کلینیک تخصصی مربی تو
تهران - سعادت آباد
کلینیک تخصصی مربی تو
پشتیبانی 24/7
09353132500
شنبه -4شنبه: 8.00 - 20.00
پنج شنبه - جمعه : 9.00 - 16.00
16 فروردین 1401 توسط alikianpoor 0 دیدگاه

آیا سرکه سیب در لاغری موثر است؟

آیا سرکه سیب در لاغری موثر است؟

آیا سرکه سیب در لاغری موثر است؟

هزاران سال است که از سرکه سیب به عنوان یک تونیک سلامتی استفاده می‌شود! تحقیقات نشان می‌دهد خواص سرکه سیب بسیار زیاد است، کاهش قند خون یکی از این خواص است. برخی تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از سرکه سیب در کنار یک رژیم لاغری مناسب می‌تواند به لاغری و کاهش وزن منجر شود. با این حال دانشمندان معتقد هستند که تعداد آزمایشات آن‌ها برای تایید این نظریه باید بیشتر از قبل شود. اما آیا لاغری با سرکه سیب امکان پذیر است؟

سرکه سیب چیست؟

سرکه سیب در یک فرآیند تخمیر دو مرحله ای ساخته می‌شود. ابتدا سیب‌ها را بریده و با مخمر ترکیب می‌کنند تا قند آنها به الکل تبدیل شود. در مرحله دوم، باکتری‌ها را برای تخمیر الکل به اسید استیک اضافه می‌کنند. تولید سرکه سیب سنتی حدود یک ماه طول می‌کشد، اگرچه برخی از تولید کنندگان روندی را پایه گذاری کرده‌اند که در کمتر از یک روز سرکه تولید می‌شود. حدود ۵ تا ۶ درصد سرکه سیب را اسید استیک تشکیل داده است و مابقی را آب و سایر اسیدها از جمله اسید مالیک سرکه را تشکیل می‌دهند.

یک قاشق غذاخوری سرکه سیب که حدود ۱۵ میلی لیتر است حاوی ۳ کالری و فاقد کربوهیدرات است.

اسید استیک و خواص لاغری آن

اسید استیک یک اسید چرب کوتاه است که که در بدن انسان به استات و هیدروژن تبدیل می‌شود، براساس مطالعات انجام شده بر روی حیوانات مصرف اسید استیک می‌تواند باعث کاهش وزن شود.

کاهش قند خون: براساس مطالعات انجام شده بر روی موش‌های آزمایشگاهی، مصرف اسید استیک می‌تواند باعث بهبود عملکد کبد و کاهش قند خون در شما شود.

کاهش سطح انسولین: مشابه تحقیق بالا، استفاده از اسید استیک باعث کاهش سطح انسولین و همچنین افزایش چربی سوزی در موش‌های آزمایشگاهی گزارش شد.

بهبود متابولیسم: مطالعه دیگری بر روی موش‌های آزمایشگاهی نشان داد که مصرف اسید استیک باعث افزایش متابولیسم و آنزیم AMPK در بدن شده و باعث افزایش چربی سوزی می‌شود.

کاهش ذخیره چربی: مطالعات انجام شده بر روی موش‌های آزمایشگاهی که به دیابت و چاقی مبتلا بوده‌اند نشان داده است که مصرف اسید استیک باعث کاهش چربی کبد و دور شکم آن‌ها شده است.

چربی سوزی: مطالعات انجام شده بر روی موش‌ها نشان داده است که مصرف اسید استیک باعث افزایش چربی سوزی و کم شدن نگهداری چربی در بدن شده است.

کاهش اشتها: یکی دیگر از خواص اسید استیک که بر روی موش‌ها به نتیجه رسید، این است که مصرف آن باعث کاهش اشتها و افزایش سیری در آن‌ها شده است.

لاغری با سرکه سیب

سرکه سیب می‌تواند باعث ایجاد سیری در فرد مصرف کننده شود که در نتیجه آن کالری کمتری وارد بدن می‌شود.  مطالعه انجام شده بر روی ۱۱ نفر نشان داد، مصرف سرکه سیب در این افراد که رژیم پر کربوهیدراتی داشته‌اند میزان قند خون آن‌ها بعد از یک ساعت به میزان ۵۵ درصد کاهش یافته است. همچنین این افراد تا پایان روز ۲۰۰ تا ۲۷۵ کالری کمتر از سایرین که سرکه سیب مصرف نکرده بودند، وارد بدن کرده‌اند.

افزایش احساس سیری

خوردن سرکه سیب علاوه بر کاهش اشتها در فرد مصرف کننده سرعت خروج غذا از سیستم گوارش را به تاخیر انداخته که این خود باعث افزایش حس سیری در شما می‌شود. همچنین اگر وعده غذایی شما سرشار از مواد نشاسته‌ای باشد خوردن سرکه سیب به پاکسازی معده، کاهش قند خون در شما می‌شود. البته ممکن است برای برخی از افراد (به خصوص افراد دیابتی) مضر باشد که باید حتما تحت نظر پزشک مصرف شود.

گاستروپارس، یا به تاخیر انداختن تخلیه معده، عوارض رایج دیابت نوع ۱ است. استفاده همزمان انسولین با غذا مشکل ساز می‌شود، زیرا پیش بینی اینکه که چقدر طول می‌کشد تا پس از مصرف غذا قند خون بالا بیاید کار مشکلی است.

از آنجایی که مصرف سرکه سیب سرکه باعث افزایش مدت زمان هضم غذا شده و ماندگاری غذا در معده را بیشتر می‌کند، مصرف آن با وعده‌های غذایی سبب تشدید گاستروپارس می‌شود.

ممکن است باعث چربی سوزی و لاغری شود

نتایج به دست آمده نشان می‌دهد مصرف سرکه سیب در افراد باعث چربی سوزی و لاغری در ناحیه شکم و پهلو شده است. مطالعه ای که به مدت ۱۲ هفته بر روی ۱۴۴ ژاپنی که دچار اضافه وزن بودند نشان داده است که به صورت روزانه ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب مصرف کرد‌ه‌اند علاوه بر ترک الکل اتفاقات مثبت زیر برایشان رخ داده است:

آن‌هایی که ۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب خوردند:

  • کاهش وزن ۱٫۲ کیلوگرمی را تجربه کردند.
  • میزان چربی بدن تا ۰٫۷ درصد کاهش یافت.
  • کاهش چربی ناحیه کمر به میزان ۱٫۴ سانتی متر
  • کاهش تری گلیسیرید خون به میزان ۲۶ درصد

آن‌هایی که ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب خوردند:

  • کاهش وزن ۱٫۷ کیلوگرمی را تجربه کردند.
  • میزان چربی بدن تا ۰٫۹ درصد کاهش یافت.
  • کاهش چربی ناحیه کمر به میزان ۱٫۹ سانتی متر
  • کاهش تری گلیسیرید خون به میزان ۲۶ درصد

طبق این مطالعه، اضافه کردن ۱ یا ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب سیب به رژیم غذایی شما می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. همچنین می‌تواند درصد چربی بدن خود را کاهش دهد، باعث کاهش چربی شکم و کاهش تری گلیسیرید خون شما می‌شود. البته این مطالعات به صورت محدود انجام شده است و برای گسترش استفاده از آن نیازمند بدست آوردن نتایج و تحقیقات بیشتری است.

لاغری با سرک سیب و سایر فواید آن

درست است که این مقاله با عنوان لاغری با سرکه سیب نوشته شده است اما خوردن سرکه سیب می‌تواند فواید دیگری نیز داشته باشد که در این بخش به آن اشاره خواهیم کرد.

کاهش قند خون و انسولین: اگر رژیم غذایی که آن را دنبال می‌کنید سرشار از کربوهیدرات است، خوردن سرکه سیب به شما کمک می‌کند میزان قند خون و همچنین انسولین بدن کاهش یابد.

بهبود حساسیت به انسولین: یک مطالعه نشان داده است که افرادی که به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند با مصرف سرکه سیب حساسیت بدن را به انسولین به میزان ۳۴ درصد افزایش خواهند داد.

کاهش قند خون ناشتا: یک مطالعه نشان می‌دهد افرادی که به دیابت نوع ۲ مبتلا بودند با مصرف وعده‌های غذایی پر پروتئین و همچنین مصرف سرکه سیب، توانسته‌اند به میزان ۲ برابر قند خون ناشتای خون را کاهش دهند.

بهبود علائم POCS: در مطالعه ای کوچک از زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) که مدت زمان ۹۰ تا ۱۱۰ روز سرکه را مصرف می کردند، ۵۷ درصد از تخمک گذاری را دوباره ادامه دادند.

کاهش کلسترول خون: تحقیقات انجام شده بر روی موش‌های آزمایشگاهی که دچار دیابت بوده‌اند نشان داده است که مصرف سرکه سیب می‌تواند به کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب و همچنین کاهش تری گلیسیرید کمک کند.

کاهش فشار خون: مطالعات انجام شده بر روی حیوانات نشان داده است که مصرف سرکه سیب می‌تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

کشتن ویروس و باکتری مضر: سرکه می‌تواند به مبارزه با باکتری‌هایی بپردازد که می‎تواند باعث مسمومیت غذایی، از جمله E. coli شود. در یک مطالعه، سرکه تعداد باکتری‌های خاصی را ۹۰ درصد و برخی از ویروس‌ها را ۹۵ درصد کاهش داد.

چگونه با سرکه سیب لاغر شویم؟

  • ۳ قاشق سرکه سیب
  • آب لیمو ۱ قاشق غذاخوری

همه مواد را داخل فنجان مخلوط کنید. این ترکیب را هر روز صبح قبل از صبحانه به مدت ۳۵ روز مصرف کنید. در حقیقت این نسخه برای کاهش ۴ کیلو وزن بدن در مدت ۳۵ روز است. همچنین حداقل یک ساعت در روز ورزش نمایید.

این نسخه توانایی آب کردن چربی های اضافی بدن را دارد چون حاوی اسید و آنتی اکسیدان است به علاوه این نسخه متابولیسم بدن را بالا می برد و به کاهش وزن کمک می کند.

سرکه سیب ماده‌ای بسیار اسیدی است و مصرف مستقیم آن می‌تواند به مینای دندان و مری شما آسیب برساند. بنابراین حتما قبل از استفاده روزانه با پزشک متخصص مشورت کنید.

به گفته محققان، سرکه سیب سرشار از ویتامین، مواد معدنی، پروبیوتیک و آنزیم هاست. بتاکاروتن، کلسیم و پتاسیم از جمله مواد مغذی‌ای هستند که بعد از تخمیر سیب و تبدیل به سرکه، همچنان در آن باقی می‌مانند و قدرت آنتی اکسیدانی بالایی دارند.

 

مصرف زیاد سرکه سیب خطرناک است

مطالعه محققان در سال ۲۰۱۲ نشان می دهد مصرف بیش از اندازه زیاد آب و سرکه با خطراتی برای سلامت همراه است که علائم آن شامل خستگی، از بین رفتن حس چشایی، عدم تحمل سرما، از بین رفتن قدرت ماهیچه، رنگ پریدگی پوست، جوش‌های پوستی، زخم دهان، ریزش مو، مشکلات بینایی، کرختی و بی حسی، و افسردگی است.

روش‌های لاغری با سرکه سیب

اگر به دنبال لاغری با سرکه سیب هستید و حوصله پیروی کردن از رژیم‌های لاغری سفت و سخت را ندارید، در این بخش به معرفی ۲ روش جالب خواهیم پرداخت.

روش اول

از سرکه سیب به جای سس در سالاد استفاده کنید. طعم سرک سیب برخلاف سایر انواع سرکه‌ها به خاطر وجود سیب در تهیه آن کمی به شیرینی می‌زند. همچنین برای استفاده در ساندویچ نیز مناسب است. در مواقعی که می‌خواهید سرکه سیب را جایگزین سس سالاد کنید، می‌توانید آن را با مقدار کمی آب انار، روغن زیتون، سیر خردشده، نمک و فلفل مخلوط کنید.

روش دوم 

اما یکی از روش‌های جالب برای استفاده از سرکه سیب، اضافه کردن آن به سس باربکیوی خانگی است. فقط کافی است ۲ قاشق چای‌خوری سرکه سیب را با یک چهارم فنجان سس گوجه‌فرنگی، ۲ قاشق غذاخوری کچاپ، ۲ قاشق غذاخوری شکر قهوه‌ای و کمی پودر سیر مخلوط کنید.

کلینیک بدنسازی مربی تو

ارائه دهنده انواع برنامه های تمرینی و رژیم های غذایی زیرنظر برترین اساتید ایران

تلفن مشاوره و تماس : 09354536070

باتشکر از دکتر علی کیان پور

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :

https://www.instagram.com/morabi_you.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *