کلینیک تخصصی مربی تو
تهران - سعادت آباد
کلینیک تخصصی مربی تو
پشتیبانی 24/7
09353132500
شنبه -4شنبه: 8.00 - 20.00
پنج شنبه - جمعه : 9.00 - 16.00
4 اردیبهشت 1401 توسط alikianpoor 0 دیدگاه

تاثیر ذهن بر بدن

تاثیر ذهن بر بدن

 

هنگامی که به بدنسازی یا هر ورزش دیگری فکر می کنید، اولین چیزی که به ذهنتان خطور می کند، بدن است. البته این تفکر کاملا درست است؛ زیرا پرورش بدن به بدن مربوط می شود. اما آنچه اغلب افراد از آن غافل هستند، این است که شگفت انگیز ترین قسمت بدن، ذهن است.

هر دو با هم کار می کنند. مایک منتزر مینویسد: «ایده عقل سالم در بدن سالم است، به دوران یونان باستان یعنی ۲۳ قرن پیش برمی گردد». در ساخت و پرورش بدن نقش اساسی دارد. بدن را وادار می کند به نحوی عمل کند که به آن فرمان میدهد. ذهن بسیار نیرومند است. اندکی به این موضوع بیندیشید که چه چیزی انسان را به کره ماه برد.

ذهن بود که چنین امکانی را به وجود آورد. انسان که هزاران سال به ماه خیره می شد، این امکان را فراهم کرد که بر روی کره ماه قدم بگذارد. این نیروی ذهن واقعا عظیم و شگرف است.

بری دیمی، بدنساز حرفه ای می گوید: «ذهن، ابزار نیرومندی است». این نیرو می تواند در پرورش اندام شما را یاری کند. شما می توانید این نیروی عظیم را به باشگاه منتقل کنید و وضعیت بدنی خود را به سطوح بالاتری ببرید . استفاده صحیح از ذهن، عامل مهمی در موفقیت در بدنسازی به شمار می آید.

آرنولد شواتزنگر در کتاب های خود به نیروی ذهن در بدنسازی اشاره می کند.

ذهن دارای ویژگی های متعددی است که درست مانند بدن می توان آنها را پرورش داد. این ویژگیها در کنار تمرینات لازم و مناسب، به عنوان یک عامل محرک برای رشد و پرورش بدن عمل می کند.

نظم و انضباط

یکی از نیرومندترین و موثرترین عوامل در هر نوع تمرین و فعالیتی، نظم و انضباط است. اولین بخش از برنامه های آموزش نظامی یا تمرینات فوتبال، پرورش و ایجاد نظم و انضباط در سربازان یا اعضای تیم است.

نظم و انضباط در دستیابی به موفقیت در هر کاری ضروری و اساسی است. این امر به ویژه در بدنسازی نیز مصداق دارد. البته در بدنسازی، نظم و انضباط توسط مربی یا تعلیم دهنده ایجاد نمی شود؛ بلکه باید از درون خود فرد به وجود بیاید.

در یک روزنامه دانشگاهی، جمله ای در مورد نظم و انضباط درج شده بود که واقعا به جا و مناسب بود: «فرد نامنظم موجب دردسر و گرفتاری خود و رنج و عذاب دیگران خواهد شد و آمادگی مواجهه با وقایع سخت و دشوار زندگی را ندارد».

شاید بتوان اضافه کرد که آدم نامنظم، آمادگی مواجهه با وقایع دشوار باشگاه را نیز نیز ندارد. شما باید بتوانید اندامی شگرف بسازید و پرورش دهید و برای این منظور نظم و انضباط، لازم و اساسی است.

ایجاد نظم و انضباط فردی برای موفقیت در ساخت و پرورش اندام، عاملی ضروری و تعیین کننده به حساب می آید.

هیچ کس این ویژگی را به آسانی به دست نمی آورد. قهرمانان نیز در باشگاه با مشقت و ریاضت به تمرین می پردازند.

بروس پترسون بیان می کند که از ساعت ۳ تا ۶:۳۰ بعدازظهر به تمرین می پردازد و با تمرین، دل و روده خود را بیرون می کشد»!

گری استریدام می گوید: «من اقرار می کنم که به خصوص از تمرین پا خوشم نمی آید. من عاشق کار سنگین بر روی بازوها، سینه، پشت و سرشانه هستم؛ اما از دردی که از کار سنگین بر روی پاها به وجود می آید متنفرم». توجه داشته باشید که نظم و انضباط باید فردی باشد.

شما باید بدن خود را وادار سازید که بلند شود و به باشگاه برود. شما باید بدن خود را وادار کنید وزنه های سنگین تری بلند کند و شما باید خود را وادار کنید وزنه های سنگین تری بلند کند و شما باید بدن خود را وادار سازید که آخرین تکرار دردناک حرکات را انجام دهد.

نظم و انضباط باید طوری در وجود شما شکل بگیرد که به صورت یک واکنش غیرارادی در آید و این همان چیزی است که در آموزش های نظامی و تمرینات ورزشی برای رسیدن به آن، تلاش می کنند؛ یعنی پرورش نظم و انضباط خود به خودی این ویژگی، بخشی از مقوله بدنسازی را تشکیل میدهد؛ یعنی انتخاب سخت ترین راه برای دست یابی به بزرگ ترین پاداش، نظم و انضباط باعث ایجاد تاخیر در لذت و رضایت می گردد.

به عبارت دیگر، لذت و خوشی اندک امروزی، فدای لذت و خوشی بیشتر در آینده می شود. شما لم دادن به روی یک مبل راحتی و تماشای یک بازی دیدنی فوتبال را از دست می دهید (لذت کوچکتر) و به جای آن به باشگاه می روید و به تمرین می پردازید. در نظم و انضباط همواره رنج و سختی وجود دارد.

بلند کردن وزنه دردناک است؛ به خصوص در چند تکرار آخر. اما ذهنی که از نظم و انضباط قوی و مستحکم برخوردار است، این قدر را به شما می بخشد که بتوانید در حین درد بر هدف خود متمرکز بمانید.

انضباط و درد اغلب با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی دارند.

تام پلاتز که از پاهای استثنایی و غیرقابل باور برخوردار است، می گوید: «من هیچ وقت یک ست را تا زمانی ادامه می دهم که دیگر واقعا نتوانم از آن عضله خسته کاربکشم، تمام نمی کنم.

من تقریبا هر ست را تا زمانی ادامه می دهم که وزنه از انگشت هایم که در اثر فشار فلج و ناتوان شده اند، رها شود». و این است نظم و انضباط در مواجهه با درد!

نظم و انضباط در مقابله با موانع بیرونی نیز باید به کار آید. فردی نقل می کند که روزی سرجیو الیوا قرار ملاقات مهمی داشت؛ اما اجازه نداد که این قرار ملاقات با تمرینات او تداخل پیدا کند. نظم و انضباط معنی است که تمرین باید در اولویت نخست قرار بگیرد.

اما چگونه می توان نظم و انضباط را به وجود آورد؟ شما باید این کار را با تعیین اهداف و سپس تعقیب و پیگیری منظم آنها تا زمانی که به آن اهداف برسید، انجام دهید. عامل عمده دیگر،انگیزه است انگیزه عاملی اساسی در ایجاد نظم و انضباط است .

انگیزه

انگیزه سوخت ذهن است یعنی میل و اشتیاقی که شما را به سمت آنچه می خواهید، می راند. اگر واقعا چیزی را بخواهید، کاری می کنید که شما را به آنچه می خواهید، برساند. انگیزه، یکی از نیرومندترین ارکان زندگی است. بدنساز عاقل، کسی است که یاد می گیرد از انگیزه به عنوان ابزاری برای دستیابی به اهداف خود بهره جویی کند.

انگیزه، ولع و عطش ذهنی است؛ اشتیاقی برای داشتن آنچه می خواهید. انگیزه، اشتهای درونی است که تا زمانی که طعم پاداش چشیده نشود، خاموش نخواهد گردید. جان گریمک می گوید: «هنگامی که برای یک مسابقه بزرگ تمرین می کنم، جاه طلبی و بلند پروازی من شدید و قوی می شود.

این عامل در تداوم و استمرار تمرینات در سطح بالا اساسی و مهم است؛ یعنی جاه طلبی و میل و اشتیاق وافر.

اگر می خواهید اندام بهتر و زیباتری بسازید، باید از سوخت کافی برای انجام این کار برخوردار باشید. انگیزه، ایجاد نظم و انضباط را آسان می سازد. اگر برای دستیابی به هدفی از انگیزه کافی برخوردار باشید، تا هنگامی که به آن به دست نیافته اید، آن را رها نخواهید کرد.

بدون انگیزه، نظم و انضباط واقعا سخت و دشوار خواهد بود. بنابراین، صرف نظر از اینکه هدف شما از پرداختن به بدنسازی چه باشد (وزن عضلانی بیشتر، بازوهای بزرگتر ، کمر باریک تر، چربی کمتر و غیره)، آن را برای خود کاملا مشخص و روشن کنید تا انگیزه شما، نظم و انضباط را منطقی و آسان سازد.

اهداف و طرحها

برای داشتن انگیزه و نظم و انضباط، باید چیزی را برای انگیزه داشتن و چیزی را برای منظم بودن داشته باشید. این چیزها در واقع همان اهداف شماست.

اهداف شما، مقاصدی هستند که در تمرینات خود آنها را نشانه می گیرید. اهداف همواره باید کمی فراتر از دسترس انتخاب شود تا برای دستیابی به آنها مجبور شوید حداکثر تلاش خود را اعمال کنید.

مثلا فرض کنید می خواهید در حرکت پرس سینه، وزنه ۱۰۰ کیلوگرمی را بلند کنید که این کار کمی دست نیافتنی به نظر می رسد. این خواسته را به صورت یک هدف در آورید و برای رسیدن به آن هر کاری لازم است انجام دهید. اهداف، تمرین را شفاف می کنند. چنانچه دارای هدفی

باشید، راهی برای پیشرفت خود برای رسیدن به آن خواهید داشت. بدون داشتن هدف، برنامه تمرینی مانند دست و پا زدن در آب کم عمقی که حاصلی در برندارد.

برای کسب بیشترین پیشرفت، اهدافی را در هر زمینه از تمرینات خود مشخص کنید (اندازه , اعضای بدن، درصد چربی بدن، مقدار وزنه تمرینی در هر حرکت و غیره). این اهداف به عنوان محرکی برای تداوم پیشرفت عمل می کنند.

شما می توانید اهداف کوچکی را در نظر بگیرید (مانند افزایش ۱۰ کیلوگرم در وزنه مورد استفاده در حرکت جلو بازو تا سال آینده) و یا اهداف بزرگتری را مشخص کنید و (مانند افزایش دوربازو به مقدار ۵ سانتی متر تا دو سال دیگر). اهداف کوچکتر می توانند به عنوان از گامهایی برای رسیدن به اهداف بزرگ تر عمل کنند.

دستیابی به اهداف کوچکتر اعتماد به نفس شما را تقویت می کند.

طرح های بلند مدت نیز ضروری هستند. این نوع اهداف، مشخص کننده انتظاراتی است که از بدن خود در دراز مدت دارید. طرح های بلندمدت در تبدیل رؤیاها به واقعیت بسیار سودمند هستند.

لیلابرادا یکی از بهترین و مطلع ترین بدنسازان همه دوران ها می گوید: «جنبه های ذهنی وجود دارد که افراد در دستیابی به اهداف دراز مدت یاری می کند. به نظر من آنچه اهمیت دارد، این

است که باید یک طرح بلند مدت داشته باشید». بنابراین، اهداف کوتاه مدت و طرح های بلند مدت خود را مشخص کنید. آنها را یادداشت کنید تا در اقبال آنها احساس پاسخگویی داشته باشید.

پیشنهاد ما : قدرت ذهن و تاثیر آن بر رشد عضلانی

اعتماد به نفس و تفکر مثبت

اعتماد به نفس، خصلتی است که هنگامی که پرورش اندام را آغاز می کنید، از درون شما جریان می یابد.

بابی داگلاس ، مربی سابق کشتی امریکا اشاره می کند: «شما می توانید از برنامه تمریناتی قدرتی برای افزایش اعتماد به نفس خود استفاده کنید؛ یعنی ایمان درونی عمیقی که به افراد عادی این امکان را میدهد که به نتایج فوق العاده ای در هرجنبه ای از زندگی دست یابند». همان طور که

قوی تر و عضلانی تر می شوید، اعتماد به نفس شما به سطوح بالاتر ارتقا می یابد. اعتماد به نفس شما مانند یک گلوله برفی است که همان طور که پیش می رود، بزرگ تر و بزرگ تر می شود. دوریان یتس ، قهرمان سابق مستر المپیا در مصاحبه ای پیش از اولین قهرمانی خود چنین گفت: من در این مسابقه لعنتی برنده خواهم شد. پس از آن، دوریان آن مسابقه و پنج قهرمانی بعدی مستر المپیا را از آن خود کرد.

عامل دیگری که رابطه تنگاتنگی با اعتماد به نفس دارد، تفکر مثبت است. شما باید خودتان و تمرینات بدنسازی خود را باور داشته باشید. شما باید از تفکر منفی اجتناب کنید؛ عاملی که بسیاری از افراد را از آنچه می توانند باشند، باز می دارد.

ذهن و بدن به طور تنگاتنگی با یکدیگر هماهنگی دارند و بدن، وضعیت ذهنی را منعکس می کند. برخی از پزشکان معتقدند که حدود نیمی از افرادی که در بیمارستان ها بستری هستند، دچار اختلالات روان – تنی می باشند؛ یعنی مشکلات جسمانی که در اثر اشکالات ذهنی به وجود می آید.

ذهن شما ابزار نیرومندی است که می تواند در جهت مثبت یا منفی عمل کند. شما می توانید با ذهن تان خودتان را بسازید و ارتقا دهید و یا خودتان را نابود کنید و از بین ببرید. با مثبت اندیشی، کنترل ذهن و بدن خود را به دست بگیرید و اعتماد به نفسی در خود ایجاد کنید که کارها را بر وفق مراد خود به جریان بیندازد. هنگامی که کاری را آغاز می کنید، در واقع شروع به پیشرفت و ترقی خواهید کرد.

تجسم

بخشی از نیروی انگیزه و اعتماد به نفس و مثبت اندیشی  از تجسم حاصل می شود. تجسم عبارت است از عینیت بخشیدن به اهداف در ذهن، تجسم، قابلیت شما در مشاهده ذهنی بدنی است که می خواهید آن را به دست آورید و سپس به کار گیری سایر اصول برای شکل دادن آن به همان صورت.

شما باید تجسم کنید که هنگامی که به آنچه، دست یافتید، چگونه خواهید بود. هر چه این تجسم واضح تر و شفاف تر باشد، اهدافی که برای دستیابی به آن تجسم تعیین می کنید، بهتر و برای تحقق آن با انگیزه تر خواهید بود.

آنچه را که از بدن خود انتظار دارید و می خواهید به آن دست یابید، تجسم کنید. این کار یک تمرین عرفانی نیست؛ بلکه صرفا استفاده از ذهن برای کشیدن تصویری از اندامی است که می خواهید از آن برخوردار شوید.

یک دفترچه یادداشت تهیه و در آن، اندازه های بدنی خود (دور گردن، دور سینه، دور کمر، دور بازوها، دور پاها، وزن بدن، مقدار چربی و غیره) را ثبت کنید.

سپس آنچه را که می خواهید در بدن خود ایجاد کنید (مانند بازوهای بزرگ تر، کمر باریک تر و غیره) بنویسید. این امر، تجسم آن چیزی است که می خواهید به آن دست یابید. پس از این کار، اهدافی را برای تحقق بخشیدن به آن تجسم مشخص کنید. افرادی که بدون تجسم به تمرین می پردازند، قادر به بهره جویی حداکثر از توان و ظرفیت کامل خود نخواهند بود.

صبر و شکیبایی

تمامی ویژگی های ذهنی و شخصیتی عجیب و غریب هستند؛ اما یکی از آنها بقیه را تحت الشعاع قرار می دهد و آن، صبر و شکیبایی است.

بردباری در هر موردی باب تسلط و مهارت در آن زمینه را می گشاید. این امر در مورد بدنسازی نیز مانند هر مقوله دیگری حاکم است.

شکیبایی در تمرین و رژیم غذایی برای تغییر وضعیت بدنی از حالت معمولی به حالت عضلانی اساسی و ضروری است.

وینس لمباردی، مربی مربیان در جام ملی فوتبال اغلب این جمله را به زبان می آورد: «تاکید می کنم: هیچ چیزی در دنیا نمی تواند جای صبر و شکیبایی را بگیرد. استعداد نمی تواند، هیچ چیزی فراوان تر از افراد با استعداد ناموفق نیست. نبوغ هم نمی تواند. نبوغ بی حاصل تقریبا به صورت مثل در آمده است. تحصیلات هم همین طور. دنیا پر از تحصیل کرده های بیکار است. فقط بردباری و عزم راسخ است که قدرت مطلق را می سازد».

شاید صبر و شکیبایی بهترین خصلتی باشد که بتوانید در بدنسازی از آن برخوردار باشید. اغلب افرادی که به طور مادرزادی از اندامی عضلانی و ورزشکارانه برخوردارند، دچار غرور بیجا می شوند و آن طور که باید و شاید، به تمرین نمی پردازد. در مقابل، افرادی که جثه ای کوچک و لاغر دارند، با صبر و استقامت در تمرینات اغلب بر ورزشکاران ذاتی پیشی و برتری می یابند.

بسیاری از بدنسازان طراز اول دنیا یعنی افرادی که بهترین بدنها را پرورش داده اند، از جایی شروع کرده اند که از حد یک انسان معمولی نیز پایین تر بوده است. اما این افراد در تمرینات خود صبر و استقامت کردند و اندامی شگرف ساختند.

بدنسازی بیشتر شبیه مسابقه دو ماراتن است تا دو سرعت. افراد بسیاری وجود دارند که آغاز بسیار عالی داشته اند اما به زودی دست کشیده اند. کسانی که نگرشی بلند مدت دارند، افرادی هستند که بهترین اندام را خواهند ساخت.

سعی کنید در باشگاه و در رعایت رژیم خود صبور و ثابت قدم باشید. ممکن است در مقایسه با دیگران وضعیت بدنی نامناسب تری داشته باشید، اما می توانید در تمرین و رژیم خود صبور باشید و صبر و بردباری، امتیاز بزرگی است که این امکان را به شما می دهد از افرادی که صبور نیستند، پیشی بگیرید و بر آنان برتری یابید. قوی ترین ویژگی درونی ذهنی که بتوان با خود به ورزش بدنسازی برد، چیست؟ احتمالا صبر و شکیبایی

اطلاعات و معلومات

علم و دانش، رکنی اساسی در هر زمینه ای از زندگی به خصوص در بدنسازی است. هر چه در مورد این ورزش از علم و اطلاعات بیشتری برخوردار باشید، پیشرفت بیشتری خواهید کرد.

دانش بدنسازی، قدرت درک و تشخیص شما را در انتخاب شیوه ها و روشهای مناسب جهت دستیابی به اهداف خود بالا می برد.

شکل دهی و پرداخت بدن، مقوله گسترده و پیچیده ای است و مطالب بسیاری در مورد بدن انسان و چگونگی واکنش آن وجود دارد که باید از آنها آگاهی پیدا کرد.

به علاوه، ورزش بدنسازی مقوله نسبتا جدیدی است و اطلاعات بسیاری همچنان در حال اکتشاف است.

تحقیقات بسیاری در زمینه بدنسازی و تناسب اندام به طور مستمر صورت می گیرد و بهتر است فردی که به این ورزش می پردازد، از آخرین و جدیدترین اطلاعات و دستاوردها آگاهی پیدا کند. از قهرمانان درس بگیرید و همواره خود را با آنچه در دنیای بدنسازی می گذرد، همگام و هماهنگ کنید. دوریان یتس، لی لابرادا و مایک منتزر همگی در نتایج آخرین تحقیقات کندو کاو می کنند تا خود را با آنچه در جریان است، هماهنگ سازند.

شما نیز باید چنین کنید. کتاب حاضر، «راهنمای کامل بدنسازی» پایه مستحکمی از مهم ترین بخش بدنسازی یعنی اصول آن را در اختیار قرار می دهد، اما منابع متعدد سودمند دیگری نیز وجود دارند. نشریات بدنسازی جریان ثابتی از اطلاعات مربوط به تمامی جنبه ها و مراحل بدنسازی را در اختیار قرار می دهند. به علاوه، بسیاری از قهرمانان بدنسازی نوارهای ویدیویی آموزشی ارائه می کنند که برای یادگیری بسیاری از نکات مربوط به پرورش اندام بسیار سودمند و مفید است.

در مورد ورزش بدنسازی مطالعه کنید تا از «چه چیزها و چگونه ها و چراها » آگاهی یابید و اصول و نظریه هایی را که تا کنون مطرح شده اند، بیاموزید. مطالب بسیاری درباره بدنسازی همچنان در حال تکوین است، اما در عین حال، مطالب بسیاری نیز تاکنون ارائه شده و در دسترس است که اگر آنها را از کتابها، نشریات، دوره های آموزشی و نوارهای ویدیویی استخراج کنید، بسیار سودمند و قابل استفاده خواهد بود.

همچنین بهتر است اطلاعاتی درباره بدن خود بدست آورید. بدن شما به برخی از انواع تمرینات خاص بهتر از بقیه انواع تمرینات جواب می دهد. شما می توانید برای پی بردن به این موضوع از «گوش دادن به بدن خود» (یعنی دقت و توجه به اینکه چه تغییراتی در تمرین و تغذیه ، چه تغییراتی در وضعیت بدنی شما ایجاد می کند) و هراز گاهی آزمودن چیزهای جدید شروع کنید.

همچنین حائز اهمیت است که بدانید در بازار تبلیغات ممکن است گزافه پردازی و فریب کاری وجود داشته باشد. در هر زمینه ای از زندگی عده ای سودجود وجود دارند که بخش کوچکی از حقیقت را آب و تاب و آن را بزرگ جلوه می دهند. تبلیغات برخی از محصولات بدنسازی ممکن است در ست یا نادرست باشد. برخی از تبلیغات به قدری حقیقی را با آب و تاب بیان می کنند که از اصل خود دور می شود و رنگ و بوی غیر واقعی به خود می گیرد.

هر چه درباره حقایق اصولی بدنسازی بیشتر بدانید، تشخیص تبلیغات دروغین برای تان آسان تر خواهد بود.

ذهن شما ابزار بسیار نیرومندی است. از آن برای ساخت و پرورش اندامی استثنایی بهره جویی کنید. یونانیان و رومیان باستان راست می گفتند که «بدن و ذهن قوی مکمل یکدیگرند».

 

کلینیک بدنسازی مربی تو

ارائه دهنده انواع برنامه های تمرینی و رژیم های غذایی زیرنظر برترین اساتید ایران

تلفن مشاوره و تماس : 09354536070

باتشکر از دکتر علی کیان پور

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :

https://www.instagram.com/morabi_you.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *