کلینیک تخصصی مربی تو
تهران - سعادت آباد
کلینیک تخصصی مربی تو
پشتیبانی 24/7
09353132500
شنبه -4شنبه: 8.00 - 20.00
پنج شنبه - جمعه : 9.00 - 16.00
16 فروردین 1401 توسط alikianpoor 0 دیدگاه

آشنایی کلی با دیانابول و دوز مصرفی

آشنایی کلی با دیانابول و دوز مصرفی

دیانابول (Dianabol) یا دیبول (Dbol) فراورده استروئیدی است که به طور گسترده برای افزایش قدرت و رشد عضلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطابق هر مکمل دیگری، دیانابول نیز دارای مزایای و معایبی است که امروز در مورد آن صحبت خواهیم کرد. همراه ما باشید.

دیانابول با نام علمی متاندرستنولون، استروئیدی خوراکی و تزریقی دارای خاصیت اندروژنیک و آنابولیک است که به سبب آن توسط ورزشکاران و بدن‌سازان مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مصرف این ماده باید ابتدا به شکل دقیقی آن را شناخت و از مزایا و معایب آن آگاهی پیدا کرد. دقت داشته باشید که این مطلب صرفا در مورد عوارض و پیامدهای استفاده از این دارو بوده و هرگز و تحت هیچ شرایطی بدون مشورت پزشک نباید این دارو را مصرف کرد.

دیانابول

دیانابول یا دبول محبوب‌ترین شکل از انابولیک استروئید ها است که در بازار وجود دارند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. نام علمی این محصول سال‌ها پیش از ماده‌ای که توسط شرکت داروسازی سوئیسی برای اولین بار سنتز کرده بود گرفته شده است. در حالی که تولید ماده اولیه متوقف شده است اما هنوز دیانابول را با همان نام علمی می‌شناسند. همچنین در برخی موارد با عنوان انابول نیز خرید و فروش می‌شود.

شرکت‌های زیادی وجود دارند که دیانابول را تولید و عرضه می‌کنند. با وجود اینکه بیشتر ورزشکاران و کاربران استروئیدی علاقه زیادی به مصرف مواد شیمیایی ندارند اما دیانابول به خاطر اثربخشی، ارزان قیمت بودن و دسترسی راحت هنوز هم محبوبیت زیادی در بین ورزشکاران و بدنسازان دارد. بر اساس تحقیقات انجام شده، این ماده استروئیدی تأثیر مثبتی بر روی پرورش توده عضلانی و افزایش قدرت در آن‌ها دارد.

دیانابول به صورت تزریقی و خوراکی مصرف می‌شود. به دلیل راحتی در مصرف، این مکمل استروئیدی مورد استقبال ورزشکاران و بدنسازان مبتدی و کسانی که دل‌خوشی از تزریق ندارند، قرار گرفته است. قبل از شروع به مصرف آن به شکل تزریقی و خوراکی می‌بایست با مربی ورزشی یا پزشک خود مشورت داشته باشید تا دوز معمول و مناسب برای خودتان را بدانید. در ادامه شاهد معرفی میزان دوز مصرفی متعارف دیانابول خواهید بود.

دوز مصرفی متعارف دیانابول

دیانابول دامنه مصرفی گسترده‌ای دارد و می‌تواند از ۵ میلی‌گرم در روز تا ۵۰ میلی‌گرم در روز به شکل قرص تغییر کند. دیانابـول دارای نیمه‌عمر کوتاهی در بدن است و معمولاً اثر آن بعد از ۴ تا ۵ ساعت از بین می‌رود. نیمه‌عمر کوتاه به معنی تقسیم دوز مصرفی به وعده‌های کوچک‌تر برای مصرف روزانه است؛ بنابراین شما باید دور ۳۰ تا ۵۰ میلی‌گرمی که قرار است در مدت یک روز مصرف کنید را به چندین دوز کوچک‌تر تقسیم کنید.

این کار با استفاده از مصرف قرص‌های ۵ تا ۱۰ میلی‌گرمی به سادگی امکان‌پذیر است. می‌توانید در طول ۲۴ ساعت، برنامه دقیقی برای مصرف دیانابـول مورد نیاز خود پیاده کنید و دوزهای کوچک را برای تأمین دوز نهایی مصرف کنید. بر اساس تجربه، دوره مصرف دیانابول بین ۴ تا ۶ هفته است. البته دوره مصرف دیانابـول بر اساس اهداف هر ورزشکار می‌تواند متفاوت باشد.

عوارض جانبی دیانابول

خوردن دیانابول در مقادیر توصیه شده دارای عوارض جانبی فراوانی است که می‌توان به چند مورد از جدی‌ترین آن‌ها اشاره کرد. این عوارض می‌تواند شامل:

  • فشار کبدی، مخصوصاً در دوز مصرفی بالا و مصرف دارو در زمان‌های نامتعارف
  • افزایش چربی پوستی
  • افزایش آکنه و جوش‌های پوستی
  • طاسی و ریختن موی مردان
  • افزایش جذب آب در اندام‌ها و چاقی بدن

به طور معمول ورزشکاران کمی از این نوع مکمل‌های استروئیدی بر اساس مشکلات قانونی و جسمانی که دارند، استفاده می‌کنند. خوشبختانه اگر شما به دنبال مصرف حتمی دیانابول هستید، می‌توانید از جایگزین‌های قانونی که دارای عوارض به نسبت کمتری هم هستند استفاده کنید.

نشانه‌های اولیه مشکلات کبدی را می‌توان در زردی پوست دانست. اگر با مصرف دیانابول شاهد زردی پوست و تغییر رنگ سفیدی چشمان خود بودید، می‌بایست مصرف دیانابول را قطع کنید. همچنین از دیگر علائم مشکلات کبدی، یبوست و سفتی شکم است که باید آن را جدی گرفت.

برای جلوگیری از بروز طاسی در مردان می‌توان از داروهای کمکی به مانند پروسکار (پروپشیا) استفاده کرد. داروهای استروئیدی دارای عوارضی هستند که به مرور زمان این عوارض به عنوان بخشی از فواید آن برای ورزشکاران مورد استفاده قرار گرفت. از جمله عوارض دیانابول، افزایش حجم آب درون ارگان‌های داخلی است. دیانابـول صنعتی به عنوان دارویی برای افزایش وزن سربازان جنگی در طول جنگ مورد استفاده قرار می‌گرفت و اکنون به عنوان حجم دهنده برای بدن استفاده می‌شود.

شیوه مصرف دیانابول

مصرف دیانابول به سه روش مختلف در میان ورزشکاران رایج است. هر کدام از این روش‌ها بر اساس سابقه مصرف ورزشکار می‌تواند مفید یا بی‌اثر باشد. بیشتر شواهد مربوط به اثربخشی هر کدام از روش‌ها به صورت شهودی است و هیچ دلیل علمی برای آن‌ها وجود ندارد. روش‌های مصرف دیانابول را می‌توان به صورت زیر عنوان کرد:

روش دوره‌ای

در روش دوره‌ای ورزشکار می‌تواند فقط یک نوع از استروئید ها را مصرف کند که این استورئید می‌تواند دیانابول باشد. دوز مصرفی ثابت است و تا زمانی که دوره اول مصرف تمام نشده باشد به صورت روزانه خورده یا تزریق می‌شود. پس از پایان دوره اول، بدن نیاز به استراحت دارد و ورزشکار برای مدتی از خوردن دارو صرف‌نظر می‌کند. بعد از پایان دوره دوباره شروع به مصرف دارو به صورت دوره دوم می‌کند.

پیشنهاد شده است که ورزشکار می‌تواند مصرف استروئید مورد نظر به مانند دیانابول را در دوره دوم افزایش دهد؛ اما اگر دوره اول بدون تأثیر بوده باشد، ادامه دادن دوره دوم نیز بدون تأثیر و دارای عوارض جانبی خواهد بود. لذا ورزشکار باید از دوره اول به عنوان تمرین برای افزایش یا عدم تکرار دوره استفاده کند.

روش هم‌زمان

در روش هم‌زمان، ورزشکار از دو استروئید که می‌توانند اثرات همدیگر را بهبود ببخشند استفاده می‌کند. مصرف استروئیدها در کنار هم می‌تواند عوارض و مشکلاتی نیز به همراه داشته باشد، لذا قبل از ترکیب هر نوع استروئید با هم می‌بایست هدف از ترکیب آن‌ها را مشخص کنید.

برای مثال برای داشتن حجم عضلانی مناسب، ترکیب دیانابـول به همراه تستسترون می‌تواند مؤثر باشد. اگر چه این ترکیب، دارای عوارض جانبی به مانند سردرد، ناراحتی‌های معده، افزایش توده بدنی، جوش‌های چرب و ریزش مو دارد. ترکیب دیگری که برای دیانابـول توصیه شده است و موجب افزایش حجم عضلات می‌شود، دیانابـول به همراه دکا دورابولین است. عوارض جانبی این ترکیب به نسبت قبلی کمتر است.

روش هرمی

در روش هرمی، دو روش قبل با یکدیگر ترکیب می‌شوند اما دوزها در شروع هر دوره مصرف افزایش و دوباره کاهش پیدا می‌کند. اعتقاد بر این است که افزایش تدریجی دوز یک با دو استروئید می‌تواند بدن را در برابر تغییرات ناشی از هورمون‌ها ایمن سازد و عوارض جانبی را کاهش دهد. در شیوه مصرف دوره‌ای و هرمی می‌بایست عوارض ناشی از عدم مصرف در دوره کات کردن را در نظر داشت.

بدن ورزشکار عادت به دریافت دیانابـول به عنوان یک استروئید انابولیکی دارد که با کاهش دریافت آن در دوران کات (عدم مصرف) عوارضی همانند پرخاشگری و افسردگی از خود نشان می‌دهد. لذا می‌توان از مکمل‌های دیگر در زمان کات استفاده کرد.

اثرات دیانابول بر بدن‌سازی

دیانابول، بعد از دهه ۶۰ میلادی، در دسترس عموم قرار گرفت. با افزایش مصرف دیانابـول میان مردم، خواص آن برای بدن‌سازی نیز کشف و دچار افزایش محبوبیت شد. از آن زمان استفاده دیانابول به عنوان یک استروئید انابولیک به شدت افزایش یافته است و می‌توان گفت تنها دارو در این زمینه است. افرادی که از دیانابـول به عنوان مکمل بدن‌سازی استفاده می‌کنند از اثرات مثبت آن در افزایش حجم عضلانی و قدرت آن‌ها در عین سادگی مصرف و در دسترس بودن رضایت دارند.

دیانابول موجب افزایش نیتروژن در اندام‌های درونی بدن می‌شود. نیتروژن سازنده اغلب آمینواسیدهای بدن و در نتیجه ماده اولیه سازنده پروتئین است. رشته‌های عضلانی از پروتئین ساخته شده‌اند، بنابراین خوردن دیانابول برای بدن‌سازان در حکم افزایش توده و بلوک‌های بدن‌سازی است. دیانابول از هد رفت نیتروژن به وسیله ادرار و عرق از بدن جلوگیری می‌کند. اثرات دیانابول بر بدن ورزشکاران و بدن‌سازان را می‌توان به صورت زیر دسته بندی کرد.

 گلیکوژنولیز

بدن شما انرژی را از گلوکز تأمین می‌کند. تبدیل گلیکوژن به گلوکز باعث تولید انرژی در بدن شده و به نام فرایند گلیکوژنولیز شناخته می‌شود. مصرف دیانابول موجب بهبود فرایند گلیکوژنولیز و افزایش انرژی بدن می‌شود.

ذخیره نیتروژن

ذخیره نیتروژن در بدن به معنی افزایش پروتئین در عضلات است. این افزایش توده عضلانی در عضلات استخوانی بیش از دیگر عضلات است. با مصرف استروئید انابولیک هایی به مانند دیانابـول می‌توان به این نیل دست پیدا کرد. البته نباید مضرات مصرف دیانابـول را فراموش کرد.

افزایش پروتئین

قدرت و حجم عضلات شما مدیون وجود پروتئین‌ها در آن است. با مصرف دیانابـول، تولید پروتئین به واسطه وجود نیتروژن کافی در بدن و عدم دفع آن، افزایش پیدا می‌کند. وجود پروتئین کافی در عضلات، خستگی و دوره بازسازی عضلانی را نیز افزایش می‌دهد. جالب توجه است که رشد عضلات زمانی امکان‌پذیر است که میزان پروتئین در اختیار عضلات بیشتر از پروتئین مصرفی به هنگام ورزش‌های استقامتی باشد.

سوالات رایج در مورد دیانابول

بیشتر سؤالاتی که کاربران در مورد دیانابول دارند، در مطالب قبل از این بخش، اشاره شده است اما برای تأکید بیشتر در غالب سؤال نیز به آن‌ها پاسخ داده شده است. همراه ما و سؤالات متداول کاربران در مورد دیانابـول باشید.

آیا دیانابول بدون ورزش کارساز و مفید است؟

خیر. هیچ ورزشکاری با تزریق و خوردن قرص، به تناسب‌اندام دلخواه خود نرسیده است. اگر دوست دارید بدن عضلانی با مصرف دیانابول داشته باشید، می‌بایست از جلو تلویزیون بلند شوید و شروع به ورزش و انجام حرکات استاندارد کنید تا عضلاتتان پرورش پیدا کند.

آیا مصرف دیانابول قانونی است؟

بله این ماده به عنوان، مکمل قانونی در امریکا، اروپا، مکزیک و بیشتر کشورها شناخته شده است و می‌توانید به راحتی آن را تهیه کنید.

آیا دیانابول، پیش ساز هورمونی است؟

به طور خلاصه، خیر. دیانابـول یک استروئید انابولیک است. این مواد به مانند هورمون‌های تستسترون عمل می‌کنند و پیش ساز هورمونی نیستند. پیش سازهای هورمونی در بدن شروع به افزایش فعالیت غدد هورمونی برای تولید هورمون می‌کنند در حالی که دیانابـول به خودی خود هورمون مورد نیاز بدن است.

تولید پیش سازهای هورمونی، به منظور قانونی جلوه دادن مصرف استروئید انابولیک ها بود ولی سال‌های گذشته تغییراتی در دسته بندی آن‌ها انجام شد و همگی در دسته استروئید انابولیک ها طبقه بندی شدند.

آیا دیانابول، استروئید خوبی است؟

برای هر کسی «خوب» می‌تواند مفهومی متفاوت داشته باشد. استفاده از دیانابول در برخی از ورزش‌ها ممنوع است و برخی دیگر استفاده از آن بدون نسخه را قبول ندارند. علاوه بر این، مصرف دیانابول دارای عوارض جانبی به مانند مشکلات کبد، چاقی، ریزش مو و جوش‌های چرب است؛ بنابراین نمی‌توان به صورت قطعی گفت، دیانابول مکملی مناسب برای همه است؛ اما عده‌ای دیگر نظر متفاوت دارند و دیانابول را معجزه‌ای بی‌مانند به واسطه شیوه مصرف، افزایش حجم عضلات و قدرت آن‌ها می‌دانند؛ بنابراین خوب یا بدن بودن دیانابول به مقدار زیادی بستگی به خود شما دارد.

آیا دیانابول از تستسترون بهتر است؟

دیانابول و تستسترون تقریباً اثرات یکسان دارند اما دیانابول اثربخشی سریع‌تری نسبت به تستسترون دارد. البته تستسترون هورمونی طبیعی در بدن است و عوارض جانبی به مانند دیانابول برای کبد ندارد.

مدت زمان اثربخشی دیانابول چقدر است؟

شما می‌توانید اثرات دیانابول را در طی ۴ یا ۶ هفته شاهد باشید. در مقایسه با دیگر استروئید انابولیک ها، دیانابول دارای اثری زود به هنگام و سریع است.

توقف مصرف دیانابول مساوی با توقف رشد عضلانی است؟

خیر، شما با کاهش یا توقف دیانابول، مازاد تستسترون موجود در بدن خود را کاهش می‌دهید. در عدم حضور دیانابول، بدن شما تستسترون کافی (اگر مشکل غددی موجود نداشته باشد) تولید می‌کند و به واسطه همان، رشد عضلانی وجود خواهد داشت.

استروئید انابولیک چیست؟

استروئیدهاي آنابوليک رده‌ای از داروها هستند مشتمل بر هورمون مردانه تستوسترون و گروهي از تستوسترون هاي مصنوعی که در مقادیر مختلف برای بدن‌سازی و افزایش حجم عضلات در رشته‌های ورزشی مختلف به کار می‌روند. این مواد موجب افزایش حجم پروتئین در داخل سلول، مخصوصاً سلول‌های عضلات اسکلتی می‌شوند.

بهترین زمان مصرف دیانابول کی است؟

بهترین روش مصرف دیانابول، یک وعده به هنگام صبح، یک وعده قبل از تمرین و یک وعده بعد از تمرین است. از مصرف دیانابـول قبل از خواب و ساعت‌های پایانی روز خودداری کنید تا خواب آشفته‌ای نداشته باشید. دوز مصرف را به صورت پلکانی افزایش دهید تا بدن در برابر مصرف دیانابـول مقاوم‌تر شود.

برای کاهش عوارض دیانابول چه باید کرد؟

از مشاور تغذیه یا مربی پرورش اندام خودتان در مورد مکمل‌ها و دیگر استروئید هایی که می‌توان به همراه دیانابـول مصرف کرد تا از عوارضی به مانند مشکلات کبدی، چربی پوست و ریزش مو در امان بود، سؤال کنید. معمولاً داروهایی وجود دارند که در زمان کات کردن دیانابـول می‌توانند عوارض ناشی از آن را کاهش دهند که منوط به نظر پزشک و متخصصان است.

امیدواریم که توانسته باشیم، اطلاعات مفیدی در مورد مکمل ورزشی استروئید انابولیک دیانابـول برای شما عزیزان ارائه داده باشیم. نظرات و پیشنهاد‌های خود را با ما در میان بگذارید.

امیدواریم که توانسته باشیم دیدگاه شما نسبت به دیانابول و مصرف آن را تغییر داده باشیم. و توجه داشته باشید که این مقاله صرفا در مورد عوارض و پیامدهای استفاده از این دارو بوده و هرگز و تحت هیچ شرایطی بدون مشورت پزشک این دارو را مصرف نکنید.

کلینیک بدنسازی مربی تو

ارائه دهنده انواع برنامه های تمرینی و رژیم های غذایی زیرنظر برترین اساتید ایران

تلفن مشاوره و تماس : 09354536070

باتشکر از دکتر علی کیان پور

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :

https://www.instagram.com/morabi_you.ir

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *