Warning: Creating default object from empty value in /home3/morabiyo/morabi-you.ir/wp-content/plugins/medify-core/includes/framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
بهترین دوره مصرف استروئیدها - کلینیک بدنسازی مربی تو
کلینیک تخصصی مربی تو
تهران - سعادت آباد
کلینیک تخصصی مربی تو
پشتیبانی 24/7
09353132500
شنبه -4شنبه: 8.00 - 20.00
پنج شنبه - جمعه : 9.00 - 16.00
20 فروردین 1401 توسط alikianpoor 0 دیدگاه

بهترین دوره مصرف استروئیدها

بهترین دوره مصرف استروئیدها

بهترین دوره مصرف استروئیدها

هشدار : ⛔مقاله پیش رو تنها برای اهداف آموزشی بوده و قصد ترویج استفاده از استروئید‌های غیر قانونی‌ را ندارد.⛔

لیفتر‌های مبتدی گاهی‌ اوقات میپرسند، “ بهترین دوره‌ های استروئید کدام هستند؟ “ .

پاسخ صحیح به این سوال بستگی به این دارد که فرد از دوره های استروئید چه انتظاراتی دارد و به دنبال چه هدفی‌ است.

برای مثال، اگر فردی خواهان چربی‌ سوزی فوق العاده ای باشد، دوره ای بسیار متفاوت از فردی را انتخاب می‌کند که خواهان افزایش حجم است.

به علاوه، بهترین دوره های استروئید برای مردان ممکن است کاملا با دوره های استروئید مطلوب برای بانوان متفاوت باشد، زیرا که زنان میبایست از ترکیباتی که باعث بروز صفات مردانه در آنها شود، خودداری کنند.

در این راهنما، ما دوره‌های استروئید متفاوتی را برای مبتدیان، حرفه ای ها و افرادی که به دنبال حجم یا کات هستند، با جزئیات شرح خواهیم داد. 

دوره های استروئید مبتدی

بهترین دوره های استروئید برای یک فرد تقریبا همیشه همان اولین دوره او می‌باشد.

دلیل این امر این است که بدن این افراد هنوز فرصت این را نیافته تا نسبت به استروئید‌های آنابولیک مقاوم شود، بنابراین نتیجه تغییر سریع و قابل توجه در ترکیب بدنی می‌باشد.

همچنین، دوره اول میتواند مخرب‌ ترین و آسیب زننده‌ ترین دوره نیز باشد، زیرا بدن فرصت تطابق پذیری با این ترکیبات را پیدا نکرده است.

بنابراین، بهترین دوره های استروئید برای مبتدیان آن دوره ای است که دارای عوارض جانبی خفیف و در عین حال آن قدری قدرتمند باشد که عضله سازی قابل توجهی‌ انجام دهد.

نکته : استک کردن استروئید‌ها پروتکلی نیست که عموما توسط مبتدی‌ها اتخاذ شود، زیرا ترکیب چندین استروئید با هم اغلب دارای عوارض جانبی شدیدی می‌باشد.

دوره تستوسترون

دوره تکی‌ تستوسترون یک پروتکل ثابت برای بسیاری از لیفتر‌های مبتدی می‌باشد.

دلیل این امر این است که تستوسترون عضله سازی و افزایش قدرت بسیار خوبی‌ ایجاد می‌کند و در عین حال عوارض جانبی خفیفی دارد.

بنابراین، تستوسترون یکی‌ از استروئیدهایی محسوب میشود که نسبت پاداش به ریسک آن بسیار مناسب است.

از منظر نتیجه، یک دوره تستوسترون با دوز بندی مناسب میتواند بیش از ۲۰ پوند عضله سازی خالص برای مبتدی‌ها به همراه داشته باشد. تستوسترون همچنین به دلیل ماهیت آندروژنیک خود کمی‌ چربی‌ سوزی نیز انجام میدهد.

با مصرف تستوسترون همچنین قدرت عضلانی در چندین حرکت چند مفصلی نظیر اسکات، ددلیفت و پرس سینه میتواند تا ۵۰ پوند افزایش یابد.

متاسفانه، تستوسترون جز دوره های استروئید ی نیست که راحت‌ترین نوع مصرف را داشته باشد، به طوری که اغلب تستوسترون در فرم تزریقی می‌باشد. اما این روش مصرف به این معنی‌ است که تستوسترون میتواند کبد را دور بزند (بر خلاف استروئید‌های خوراکی)، بنابراین به سرعت وارد جریان خون میشود. در نتیجه، تستوسترون دارای اثر سمی روی کبد نمیباشد یا این اثر بسیار اندک است.

نکته : تستوسترون در فرم خوراکی (به نام‌های آندکانوات یا آندریول) نیز موجود می‌باشد. اما به دلیل قیمت بالا، بدنسازان کمتر از این فرم استفاده میکنند.

هفته ۱ :

تستوسترون : ۲۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۲ :

تستوسترون : ۲۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۳ :

تستوسترون : ۲۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۴ :

تستوسترون : ۲۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۵ :

تستوسترون : ۲۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۶ :

تستوسترون : ۲۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۷ :

تستوسترون : ۲۰۰ میلی‌ گرم

دوره بالا عموما توسط مبتدیانی که به دنبال عضله سازی و افزایش قدرت قابل توجهی‌ هستند استفاده میشود. تستوسترون سیپیونات یا انانتات عموما توسط مبتدی‌ها مصرف میشود، زیرا که این استر‌ها نیازمند تزریق در دفعات بیش از حد زیادی نیستند.

همچنین، معمولا تزریق سیپیونات و انانتات نسبت به دیگر فرم‌های تستوسترون، کمتر مشکل ساز است.

عوارض جانبی تستوسترون

تستوسترون دارای ماهیت آندروژنیک بوده، بنابراین التهاب پروستات، آکنه و تاسی‌ با الگوی مردانه ممکن است.

تستوسترون همچنین نسبت کلسترول‌های (HDL) و (LDL) را به هم میریزد، که در این حالت امکان افزایش فشار خون می‌باشد. اما این اثر منفی‌ روی فشار خون خفیف تر از استروئید‌های آنابولیک آندروژنیک قوی تر می‌باشد، به طوری که می‌توان گفت تستوسترون شاید خفیف‌ ترین اثر منفی‌ را روی سیستم قلبی عروقی داشته باشد.

احتباس آب نیز ممکن است، زیرا تستوسترون باعث افزایش سطح آنزیم آروماتاز میشود.

بنابراین، هنگامی که تستوسترون مصنوعی‌ به استروژن تبدیل شود، مایعات میتوانند تجمع یافته، که این امر باعث میشود عضلات باد کرده و پفی شوند. همچنین امکان بروز ژینکوماستی نیز وجود دارد، بنابراین به منظور اجتناب از شکل گیری فرم سینه زنانه در مردان، کنترل سطح استروژن شاید نیاز باشد.

تستوسترون همچنین میتواند باعث هیپوگونادیسم شود، به عبارتی میتواند سطح تولید تستوسترون طبیعی بدن را بسیار کاهش دهد. دلیل بروز این مشکل به خاطر وجود مقادیر بیش از حد تستوسترون مصنوعی‌ در خون می‌باشد، و بنابراین بدن در این حالت سعی‌ می‌کند که هوموستازی را حفظ کند.

دوره آناوار

آناوار (اکساندرولون) در دنیای بدنسازی به عنوان یک استروئید کات طبقه بندی میشود، و اغلب در دوره آماده سازی برای مسابقات مصرف میشود.

این استروئید همچنین از لحاظ عضله سازی نیز اثر آنابولیکی دارد، اما این اثر در مقایسه با استروئید‌های افزایش حجم، در سطح متوسط می‌باشد.

در عوض، آناوار را بیشتر برای اثر چربی‌ سوزی قدرتمند و همچنین توانایی آن در دفع آب، افزایش برجستگی رگ‌ها و تفکیک عضلانی میخواهند.

قدرت آناوار در عضله سازی خالص و افزایش قدرت، و در عین حال چربی‌ سوزی خوب، باعث شده تا این استروئید بین مبتدی‌ها محبوب باشد. این استروئید همچنین خوراکی بوده و نیاز به تزریق ندارد.

آناوار همچنین مناسب زنان نیز می‌باشد، زیرا در دوز‌های پایین تا متوسط به ندرت میتواند باعث بروز صفات مردانه در زنان شود.

مبتدی‌ها با مصرف آناوار میتوانند انتظار ۱۵ پوند عضله سازی خالص و در عین حال کاهش چربی‌ قابل توجهی‌ در بدن خود باشند.

هفته ۱ :

آناوار : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ :

آناوار : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ :

آناوار : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ :

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ :

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ :

آناوار : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

دوره بالا برای یک مرد مبتدی دوز بندی شده است. زنان میتوانند ۱۰ میلی‌ گرم در روز به مدت ۴ هفته مصرف کنند، اما هر دوزی بالاتر از این میتواند احتمال بروز صفات مردانه را افزایش دهد.

عوارض جانبی آناوار

آناوار یک استروئید خوراکی آلکیل دار شده (c-17 alpha) می‌باشد، بنابراین برای جذب شدن به جریان خون میبایست توسط کبد پردازش شود.

اما به هر حال، اثر آناوار روی کبد نسبت به دیگر استروئیدهای خوراکی خفیف تر می‌باشد، بنابراین این عارضه جانبی معمولا برای بدنسازان نگران کننده نیست.

آناوار میتواند باعث تغییر پروفایل کلسترول در مصرف کننده شده و باعث عدم تعادل در سطح (HDL/LDL) شود. این امر میتواند باعث افزایش فشار خون شود. اما به هر حال سطح فشار خون بعید است که بیش از حد بالا رود.

فشار آناوار روی سیستم قلبی عروقی اینطور گمان میشود که کمی‌ بیشتر از تستوسترون باشد. این امر ممکن است به این دلیل باشد که آناوار به استروژن تبدیل نمی‌شود و همچنین خوراکی بوده، بنابراین باعث تحریک آنزیم هپاتیک لیپاز در کبد میشود.

آناوار همچنین تولید طبیعی تستوسترون در بدن را سرکوب کرده، اما سطح سرم اغلب پس از چند هفته به حالت نرمال باز میگردد. این فرایند ریکاوری پس از دوره آناوار نسبتا کوتاه می‌باشد، زیرا تولید تستوسترون با این استروئید کاملا سرکوب نمی‌شود.

دوره های استروئید‌ حجم

دوره های استروئید حجم توسط بدنسازانی استفاده میشود که خواهان یک افزایش سایز قابل توجه در عضلات خود هستند. بسیاری از این دوره‌ها برای بدن خشن بوده و بنابراین تنها مناسب مصرف کننده گان سطح متوسط و حرفه ای می‌باشد.

تنها استثنا برای این قانون دوره تکی‌ تستوسترون می‌باشد، که یک پروتکل حجم نسبتا ایمن در نظر گرفته میشود.

دوره دیانابول

دیانابول یک استروئید خوراکی معروف است که گمان میشود مورد استفاده آرنولد شوارتزنگر بوده است، و به او کمک کرده تا به ورزشکاری بی‌ رقیب روی استیج المپیا تبدیل شود.

دیانابول توسط دکتر جان باسلی زیگلر فرموله شد، با این هدف که ترکیبی‌ تولید شود که از تستوسترون آنابولیک تر، اما دارای قدرت آندروژنیک کمتری باشد.

بنابراین، دیانابول نتایجی مشابه تستوسترون (کمی‌ بهتر) در زمینه سایز و قدرت عضلانی در پی دارد. اما، تقلید کننده رفتار آندروژنیک تستوسترون نمیباشد، بنابراین احتمال بروز بزرگی‌ پروستات، تاسی‌ با الگوی مردانه و آکنه کمتر است.

دیانابول گاهی‌ اوقات توسط مبتدی‌ها مصرف میشود، اما به هر حال به دلیل ماهیت خشن برای سیستم قلبی عروقی و سمیت کبد چنین دوره ای پیشنهاد نمی‌شود. بنابراین، این دوره برای افراد سطح متوسط مناسب است که قبلا یک دوره استروئید ضعیف تر، نظیر تستوسترون، را پشت سر گذاشته اند.

دیانابول این قابلیت را دارد که تنها در یک دوره ۲۵-۳۰ پوند عضله سازی خالص انجام دهد. قدرت نیز همچنین به سطح جدیدی می‌رسد، زیرا که دیانابول به عنوان یکی‌ از بهترین دوره های استروئید افزیش قدرت در نظر گرفته میشود.

هفته ۱ :

دیانابول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ :

دیانابول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ :

دیانابول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ :

دیانابول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ :

دیانابول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ :

دیانابول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

عوارض جانبی دیانابول

دیانابول یک استروئید خوراکی سمی می‌باشد، بنابراین اثر مخربی روی سطح آنزیم‌های (AST) و (ALT) کبد دارد.

بنابراین، یک مکمل حمایتی کبد نظیر تودکا اغلب برای کاهش چنین فشاری مصرف میشود.

دیانابول همچنین تحت تاثیر آنزیم آروماتاز بوده و فعالیت استروژنی بالایی دارد. به همین ترتیب، احتمال بروز احتباس آب و ژینکوماستی با افزایش سطح این هورمون زنانه در بدن افزایش میابد.

دیانابول همچنین به شکل ویژه ای اثر منفی‌ ای روی کلسترول دارد، و به طور بالقوه میتواند باعث تصلب شراین شود. احتباس آب و تحریک آنزیم هپاتیک لیپاز در کبد اصلی‌‌ترین عوامل ایجاد چنین استرسی روی سیستم قلبی عروقی با مصرف دیانابول هستند.

دیانابول همچنین تولید طبیعی تستوسترون را سرکوب می‌کند، که این امر نیازمند یک دوره پاکسازی کارامد برای بازگردندن تولید طبیعی تستوسترون به حالت نرمال می‌باشد.

دوره آنادرول

این نوع از دوره های استروئید بسیار شبیه دیانابول می‌باشد و میتواند یک افزایش قابل توجه در سایز و قدرت عضلات ایجاد کند.

آنادرول یکی‌ از قدرتمند ترین دوره های استروئید حجم موجود شناخته میشود، به طوری که معمولا افزایش وزن حاصل از آن کمی‌ بیشتر از دیانابول می‌باشد.

همچنین آنادرول یک استروئید خوراکی بوده، که این امر آن را ترکیبی‌ محبوب برای افرادی کرده که خواهان اجتناب از سرنگ هستند.

دوره اول آنادرول احتمالا میتواند بیش از ۳۰ پوند افزایش وزن به همراه داشته باشد.

هفته ۱ :

آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ :

آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ :

آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ :

آنادرول : ۷۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ :

آنادرول : ۷۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ :

آنادرول : ۷۵ میلی‌ گرم در روز

مصرف کننده گان حرفه ای دوره های استروئید همچنین ممکن است دوز را تا ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز افزایش دهند.

عوارض جانبی آنادرول

آنادرول برای مبتدیان مناسب نیست، زیرا یکی‌ از سمی ترین دوره های استروئید موجود می‌باشد و میتواند باعث نوسانات بزرگ در فشار خون و آنزیم‌های کبد شود.

آنادرول جز خشن‌ ترین دوره های استروئید در زمینه فشار به سیستم قلبی عروقی است و همچنین یکی‌ از بدترین دوره های استروئید برای کبد می‌باشد. هنگام مصرف این استروئید آنابولیک باید بسیار احتیاط شود، مخصوصا مصرف کننده گانی که منظم الکل مینوشند یا سابقه فشار خون بالا را داشته اند.

آنادرول همچنین به اصطلاح یک استروئید “ تر “ می‌باشد و میتواند احتباس مایع قابل توجهی‌ در خارج از سلول ایجاد کند، که این امر به شکل موقت میتواند تفکیک عضلات را کمتر کند و برای همین آنادرول یکی از دوره های استروئید برای فصل خارج از مسابقات می‌باشد.

آنادرول همچنین استروژنیک می‌باشد، که البته به دلیل حضور آنزیم آروماتاز نمیباشد، بلکه در عوض به دلیل تحریک مستقیم گیرنده‌های استروژن می‌باشد.

بنابراین، به جای مصرف یک مهار کننده آروماتاز، یک سرم (تعدیل کننده انتخابی گیرنده استروژن) میتواند برای کاهش احتمال بروز ژینکوماستی مصرف شود.

عوارض جانبی آندروژنیک نیز همچنین با آنادرول روی میدهند، علیرغم اینکه قدرت آندروژنیک آن پایین بوده و تنها عدد ۴۵ را نشان میدهد (در مقام مقایسه تستوسترون دارای قدرت آندروژنیک ۱۰۰ می‌باشد).

بنابراین، تاسی‌ با الگوی مردانه، پوست چرب، آکنه و بزرگی‌ پروستات ممکن است بروز کنند.

آنادرول تستوسترون درون بدن را سرکوب کرده، بنابراین نیازمند یک دوره پاکسازی کامل و مناسب برای بازیابی سطح نرمال تستوسترون میباشید. شکست در اجرای یک دوره پاکسازی کارامد، ممکن است باعث کمبود تستوسترون برای چندین ماه یا حتی به شکل دائمی شود (در صورت سو مصرف آنادرول).

دوره ترنبولون

ترنبولون یک ترکیب افزایش دهنده حجم منحصر به فرد می‌باشد، زیرا به استروژن تبدیل نمی‌شود و بنابراین افزایش حجم حاصل از آن را ۱۰۰% می‌توان عضله خالص دانست.

اگر بدنسازان برای تغییر بدن خود در سریع‌ ترین زمان ممکن است تنها یکی از دوره های استروئید را بخواهند انتخاب کنند، بسیاری از آنها ترنبولون را انتخاب میکنند.

ترنبولون باعث احتباس آب نمی‌شود، بنابراین میتواند یک فیزیک بدنی بسیار خشک و تفکیک شده ایجاد کند، علیرغم اینکه اساسا یک استروئید افزایش حجم می‌باشد.

بنابراین، افزایش وزن حاصل از ترنبولون قابل مقایسه با دیانابول یا آنادرول نیست، اما صرفا از نظر قابلیت عضله سازی خالص، به همان اندازه قدرتمند است. با این تفاوت که – هنگامی که افراد مصرف کننده از دوره ترنبولون خارج میشوند، میتوانند اغلب وزن خود را حفظ کنند، در حالی‌ که پس از پایان دوره دیانابول یا آنادرول، افراد تجربه از دست رفتن آب بدن خود را دارند (و در نتیجه کاهش وزن).

همچنین، این نوع از دوره های استروئید علاوه بر عضله سازی، باعث چربی‌ سوزی سریع نیز میشود، که دلیل آن قدرت آندروژنیک بالا بوده که باعث آتروفی بافت آدیپوز میشود. همین قابلیت باعث شده تا از ترنبولون به عنوان یکی از دوره های استروئید کات نیز استفاده شود، به طوری که بدنسازان را قادر ساخته تا علاوه بر چربی‌ سوزی سریع تر، بتوانند با دریافت کالری کمتر عضلات خود را حفظ یا حتی عضله سازی جدید کنند.

هفته ۱ :

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۲ :

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۳ :

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۴ :

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۵ :

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۶ :

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۷ :

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۸ :

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۹ :

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۱۰ :

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

عوارض جانبی ترنبولون

ترنبولون یکی‌ از خشن‌ ترین استروئید‌های موجود می‌باشد، که میتواند نتایج فوق‌العاده ای در مصرف کننده گانش ایجاد کند.

ترنبولون همنند تستوسترون یک استروئید تزریقی بوده، بنابراین دارای خطر جدی ای برای کبد نمیباشد.

اما، این نوع از دوره های استروئید میتواند باعث افزایش سطح بسیار زیاد تستوسترون مصنوعی‌ در بدن شده که نمی‌تواند تبدیل به استروژن شود، که این امر باعث نوسانات قابل توجه در سطح کلسترول و فشار خون میشود.

ترنبولون همچنین به شکل تهاجمی تولید طبیعی تستوسترون بدن را سرکوب کرده و باعث هیپوگونادیسم در مردان میشود.

بروز آکنه با تحریک بیش از حد غدد چربی‌ پوست بسیار محتمل است. ترنبولون در مقایسه با دیگر دوره های استروئید‌ های آنابولیک، همچنین به احتمال بیشتری میتواند باعث نابودی فولیکول‌های مو شود، که دلیل آن افزایش بسیار قابل توجه سطح دی هیدرو تستوسترون با مصرف این استروئید می‌باشد. به منظور درک قدرت آندروژنیک ترنبولون، باید گفت که رتبه آندروژنیک آن ۵۰۰ (۵ برابر بیشتر از تستوسترون) می‌باشد.

ترنبولون همچنین دارای اثر تحریک کننده روی سیستم عصبی مرکزی بوده، که باعث بروز ترموجنسیس (افزایش دمای بدن) میشود. این امر میتواند باعث ایجاد عوارض شدید نظیر بی‌ خوابی‌، اضطراب، بی‌ قراری، افزایش تعریق و حتی پارانویا در مصرف کننده گان حساس شود.

دوره های دکا دورابولین

دکا دورابولین نیز یکی از دوره های استروئید حجم کارامد دیگر است. اما بهتر است از آن به شکل استک استفاده شود، زیرا دارای قدرت آندروژنیک پایینی می‌باشد (معمولا در کنار دیانابول، تستوسترون یا آنادرول مصرف میشود).

مسترون چیست و چه کاربردی دارد؟!
خواندن

دکا دورابولین احتباس نیتروژن در سلول‌های ماهیچه ای را افزایش داده و باعث بهبود سنتز پروتئین میشود.

دکا دورابولین همچنین باعث پر شدن فوق‌العاده ماهیچه‌ها میشود و به طور موفقیت آمیزی میتواند آب بیشتری را به درون سلول‌های ماهیچه ای منتقل کند.

دشوار است که قدرت دکا دورابولین را به شکل مستقل ارزیابی کنیم، زیرا تقریبا همیشه با دیگر استروئید‌های قدرتمند استک میشود. اما به هر حال، هنگامی که مصرف کننده گان دکا را از استک خود حذف کنند، به سرعت متوجه تفاوت‌های قابل توجهی‌ میشوند.

دوره دکا دورابولین و تستوسترون

هفته ۱ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۲ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۳ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۴ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۵ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۶ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۷ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۸ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۹ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

هفته ۱۰ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

در مقایسه با دیگر استک‌های افزایش حجم، این ترکیب از تستوسترون و دکا دورابولین دارای حداقل عوارض جانبی خواهد بود. این نوع از دوره های استروئید ممکن است هنگامی که فرد با مصرف تکی‌ تستوسترون مشکلی‌ نداشت، مورد استفاده قرار بگیرد.

دوره دکا دورابولین و دیانابول

هفته ۱ :

دکا دورابولین : ۲۰۰ میلی‌ گرم

دیانابول : –

هفته ۲ :

دکا دورابولین : ۲۰۰ میلی‌ گرم

دیانابول : –

هفته ۳ :

دکا دورابولین : ۲۰۰ میلی‌ گرم

دیانابول : ۱۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ :

دکا دورابولین : ۲۰۰ میلی‌ گرم

دیانابول : ۱۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ :

دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

دیانابول : ۱۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ :

دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

دیانابول : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۷ :

دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

دیانابول : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

هفته ۸ :

دکا دورابولین : ۳۰۰ میلی‌ گرم

دیانابول : ۱۵ میلی‌ گرم در روز

این دوره دو استروئیدی یکی‌ از محبوب‌ ترین‌ها در دوره طلایی بدنسازی بوده و توسط آرنولد شوارتزنگر و دیگر بدنسازان برجسته در دهه ۷۰ میلادی استفاده میشده است. این نوع از دوره های استروئید برای مصرف کننده گان سطح متوسط مناسب می‌باشد.

دوره دکا دورابولین و آنادرول

هفته ۱ :

دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : –

هفته ۲ :

دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : –

هفته ۳ :

دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ :

دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ :

دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ :

دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۷ :

دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۸ :

دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۹ :

دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۱۰ :

دکا دورابولین : ۴۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم در روز

دوره بالا دارای دوز‌های نسبتا بالایی است، که نشان دهنده مناسب بودن آن برای یک مصرف کننده با تجربه دوره های استروئید می‌باشد (به دلیل سمیت بالای آنادرول).

عوارض جانبی دکا دورابولین

دکا دورابولین یک داروی مورد تائید سازمان غذا و دارو برای بیماری تحلیل عضلانی است، اگرچه استفاده آن برای اهداف بدنسازی غیر قانونی می‌باشد.

تاییدیه سازمان غذا و دارو نشان دهنده ماهیت ضعیف این دارو می‌باشد، به طوری که دکا دورابولین یکی‌ از ایمن‌ ترین استروئید‌های آنابولیک موجود شناخته میشود.

با مصرف این استروئید فشار خون افزایش می یاید، البته خفیف و در حد استروئیدی نظیر آناوار.

با دکا دورابولین نگرانی در مورد فشار روی کبد وجود ندارد، زیرا یک استروئید تزریقی غیر سمی برای کبد می‌باشد.

دکا دورابولین البته در زمینه عوارض جانبی جنسی‌ بدنام می‌باشد، نظیر ایجاد اختلال نعوظ در مردان.

دلیل ایجاد اختلال نعوظ در مردان با مصرف دکا دورابولین به خاطر ماهیت ضعیف آندروژنیک آن و همچنین افزایش سطح پرولاکتین می‌باشد.

هنگامی که سطح آندروژن‌ها در بدن کاهش یابد، تولید نیتریک اکسید بسیار کاهش یافته، که ماده ای حیاتی برای جریان خون مناسب در آلت تناسلی‌ می‌باشد.

برای اجتناب از کاهش سطح نیتریک اکسید می‌توان دکا دورابولین را با یک استروئید آندروژنیک نظیر آنادرول، تستوسترون یا ترنبولون استک کرد.

دکا همچنین باعث افزایش سطح پرولاکتین در خون شده، که این امر میتواند باعث کاهش میل جنسی‌ مردان شود. بدنسازان اغلب برای معکوس کردن این فرایند از کابرگولین استفاده کرده، که یک گیرنده دوپامین بوده و میتواند اثر پرولاکتین را سرکوب کند.

سرکوب تستوسترون با مصرف دکا دورابولین تقریبا به طور قطع قابل توجه خواهد بود، بنابراین زمان بسیار زیادی برای ریکاوری پس از دوره نیاز است. در طول این زمان، از یک دوره پاکسازی میبایست استفاده شود و افراد میبایست از مصرف هرگونه استروئید دیگر اجتناب کنند، تا زمانی‌ که سطح تستوسترون داخلی‌ بدن به حالت نرمال خود بازگردد.

دوره‌ های استروئید کات

هدف اصلی‌ از یک دوره کات چربی‌ سوزی، و در عین حال حفظ عضلات می‌باشد.

آناوار و ترنبولون دوره های استروئید کات کارآمدی هستند که قبلا در بالا در مورد آنها شرح داده شد.

در زیر دوره‌ های استروئید دیگری معرفی‌ خواهد شد که باعث بهبود چربی‌ سوزی و در عین حال باعث حفظ عضلات یا عضله سازی جدید نیز میشوند.

دوره وینسترول

وینسترول (استانوزولول) دارای پروفایل استروئیدی مشابه آناوار می‌باشد، یعنی‌ قدرت عضله سازی متوسط و چربی‌ سوزی بسیار قابل توجه.

وینسترول، همانند آناوار، به استروژن تبدیل نمی‌شود و ادرار آور است.

اگر فردی دارای بدن نسبتا کم چربی‌ باشد، وینسترول این قدرت را دارد که درصد چربی‌ بدن چنین افرادی را تک رقمی‌ کند، البته همراه انجام تمرینات پر فشار و رژیم غذایی مناسب.

وینسترول چه از لحاظ مزایا و چه عوارض جانبی، توسط بسیاری از بدنسازان قوی تر از آناوار در نظر گرفته میشود.

بنابراین، مصرف کننده گان وینسترول کمی‌ عضله سازی بیشتری کرده، اما تجربه عوارض جانبی شدیدتری را نیز خواهند داشت. بنابراین، وینسترول برای مبتدی‌ها یا افراد غیر مصمم مناسب نمیباشد.

هفته ۱ :

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ :

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ :

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ :

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ :

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ :

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

عوارض جانبی وینسترول

وینسترول تغییر زیادی در سطح کلسترول ایجاد می‌کند، بنابراین مصرف کنندگان میبایست انتظار یک افزایش فشار خون قابل توجه را داشته باشند. این افزایش فشار خون همچنین ممکن است از لحاظ ظاهری نیز مشهود باشد، به طوری که پوست برافروخته شده و رنگی‌ صورتی‌ به خود می‌گیرد.

این نوع از دوره های استروئید همچنین ممکن است که باعث درد مفصل نیز شود، که دلیل آن خروج آب از بدن می‌باشد.

این قابلیت خشک کردن مفاصل خلاف اثر دکا دورابولین بوده و ممکن است باب میل بدنسازانی که وزنه‌های سنگین لیفت میکنند نباشد.

وینسترول همچنین باعث کاهش تولید کلاژن شده، که این امر احتمال آسیب دیدگی را افزایش و فرایند پیری را تسریع می‌کند. همچنین برای کبد بسیار سمی می‌باشد، بنابراین دوره‌های آن میبایست نسبتا کوتاه حفظ شود تا از آسیب اضافه به کبد جلوگیری شود.  با هیچ استروئید خوراکی دیگری نباید استک شود، تا از بروز یرقان یا کلستاز کبدی جلوگیری شود.

تولید تستوسترون نیز با مصرف آن سرکوب خواهد شد، که باعث کاهش کیفیت و کمیت اسپرم میشود. از دوره‌های استروئید رایج حاوی استروئید‌های قدرتمند نظیر وینسترول اجتناب کرده تا بدن فرصت کافی‌ برای ریکاوری را داشته باشد، در غیر این صورت کمبود تستوسترون یا ناباروری ممکن است به یک عارضه دائمی تبدیل شود.

زنان باید از مصرف وینسترول اجتناب کنند، زیرا آنها را مستعد بروز صفات مردانه می‌کند (حداقل در دوز‌های متوسط).

دوره پریموبولان

پریموبولان یک استروئید آنابولیک ملایم بوده، که هم در فرم خوراکی و هم تزریقی یافت میشود.

بسیار شبیه آناوار از جنبه عوارض جانبی اندک می‌باشد، و در عین حال میتواند به میزان متوسطی باعث افزایش عضله سازی و چربی‌ سوزی شود.

پریموبولان نمی‌تواند به اندازه وینسترول یا ترنبولون باعث ایجاد نتایج سریع و تحسین برانگیز شود، اما یک گزینه ایمن تر برای افرادی است که بیشتر به سلامت خود اهمیت میدهند (اگر چنین مصرف کننده استروئیدی وجود داشته باشد!).

 در دوره طلایی بدنسازی در دوره کات برای آمادگی‌ برای شرکت در مسابقه به شکل گسترده ای استفاده میشد، اما امروزه حرفه ای های (IFBB) از دوره های استروئید کات قوی تری استفاده میکنند.

 ممکن است تا ۱۰ پوند عضله سازی کرده و در عین حال چربی‌ سوزی خوبی‌ را نیز انجام دهد. پریموبولان، همانند آناوار، برای بانوان نیز مناسب بوده و احتمال بروز صفات مردانه با آن اندک است.

هفته ۱ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۲ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۳ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۴ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۵ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۶ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۷ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

هفته ۸ :

پریموبولان : ۱۵۰ میلی‌ گرم در روز

دوره بالا برای مردان مناسب است، اما بسیاری از زنان میتوانند ۵۰-۷۵ میلی‌ گرم در روز بدون نگرانی از بروز صفات مردانه استفاده کنند.

عوارض جانبی پریموبولان

پریموبولان مقداری باعث سرکوب تولید تستوسترون میشود، که البته در مقایسه با دیگر دوره های استروئید آنابولیک آندروژنیک، بسیار خفیف تر می‌باشد.

همچنین مقداری باعث افزایش فشار خون میشود، که برای بسیاری از مصرف کنندگان قابل مدیریت می‌باشد (مخصوصا افرادی که به شکل منظم تمرینات هوازی انجام میدهند).

پریموبولان یک استروئید آلکیل دار شده (c-17 alpha) نمیباشد، بنابراین علیرغم اینکه در فرم خوراکی نیز موجود می‌باشد، اما استرس زیادی را به کبد وارد نمیکند.

پریموبولان همچنین برای نتایج بهتر عموما با آناوار و تستوسترون استک میشود.

دوره کلنبوترول

کلنبوترول یک استروئید نمیباشد، بلکه یک برونکودیلاتور بوده، که در پزشکی‌ برای بهبود تنفس افراد مبتلا به آسم تجویز میشود.

به دلیل نشان دادن اثرات آنابولیکی (حداقل در تحقیقات)، کلنبوترول گاهی‌ اوقات به اشتباه به عنوان یکی از دوره های استروئید کات نام برده میشود.

اما قوی‌ ترین اثر کلنبوترول در فرم چربی‌ سوزی و قوی‌ ترین اثر متابولیک آن روی سوخت و ساز بدن می‌باشد.

کلنبوترول باعث تحریک سیستم عصبی شده، و از طریق فرایند ترموجنسیس باعث افزایش لیپولیز (چربی‌ سوزی) میشود.

در این حالت دمای مرکزی بدن فرد برای چندین هفته افزایش می یابد، که نتیجه آن افزایش قابل توجه سرعت متابولیسم پایه میباشد.

در این حالت، دمای بدن میتواند ۱ درجه افزایش پیدا کند، البته به محض اینکه در نهایت بدن خنک تر شود (تقریا پس از ۴-۶ هفته)، چربی‌ سوزی نیز متوقف میشود. به همین دلیل است که برخی‌ بدنسازان تنها از دوره‌های کلنبوترول در بازه‌های کوتاهی‌ استفاده میکنند، نظیر ۲ هفته مصرف/۲ هفته قطع مصرف.

از آنجایی که کلنبوترول سطح هورمون‌ها را به شکل قابل توجهی‌ تغییر نمیدهد، زنان نیز همچنین بدون مشکل خاصی‌ میتوانند از دوز‌های مشابه مردان استفاده کنند.

روز ۱-۳ : ۲۰ میکرو گرم

۴-۶ : ۳۰ میکرو گرم

۷-۹ : ۴۰ میکرو گرم

۱۰-۱۲ : ۵۰ میکرو گرم

۱۳-۱۵ : ۶۰ میکرو گرم

۱۶-۱۸ : ۷۰ میکرو گرم

۱۹-۲۱ : ۸۰ میکرو گرم

 ۲۲-۲۴ : ۹۰ میکرو گرم

۲۵-۲۷ : ۱۰۰ میکرو گرم

۲۸-۳۰ : ۱۱۰ میکرو گرم

عوارض جانبی کلنبوترول

کلنبوترول میتواند باعث افزایش ضربان قلب و همچنین هایپرتروفی قلب شود. بنابراین، دوز‌ها میبایست به شکل تدریجی‌ افزایش پیدا کرده تا فرد بتواند واکنش بدن خود به این دارو را ارزیابی کند.

اضطراب، بی‌ خوابی‌ و افسردگی میتوانند علائم رایج کلنبوترول باشند که دلیل آن میتواند تحریک بیش از حد سیستم عصبی و ترشح اضافه آدرنالین باشد.

مصرف هرگونه مکمل برای کاهش ضربان قلب به منظور اجتناب از بروز چنین عوارض جانبی، ممکن است باعث کاهش چربی‌ سوزی شود (زیرا که اثر ترموژنیک کاهش یافته یا از بین میرود).

دوره های استروئید حرفه ای

نکته : این دوره های استروئید تنها میبایست توسط بدنسازان با تجربه ای که سالم بوده و نسبت به استروئید‌های آنابولیک مقاوم شده‌اند، استفاده شود.

هر یک از دوره های استروئید که شامل آنادرول، سوپردرول، ترنبولون یا وینسترول در یک استک باشد، میتواند یک دوره حرفه ای در نظر گرفته شود، زیرا اینها دوره های استروئید قدرتمندی هستند (حتی در صورت مصرف تکی‌).

دوره آنادرول/تستوسترون/ترنبولون

هفته ۱ :

تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : –

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۲ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : –

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۳ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۴ :

تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۵۰ میلی‌ گرم

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۵ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۶ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۷ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۸ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۹ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۱۰ :

تستوسترون : ۶۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : ۱۰۰ میلی‌ گرم

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۱۱ :

تستوسترون : ۳۰۰ میلی‌ گرم

آنادرول : –

ترنبولون : –

این از قدرتمند‌ترین دوره های استروئید حجمی است که مصرف کنندگان حرفه ای میتوانند استفاده کنند.

در این نوع از دوره های استروئید از ۳ مورد از قوی‌ ترین استروئید‌ها به شکل هم زمان استفاده شده است، که نتایج فوق‌العاده ای در زمینه افزایش سایز و قدرت خالص به همراه دارد.

این دوره همچنین یک دوره محبوب برای پاورلیفترهایی است که به دنبال ثبت رکورد‌های جدیدی هستند (جدایی از سطح تجربه آنها).

اما به هر حال، عوارض جانبی شدید خواهند بود، بنابراین اگر فردی خواهان به کارگیری این دوره ۳ استروئیدی است، میبایست آن را به ندرت انجام دهد.

ما خوانندگان خود را تشویق می‌کنیم که از چنین دوره هایی استفاده نکنند، زیرا چنین داروهایی با هم میتوانند پیچیدگی‌‌های بلند مدتی‌ را ایجاد کنند.

دوره وینسترول/پروویرون/ترنبولون

هفته ۱ :

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

پروویرون : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۲ :

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۳ :

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۴ :

وینسترول : ۲۰ میلی‌ گرم در روز

پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

ترنبولون : ۱۵۰ میلی‌ گرم

هفته ۵ :

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

ترنبولون : ۲۲۵ میلی‌ گرم

هفته ۶ :

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

ترنبولون : ۲۲۵ میلی‌ گرم

هفته ۷ :

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

ترنبولون : ۲۲۵ میلی‌ گرم

هفته ۸ :

وینسترول : ۲۵ میلی‌ گرم در روز

پروویرون : ۵۰ میلی‌ گرم در روز

ترنبولون : ۲۲۵ میلی‌ گرم

این از قوی‌ترین دوره های استروئید کات است که یک بدنساز میتواند از آن استفاده کند (تنها مناسب مصرف کنندگان حرفه ای). مردان ممکن است از چنین استکی برای آمادگی‌ برای شرکت در مسابقات بدنسازی استفاده کنند، جایی که داشتن درصد چربی‌ بسیار پایین یک مزیت بسیار خوب به حساب می آید.

این نوع از دوره های استروئید باعث خواهد شد تا مصرف کننده تغییر سریع بدن خود را به چشم نظاره گر باشد، زیرا که اثر چربی‌ سوزی، ادرار آوری و عضله سازی همگی‌ هم زمان در بدن بروز میکنند.

این نوع از دوره های استروئید تنها زمانی‌ باید استفاده شود که فرد از قبل بدنی کم چرب دارد و بنابراین به دنبال این است که به فیزیکی‌ کاملا تفکیک شده و خشک برسد. این دوره ممکن است زیاد مناسب فردی با درصد چربی‌ بالاتر نباشد، زیرا اگرچه میتواند باعث کاهش وزن قابل توجهی‌ شود، اما ارزیابی میزان آب خروجی از بدن در این حالت دشوارتر میشود.

کلینیک بدنسازی مربی تو

ارائه دهنده انواع برنامه های تمرینی و رژیم های غذایی زیرنظر برترین اساتید ایران

تلفن مشاوره و تماس : 09354536070

باتشکر از دکتر علی کیان پور

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :

https://www.instagram.com/morabi_you.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *