاران است.

کنترل کورتیزول

مطالعات نشان داده است که مصرف آگماتین به کاهش اثرات ناشی از استرس کمک می‌کند. بدن شما زمانی که دچار تنش باشد به طور طبیعی شروع به ترشح آگماتین می‌کند که به نظر می‌رسد عاملی طبیعی برای کنترل استرس در بدن است.

همچنین آگماتین، نقش مهمی در توانایی مغز برای مقابله با استرس و کاهش اضطراب دارد. کاهش استرس در بدن ترشح کورتیزول را به حالت عادی باز می‌گرداند و به واسطه آن سلامت بدن و ورزشکار تأمین می‌شود؛ بنابراین می‌توان از آگمـاتین به عنوان بهبود دهنده تمرکز، کاهش استرس و بهبود دهنده سلامت روان استفاده کرد.

کاهش افسردگی

به نظر می‌رسد که آگمـاتین دارای خواص ضدافسردگی نیز باشد. مصرف آگماتین در مقایسه با داروهای افسردگی حاکی از این است که می‌توان به آگمـاتین به عنوان یک بهبود دهنده خلق و خو تکیه کرد. همچنین مصرف آگمـاتین به همراه برخی از داروهای ضدافسردگی موجب بهبود نتایج این داروها و اثربخشی بهتر آن‌ها شده است.

لذا می‌توان از آگماتین به عنوان بهبود دهنده سطح سلامت روانی، کاهش دهنده استرس و اضطراب نیز استفاده کرد. بیشتر ورزشکاران تناسب‌اندام در طول دوران بدن‌سازی دچار مشکلات روحی و روانی متعددی می‌شوند که آگماتین می‌تواند کمک خوبی برای آن‌ها باشد.

بهبود پمپ عضلانی

آگماتین نقش مهمی در تنظیم NOS یا نیتریک اکسید سنتاز دارد. این آنزیم به عنوان تولید کننده اکسید نیتریک در بدن شناخته می‌شود. افزایش تولید اکسید نیتریک موجب بهبود خون‌رسانی در بدن و اتساع عروق می‌شود. اتساع عروق فرایندی است که در طی آن رگ‌های بدن برای خون‌رسانی بیشتر بازتر می‌شوند.

این ویژگی برای ورزشکاران تناسب اندام و کسانی که علاقه زیادی به پمپ عضلانی دارند مهم و کاربردی است. علاوه بر بهبود پمپ عضلانی، اتساع عروق موجب بهبود فرایند دریافت مواد مغذی توسط عضلات و ماهیچه‌های بدن می‌شود که در نهایت سنتز پروتئین در رشته‌های عضلانی افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین نه تنها در پمپ عضلانی بلکه در حالت عادی نیز بدنی عضلانی‌تر خواهید داشت.

کنترل فشارخون

آگمـاتین می‌تواند به عنوان عاملی برای کنترل فشارخون در بدن نیز عمل کند. به واسطه خوردن آگمـاتین بدن شما عملکرد بهتر در سیستم عصبی و همچنین اتساع عروق خواهد داشت و به واسطه همین، فشار وارد شده بر رگ و قلب کاهش پیدا می‌کند.

فشارخون کمتر عاملی برای افزایش سلامتی کلی بدن برای دریافت مواد مغذی و عملکرد کلی بدن است. ورزشکاران مسلماً به فشارخون متعادل برای انجام فعالیت‌های ورزشی روزانه خود نیاز دارند.

کاهش سکته مغزی

تحقیقات در مورد آگماتین نشان داده است که مصرف آن به عنوان دارو ضدافسردگی نقش مهمی در کنترل بروز سکته‌های مغزی نیز دارد؛ بنابراین می‌توان گفت، کسانی که احساس می‌کنند در معرض افسردگی و در نهایت بروز سکته‌های مغزی هستند می‌توانند از آگماتین به عنوان کنترل کننده بروز این مشکلات استفاده کنند.

علاوه بر این، مصرف آگمـاتین آسیب‌های ناشی از سکته مغزی در بیماران را به میزان زیادی کاهش داده است.

افزایش اشتها

آگماتین دارای خاصیت عجیبی در افزایش اشتها حتی زمانی که شما در اوج سیری باشید دارد. تحقیقات نشان داده است که با مصرف آگماتین، میزان مصرف وعده‌های غذایی توسط افراد در طول روز، ۴۴ تا ۵۴ درصد افزایش داشته است. آگمـاتین در جبهه مخالف یوهیمبین (yohimbine) به عنوان عاملی برای سرکوب اشتها عمل می‌کند.

مصرف آگمـاتین برای افراد و ورزشکاران لاغری که دوست دارند در دوره زمانی کوتاه به وزن ایده ال خود برسند و نیاز به افزایش توده عضلانی بدن با مصرف مواد غذایی دارند کاملاً مفید و مؤثر است.

عوارض جانبی آگماتین

مصرف هر ماده مغذی و مکملی دارای عوارض جانبی است که نمی‌توان از آن غافل شد. عوارض جانبی آگماتین به شرح زیر است:

 افزایش اشتها

همان‌طور که اشاره شد آگماتین، به عنوان افزایش دهنده اشتها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما ورزشکارانی که در وزن ایده ال هستند با مصرف آگمـاتین دچار اشتهای مضاعف حتی به هنگام سیری مفرط می‌شوند که در نتیجه آن، مصرف مواد غذایی بیشتر و تجمع مواد مضر به مانند چربی ممکن است اتفاق بیفتد.

ناراحتی گوارشی

گزارش‌های اندکی از مصرف آگمـاتین و بروز مشکلات گوارشی وجود دارد. اگرچه آگمـاتین به عنوان تقویت کننده سیستم گوارشی در میان ورزشکاران شناخته شده است اما در برخی موارد موجب بروز حالت تهوع و ناراحتی معده شده است. لازم به ذکر است که این عوارض در دوز مصرفی ۳٫۵ گرم آگمـاتین به صورت روزانه و طی ۳ هفته گزارش شده است.

خطر در دوز بالاتر

تحقیقات اندکی در مورد مصرف آگمـاتین در دوزهای بالا وجود دارد. از این رو همیشه توصیه شده است که آگمـاتین در دوز مابین ۵۰۰ تا ۲۶۰۰ میلی‌گرم مصرف شود. لذا بر اساس دانش اندک در دوزهای بالاتر، ممکن است عوارض جانبی پیش بینی نشده بروز کند.

فشارخون پایین

از آنجایی که آگماتین، اتساع عروق را در بدن تشدید می‌کند، فشارخون به طور ناگهانی افت پیدا می‌کند. این اتفاق می‌تواند برای اغلب ورزشکاران به واسطه خون‌رسانی بیشتر به عضلات، خوشایند باشد اما برای کسانی که به طور طبیعی دارای فشارخون پایین هستند، می‌تواند مشکل‌زا باشد.

سوالات متداول در مورد آگماتین

می‌توان گفت مقدار مصرف آن به متغیرهایی به مانند ساعات ورزش، شدت تمرینات ورزشکار و همچنین توصیه‌های ورزشی برای کاهش درد در عضلات نیز وابسته است.

آیا آگماتین در غذاهای روزانه وجود دارد؟

از آنجایی که آگماتین حاصل از تخمیر باکتری است، می‌تواند در برخی از فراورده‌های غذایی که ناشی از تخمیر هستند وجود داشته باشد. متأسفانه مقدار این آگماتین به میزانی نیست که برای ورزشکاران و بدن‌سازان مناسب باشد و می‌بایست از مکمل غذایی به جای آن استفاده کرد.

آیا ارجنین یا ارژنین مشابه اگمانین است؟

خیر. آگماتین، یکی از مشتقات ارژنین به نام L-Arginine است اما بر خلاف هم‌خانواده بودن، دارای خواص مشابه نیستند. اگرچه ارژنین برای بدن لازم و ضروری است ولی نمی‌توانند به عنوان مکمل غذایی آگمـاتین عمل کنند. ارژنین توانایی تبدیل مستقیم به اکسید نیتریک را دارد در حالی که آگماتین این امکان را ندارد.

علیرغم تفاوت‌های زیاد، باز هم آگمـاتین است که می‌تواند به عنوان تأمین کننده مواد مغذی برای افزایش پمپ عضلانی مورد استفاده قرار بگیرد.

آیا آگماتین با دیگر مکمل‌ها تداخل دارد؟

بر اساس تحقیقات اندک انجام شده، مصرف آگمـاتین به همراه ارژنین، سیترولین، یوهیمبین، اسپارتیک اسید و کراتین اثرات سوئی به مانند کاهش جذب آگمـاتین توسط بدن دارد؛ بنابراین توصیه شده که آگمـاتین را به همراه مواد مذکور مصرف ننمایید.

مکمل غذایی برای افزایش اثرات آگماتین وجود دارد؟

بهتر است که آگمـاتین را به همراه یکی از مکمل‌های دارای هورمون رشد مصرف کنید تا عملکرد و استقامت شما در طول ورزش را بیشتر تحت تأثیر قرار دهد. همچنین مصرف آگمـاتین به همراه کربوهیدرات نیز توصیه شده است.

کلینیک بدنسازی مربی تو

ارائه دهنده انواع برنامه های تمرینی و رژیم های غذایی زیرنظر برترین اساتید ایران

تلفن مشاوره و تماس : 09354536070

باتشکر از دکتر علی کیان پور

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :

https://www.instagram.com/morabi_you.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *