کلینیک تخصصی مربی تو
تهران - سعادت آباد
کلینیک تخصصی مربی تو
پشتیبانی 24/7
09353132500
شنبه -4شنبه: 8.00 - 20.00
پنج شنبه - جمعه : 9.00 - 16.00
16 فروردین 1401 توسط alikianpoor 0 دیدگاه

آیاخوردن آب در لاغری تاثیر دارد

آیاخوردن آب در لاغری تاثیر دارد

آیاخوردن آب در لاغری تاثیر دارد

امروز قصد داریم به پاسخ سوالی که در ذهن بسیاری است بپردازیم. آیا نوشیدن آب باعث لاغری می‌شود؟ تاثیر آب و لاغری به چه صورتی است؟ با ما همراه باشید تا به این پرسش پاسخ دقیق و کارشناسی بدهیم.

وقتی اسمی از رژیم لاغری به میان می‌آید، همه ما به یاد روزها سخت غذا نخوردن می‌افتیم اما همه رژیم‌های لاغری به این اندازه سخت و دشوار نیستند. گاهی اوقات می‌توانید با خوردن آب هم لاغر شوید و لاغر بمانید.

همان‌طور که می‌دانید ۶۰ الی ۷۰ درصد وزن بدن را آب تشکیل می‌دهد. آب به عنوان یک حلال در خون باعث و عامل اصلی فرایندهای حیاتی به مانند گردش خون، هضم غذا، انتقال مواد مغذی به سلول‌ها، انتقال پیام‌های عصبی و همچنین کاهش دمای بدن است. سؤال بزرگی که پیش می آید، این است که چگونه مایعی که ۶۰ درصد وزن بدن را تشکیل می‌دهد می‌تواند به لاغری کمک کند؟

امروز به این سؤال بزرگ پاسخ خواهیم داد و به شما خواهیم گفت که آیا تاثیر آب و لاغری یک شایعه است یا می‌توانید از آن به عنوان رژیم لاغری استفاده کنید.

تاثیر آب بر لاغری و کالری سوزی

مطالعات زیادی بر روی تاثیر آب و لاغری انجام شده است. در ادامه فهرستی از مطالعات انجام شده با خوردن ۰٫۵ لیتر آب به همراه نتایج آن‌ها را مطالعه می‌کنید.

بدن شما متابولیکی با عنوان متابولیک حالت استراحت یا RMR دارد. زمانی که بدن در حالت استراحت قرار می‌گیرد، این متابولیسم فعال می‌شود و می‌توان گفت که تقریباً ۵۰ تا ۷۰ درصد انرژی روزانه شما را به خود اختصاص می‌دهد. متابولیک حالت استراحت به میزان زیادی با قد و وزن افراد دارد. می‌توان کفت کسانی که دارای قد بلندتر و همچنین وزن سنگین‌تر دارند، متابولیک فعال‌تری دارند.

خوردن آب بر اساس مطالعات انجام شده باعث افزایش متابولیک حالت استراحت می‌شود. بررسی‌های انجام شده نشان داد که بعد از خوردن آب و بعد از ۱۰ دقیقه، متابولیک استراحت بدن شکل فعال‌تری به خود می‌گیرد و حداقل ۶۰ دقیقه این حالت در بدن حفظ می‌شود. به عبارت ساده‌تر شما با خوردن آب باعث می‌شوید، متابولیک استراحت بدن به مدت حداکثر یک ساعت سرعت بگیرد.

در مورد کودکان چاق میزان افزایش متابولیک استراحت بدن عدد ۲۵ درصد گزارش شده است. مطالعات روی زنانی که اضافه وزن داشتند، نشان داد در مدت ۱۲ ماه با خوردن مداوم روزانه یک لیتر آب، ۲ کیلوگرم کاهش وزن اتفاق افتاده است. این کاهش وزن در زنان دارای اضافه وزن، بدون هیچ تغییر در سبک زندگی اتفاق افتاده است.

این تحقیقات در مورد دمای آب نیز می‌گویند که خوردن آب سرد به نسبت آب ولرم یا گرم می‌تواند تأثیر بیشتری داشته باشد، چرا که بدن شما وظیفه دارد برای افزایش دمای آب، کالری بسوزاند.

خوردن نیم لیتر آب در روز، باعث می‌شود سوخت و ساز بدن شما در حالت استراحت افزایش پیدا کند. برخی از مطالعات آماری نشان داده که این عامل باعث کاهش وزن و لاغری می‌شود.

تاثیر آب و لاغری با کاهش اشتها

برخی ادعا می‌کنند که با خوردن آب قبل از غذا توانستند لاغرتر شوند. مطالعات علمی نشان داده است که حق با این افراد است؛ اما در نظر داشته باشید که این اتفاق بیشتر در مورد افراد میان‌سال یا مسن بیش از افراد جوان صادق است.

بر اساس تحقیقات آماری انجام شده بر روی افراد مسن نشان داد که طی ۱۲ هفته، خوردن آب قبل از وعده‌های غذایی باعث شد که موارد مطالعاتی به طور میانگین ۲ کیلوگرم لاغرتر شوند. همچنین مطالعه‌ای مشابه روی دو دسته از افراد چاق میان‌سال انجام شد. در این مطالعه، گروهی که قبل از غذا خوردن، آب می‌نوشیدند به نسبت دیگران، در پایان مدت زمان آزمایش ۴۴ درصد کاهش وزن بیشتری نسبت به گروه دیگر داشتند.

خوردن آب قبل از صبحانه یکی دیگر از توصیه‌های افراد دارای رژیم لاغری با آب است. مطالعه انجام شده نشان داد که خوردن آب قبل از صبحانه، میزان جذب کالری در بدن بعد از صبحانه را ۱۲ درصد کاهش می‌دهید. اگر چه ممکن است این نتایج در مورد افراد مسن و میان‌سال صادق باشد اما افراد جوان نیز از این قضیه مستثنا نیستند و در برخی مطالعات نشانه‌هایی از اثرات مثبت خوردن آب قبل از غذا و کاهش وزن در دراز مدت، مشاهده شده است.

به طورخلاصه می‌توان گفت، مصرف آب قبل از غذا در افراد میان‌سال و مسن باعث می‌شود تا اشتها و علاقه به خوردن غذا کاهش پیدا کند. این عامل می‌تواند به تنهایی موجب لاغری و کاهش وزن شود.

تاثیر آب و لاغری با کاهش کالری مصرفی

اگر بتوانید به جای خوردن مواد غذایی با کالری بالا، ماده‌ای بدون کالری همانند آب جایگزین کنید، به مرور زمان میزان کالری مصرفی شما کاهش پیدا می‌کند و شانس این را خواهید داشت که لاغرتر شوید. برای مثال می‌توانید نوشیدنی‌های شیرین گازدار را از وعده‌های غذایی خود حذف و به جای آن‌ها آب میل کنید.

مطالعات نشان داده است، افرادی که از آب به جای سایر نوشیدنی‌ها استفاده می‌کنند، به طور متوسط ۲۰۰ کالری انرژی کمتری دریافت می‌کنند. کاهش ۹ درصدی کالری دریافتی در نوشیدنی‌ها از عوامل لاغری و کاهش وزن است.

جالب است بدانید که خوردن آب، افزایش طبیعی وزن در افراد را کاهش می‌دهد. به طور طبیعی هر انسان بالغ بعد از ۴ سال، ۱٫۴۵ کیلوگرم افزایش وزن دارد. این مقدار در شرایط زیر کاهش چشم‌گیری دارد:

  • نوشیدن یک لیوان آب بیشتر در طول روز به میزان ۰٫۱۳ کیلوگرم افزایش وزن طبیعی در طول چهار سال را کاهش می‌دهد.
  • جایگزین کردن یک لیوان آب به جای خوردن یک لیوان نوشیدنی گازدار یا شیرین در طول چهار سال نشان از کاهش ۰٫۵ کیلوگرمی افزایش وزن طبیعی بدن دارد.

اهمیت این موضوع در دوران نوجوانی و شاید کودکی بیش از بزرگسالی است. به طوری که شما می‌توانید با آموزش دادن مصرف میزان کافی آب و جایگزین کردن آن به جای نوشیدنی‌های گازدار علاوه بر اصلاح عادت‌های غذایی، از افزایش وزن طبیعی بیشتر در طی سنین بالاتر در آن‌ها جلوگیری کنید.

در مطالعات اخیر، مدرسه‌ای با هدف کاهش وزن و مبارزه با چاقی در کودکان، آن‌ها را تشویق به خوردن آب به جای نوشیدنی‌های گازدار کرد. آن‌ها ۱۷ آب‌سردکن را در قسمت‌های مختلف مدرسه نصب کردند تا کودکان به جای نوشیدنی‌های مضر، از آب استفاده کنند. بعد از یک سال تحصیلی، میزان خطر ابتلا به چاقی در دانش آموزان این مدرسه ۳۱ درصد کاهش یافته بود.

تاثیر آب و لاغری با دفع سموم

زمانی که بدن شما آب کافی نداشته باشد، در دفع سموم به شکل اوره و مدفوع دچار مشکل خواهد شد. آب به کلیه‌ها کمک می‌کند تا بتواند، سموم و مواد زائد را از خون دریافت و به بیرون از بدن انتقال دهد. همچنین آب برای ارگان‌های مختلف بدن مواد مغذی لازم به همراه الکترولیت‌های ضروری را تأمین می‌کند. زمانی که بدن شما دچار بی‌آبی می‌شود، کلیه‌ها نمی‌توانند به خوبی عمل کنند.

همچنین از دست دادن آب، باعث می‌شود که شکل مدفوع نیز تغییر کند. زمانی که بدن به میزان کافی آب نداشته باشد، احتمال بروز یبوست افزایش می‌یابد. یبوست نشانه‌ای از عملکرد ضعیف و نامناسب روده‌ها در دفع مواد زائد است. آب به عنوان یک دارو باعث می‌شود تا مشکلاتی نظیر اسهال و سوء هاضمه نیز بهبود یابند.

عدم دفع مواد زائد از بدن و تجمع آن‌ها در بسیاری از افراد نشانه‌هایی همانند کسالت، خمودگی و بی‌حالی به دنبال دارد. این علائم در دراز مدت قدرت شما برای تحرک را کاهش می‌دهد و موجب افزایش وزن تدریجی می‌شود؛ بنابراین می‌توان گفت خوردن آب کافی به بدن کمک می‌کند تا به واسطه دفع مواد زائد از آن، انرژی کافی برای انجام فعالیت‌های مختلف به منظور مصرف کالری و لاغری را داشته باشد.

تاثیر آب و لاغری با سوزاندن چربی

بدون آب، بدن نمی‌تواند متابولیسم حذف چربی‌ها و کربوهیدرات‌ها را به طور کامل طی کند. فرایند حذف چربی از بدن با عنوان لیپولیز شناخته می‌شود. اولین زنجیر از سری واکنش‌های مصرف چربی وابسته به آب است. به این صورت که آب در واکنش با تری گلیسیرید آن را به اسیدهای چرب و گلیسرول تبدیل می‌کند.

مصرف آب به میزان کافی، برای سوزاندن چربی‌ها لازم و ضروری است. به همین دلیل می‌توان گفت که با خوردن آب می‌توان لاغر شد و چربی سوزی کرد. برسی های انجام شده در سال ۲۰۱۶ نشان داد که خوردن آب در آزمایش‌های حیوانی، واکنش لیپولیز را تسریع کرده و چربی در بدن حیوانات را کاهش داده است.

تاثیر آب و لاغری با ورزش

مهم‌ترین بخش فرایند لاغری، ورزش کردن است. آب به بافت‌های همبند کمک می‌کند تا در هنگام ورزش کردن، به درستی حرکت کنند. همچنین عملکرد ریه، قلب و سایر اندام‌های دخیل در هنگام ورزش کردن را تحت تأثیر قرار می‌دهد به طوری که این اندام‌ها بتوانند در طول ورزش عملکرد مناسبی داشته باشند.

زمانی که ورزش می‌کنید، بدن با عرق کردن آب از دست می‌دهد، لذا این کم آبی می‌تواند موجب گرفتگی عضلات و آسیب‌های مختلف شود. به این دلیل است که قبل از هر ورزش توصیه می‌شود به میزان زیادی آب مصرف کنید تا از کمبود آب در حین ورزش جلوگیری شود. حفظ آب بدن به ویژه در مناطق گرمسیری به هنگام ورزش کردن امر ضروری و مهمی است.

چه میزان آب باید خورد؟

بسیاری از محققان معتقدند که هر فرد بالغ نیاز به خوردن ۲ لیتر آب در طول روز دارد. با این وجود این عدد قطعی نیست چرا که میزان آب مصرفی در هر فرد به عوامل گوناگونی بستگی دارد از جمله:

  • میزان فعالیت روزانه
  • سن
  • اندازه بدن
  • دمای هوا
  • میزان تابش آفتاب
  • سلامتی
  • جنسیت

برای مثال بدن کسانی که ورزشکار هستند یا در مناطق گرمسیری زندگی می‌کنند نسبت به دیگران، نیاز بیشتری به آب دارد. همچنین مادران شیرده و افراد مسن از جمله کسانی هستند که می‌بایست میزان آب مصرفی خود را رصد کنند. در نظر داشته باشید، شما علاوه بر مصرف آب به صورت خالص، از نوشیدنی‌هایی به مانند نوشابه، آب‌میوه‌ها، چای، قهوه، شیر، ماهی و گوشت هم به شکل غیرمستقیم آب دریافت می‌کنید.

با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت، شما زمانی به آب خوردن نیاز دارید که احساس کنید تشنه هستید. از این رو تا زمانی که احساس تشنگی نکرده باشید، خوردن آب ضرورتی ندارد. همچنین نیاز به آب در بدن با علائمی به مانند سردرد و همچنین تغییر حالات روحی نیز دیده می‌شود؛ بنابراین زمانی که احساس کردید به طور غیرعادی سردرد دارید، خوردن آب می‌تواند یکی از راه‌حل‌های آن باشد.

با جمع‌بندی مطالعات انجام شده در مورد تاثیر آب و لاغری می‌توان گفت که مصرف یک تا دو لیتر آب در طول روز می‌تواند به شکل‌های گوناگون باعث لاغری شود. یک یا دو لیتر آب معادل با خوردن ۴ تا ۸ لیوان آب است. البته باز هم تأکید می‌کنیم که این اعداد فقط یک نسبت عمومی هستند و شما بر اساس شرایط جسمانی و سبک زندگی ممکن است نیاز به آب کمتر یا بیشتر از این داشته باشید.

چطور برای لاغری هشت لیوان آب بخوریم؟

خوردن ۸ لیوان آب به سادگی ضرب‌المثل گفتنش نیست، برای اینکه بتوانید آن را تبدیل به عادت روزانه کنید، روش‌هایی وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بطری مناسب

ابتدا باید بدانید چه میزان آب در طول روز نیاز دارید تا بتوانید بر اساس آن ظرف آب مخصوصی تهیه کنید. هیچ کس دوست ندارد آب ولرم یا گرم بخورد. برای مثال اگر شما قصد دارید در طول روز ۲ لیتر آب بخورید، یک بطری دو لیتری پیدا کنید و روزانه پر از آب کرده و داخل یخچال قرار دهید.

این بطری معیار خوبی برای دانستن میزان آب مصرفی و مورد نیاز بدنتان در طول روز است. اگر در پایان روز، قطره ای آب در بطری باقی نمانده باشد، می‌توان گفت که بدنتان آب کافی دریافت کرده است، در غیر این صورت می‌بایست تلاش کنید که فردا، آب بیشتری بخورید.

برای آب خوردن، خریدن یک بطری دوست داشتنی می‌تواند انگیزه خوبی باشد. بطری که بتوانید آن را همه‌جا با خود ببرید، پیش شرط خرید آن است. به یاد داشته باشید، بطری خوب است که بتواند ساعت‌های متوالی آب را خنک نگه دارد.

تبدیل آب خوردن به یک عادت

خوردن آب را به یک عادت تبدیل کنید. به این صورت که از امروز سعی کنید قبل از خواب و همچنین قبل از خوردن صبحانه، هر روز یک لیوان آب بخورید. یادداشت کردن روزهایی که به این عادت عمل کرده‌اید هم می‌تواند انگیزه خوبی برای ترک نکردن آن باشد.

هر زمان اضافی که داشتید، به آب خوردن اختصاص دهید. چه اشکالی دارد همیشه بطری آبی کنار خود داشته باشید و به هنگام کار، مشاهده تلویزیون یا کار با کامپیوتر از آن بخورید. آب خوردن که ضرری ندارد.

اپلیکیشن مصرف آب

از اپلیکیشن های موبایل کمک بگیرید. در طول سال‌های اخیر اپلیکیشن های موبایل فراوانی به وجود آمدند که به شما یادآوری و کمک می‌کنند تا آب مصرفی خودتان را مدیریت کنید. بسیاری از این اپلیکیشن ها با دریافت میزان فعالیت و وزنتان به شما برنامه‌ای متعادل برای مصرف آب به همراه هشدارهای زمانی خاص ارائه می‌دهند تا در زمان‌های معین به میزان مشخص شده‌ای آب بخورید.

بررسی شرایط روزانه

همیشه میزان فعالیت روزانه و محیطی که قرار است در آنجا فعالیت داشته باشید را بررسی و بر اساس آن آب مصرفی خودتان را تأمین کنید. در آب و هوای داغ جنوب ایران، خوردن هشت لیوان آب برای شما کافی نیست. همچنین اگر قرار است ورزش کنید، میزان آب مصرفی روزانه را حداقل یک و نیم برابر نمایید. به هنگام ورزش، منتظر تشنگی نمانید و در طول فواصل زمانی معینی، آب بخورید.

زمانی که احساس گرسنگی می‌کنید، مقداری آب بنوشید. معمولاً انسان در تمایز احساس گرسنگی و تشنگی دچار اشکال می‌شود. علاوه بر این، همان‌طور که مطالعه کردید، خوردن آب قبل از غذا می‌تواند باعث لاغری شود. این نیز یکی از نکات در تاثیر آب و لاغری است.

آب را طعم دار کنید

خوردن آب گازدار یکی از بهترین راه‌های افزایش مصرف روزانه آب است. در برخی موارد آب‌های گازدار، تنها احساس گازدار بودن به شما می‌دهند و دارای طعم‌دهنده‌های مختلفی هستند.

آب خنک، خوشمزه‌ترین طعم را دارد؛ بنابراین سعی کنید بطری یا هر چیزی که قرار است با خود به همراه داشته باشید را روز قبل در یخچال قرار دهید تا خنک شود. این کار را مخصوصاً اگر قرار باشد تمام روز بعد را بیرون از خانه باشید، فراموش نکنید.

برای طعم دار کردن آب، استفاده از قطعات میوه یکی دیگر از راهکارهای هوشمندانه‌ای است که می‌توانید از آن برای بهبود میزان آب مصرفی بهره بگیرید. قطعاتی از مرکبات، انواع توت‌ها به همراه خیار یا نعناع طعم خوبی به آب می‌دهند.

به جای اینکه میوه به آب اضافه کنید، از یخ‌های طعم دار استفاده کنید. به این صورت که روز قبل آب‌میوه‌های مختلف را در شکل قالب‌های یخی درون فریزر قرار دهید. زمانی که می‌خواهید لیوان آب بخورید، آن‌ها را به آب اضافه کنید و از خنکی و طعم جذابشان لذت ببرید.

از غذاهای آب‌دار استفاده کنید

به جای اینکه مستقیماً آب بخورید، می‌توانید میزان مصرف غذاهای آب‌دار را افزایش دهید. میان وعده‌های سالمی به مانند سالاد میوه، سبزی‌ها بهترین گزینه‌های پیشنهادی ما به شما هستند. برای مثال، خیار از ۹۶ درصد آب، هندوانه از ۹۲ درصد آب و خربزه چیزی در حدود ۹۵ درصد آب تشکیل شده است؛ بنابراین خوردن این میوه‌ها در کنار آب خالص، کمبود آب در بدن را جبران می‌کند.

برای خود جایزه تعیین کنید

وجود جایزه و پاداش باعث ایجاد انگیزه می‌شود. برای اینکه بتوانید روزانه هشت لیوان آب بخورید، برای خودتان پاداشی تعیین کنید. تا تاثیر آب و لاغری را بهتر درک کنید.

از زمان‌های انتظار برای خوردن آب استفاده کنید

اگر شما هم به مانند بسیاری از افراد سر میز ناهار منتظر می‌مانید تا غذا حاضر و روی میز بیاید، پیشنهاد می‌کنیم در طول این انتظار، به جای بازی کردن با چنگال‌ها، یک لیوان آب (تا تاثیر آب و لاغری را ببینید) بخورید. همچنین در اوقات بیکاری برای باز و بسته کردن در یخچال می‌توانید خوردن آب از یخچال را بهانه کنید.

کلینیک بدنسازی مربی تو

ارائه دهنده انواع برنامه های تمرینی و رژیم های غذایی زیرنظر برترین اساتید ایران

تلفن مشاوره و تماس : 09354536070

باتشکر از دکتر علی کیان پور

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :

https://www.instagram.com/morabi_you.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *