Warning: Creating default object from empty value in /home3/morabiyo/morabi-you.ir/wp-content/plugins/medify-core/includes/framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
دانستنی های جامع آرژنین - کلینیک بدنسازی مربی تو
کلینیک تخصصی مربی تو
تهران - سعادت آباد
کلینیک تخصصی مربی تو
پشتیبانی 24/7
09353132500
شنبه -4شنبه: 8.00 - 20.00
پنج شنبه - جمعه : 9.00 - 16.00
27 فروردین 1401 توسط alikianpoor 0 دیدگاه

دانستنی های جامع آرژنین

دانستنی های جامع آرژنین

 

آرژنین چیست و در چه منابعی یافت میشود؟

یک آمینو اسید نیمه ضروری و بخشی از واحد‌های سازنده پروتئین‌ها می‌باشد که دارای کارکرد‌های فیزیولوژیکی بسیار زیادی می‌باشد.arginine به عنوان پیش ماده گاز نیتریک اکسید شناخته میشود.وآمینو اسیدی می‌باشد که بدن به صورت طبیعی قادر به ساخت آن نمی‌باشد و از این جهت باید از طریق منابع غذائی که سرشار از این آمینو اسید هستند آرژنین خود را تامین کنید.

arginine در مقادیر بالا در آجیل‌ها و دانه‌ها نظیر بادام زمینی‌ و بادام یافت میشود.این آمینو اسید همچنین در شکلات و کشمش نیز یافت میشود.فیبر‌های غذائی بسیار مهم هستند زیرا باعث میشوند که دستگاه گوارش انسان بتواند به درستی‌ کار خود را انجام دهد.آنها بدن را قادر میسازند که از بقیه مواد غذائی نیز بتوانیم به خوبی‌ استفاده کنیم.فیبر‌ها در طول دستگاه گوارش ما میتوانند تقریبا بدون اینکه هضم شوند به مسیر خود ادامه دهند.هنگامی که آنها به روده بزرگ میرسند سپس تجزیه میشوند.

آرژنین چه کاری انجام میدهد و چه شواهد علمی‌ برای حمایت آن وجود دارد؟

آرژنین برای اجرای بسیاری از فرایند‌های فیزیولوژیکی ضروری می‌باشد.این فرایند‌های فیزیولوژیکی شامل ترشح هورمون ها، افزایش خروجی هورمون رشد، پاکسازی بدن از مواد زائد و دفاع از سیستم ایمنی بدن می‌باشد.از آنجایی که آرژنین پیش ماده نیتریک اکسید (که خود مسول اتساع عروق می‌باشد) می‌باشد برخی‌ اوقات از آن برای درمان شرایطی نظیر گرفتگی سینه، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و اختلالات جنسی‌ استفاده میشود.از آرژنین همچنین برای درمان ناباروری در زنان و مردان نیز استفاده میشود.

اخیرا مکمل‌های حاوی آرژنین در حال افزایش محبوبیت روز افزونی هستند زیرا این آمینو اسید توانایی تولید نیتریک اکسید، پاکسازی رادیکال‌های آزاد، پیام رسانی به سلول‌های ماهیچه ای، تنظیم هورمون رشد، پاکسازی کلسترول‌های بد و بهبود متابولیسم چربی‌‌ها را دارا می‌باشد.آرژنین همچنین به تنظیم سطح نمک بدن نیز کمک می‌کند.به همین دلیل این مکمل مورد علاقه بسیاری از بدن سازان حرفه ای می‌باشد زیرا تجمع آب زیاد درون بدن باعث میشود بدن این افراد نرم و باد کرده به نظر آید و تفکیک عضلانی را با اختلال مواجه کند.قابلیت احتباس نیتروژن توسط arginine بین بدن سازان و جوامع علمی‌ امروزه به خوبی‌ شناخته شده است.همچنین باور بر این است که وجود آرژنین برای عضله‌ سازی به دلیل قابلیت انبساط عروق و همچنین قابلیت شرکت آن در سنتز پروتئین ضروری می‌باشد.

چه کسانی‌ نیازمند مصرف آرژنین هستند و نشانه‌های کمبود آن چه می‌باشد؟

می‌توان گفت همه به این آمینو اسید نیازمند هستند.جمعیت افرادی که نیازمند دریافت arginine هستند روز به روز در حال افزایش می‌باشد که از این افراد می‌توان به کودکان، نوزادن، ورزشکاران، افراد چاق و دارای اضافه وزن و همچنین افراد مسن اشاره کرد.در افراد بزرگسال آرژنین یک آمینو اسید غیر ضروری تلقی‌ میشود اما در کودکان برعکس وجود arginine برای بهبود و گسترش دستگاه ایمنی آنها در بزرگسالی بسیار ضروری می‌باشد.

افرادی که دچار آسیب دیدگی هستند میتوانند از مصرف آرژنین سود ببرند زیرا بدن هنگامی که آسیب می‌بیند و نیازمند ترمیم می‌باشد نیاز بیشتری به این آمینو اسید پیدا می‌کند.با توجه به قابلیت ایجاد انبساط در عروق توسط آرژنین این آمینو اسید میتواند توسط افرادی که دچار اختلالات جنسی‌ یا اختلال در نعوظ هستند نیز مورد استفاده قرار بگیرد.در موارد اختلال در نعوظ یا گردش خون ضعیف در بدن آرژنین به عنوان یک افزایش دهنده قطر رگ های خونی عمل می‌کند و به این طریق باعث میشود خون بیشتری به مناطق مورد نیاز جریان پیدا کند.

آرژنین همچنین برای ورزشکارانی که تمرینات سخت و شدیدی نیز دارند مفید می‌باشد.مصرف آرژنین میتواند باعث بهبود سیستم ایمنی بدن شود که به تبع آن ورزشکار میتواند سخت تر تمرینات خود را ادامه دهد و احتمال ابتلا به بیماری‌های ناشی‌ از فعالیت‌های بدنی بیش از حد نیز بسیار کاهش می‌یابد.

همچنین ورزشکارانی که مصرف استروئید‌های آنابولیک یا آندروژنیک خود را قطع میکنند می‌توانند از مصرف آرژنین سود ببرند زیرا مصرف استروئید‌ها اغلب باعث ایجاد فشار خون بالا و تجمع کلسترول‌های بد در بدن میشوند.آرژنین نشان داده است که میتواند این شرایط را معکوس کند.همچنین آرژنین به دلیل دارا بودن قابلیت‌هایی نظیر افزایش متابولیسم چربی‌‌ها و کاهش فشار خون میتواند برای افراد چاق و دارای اضافه وزن کمک کننده باشد.

چه مقدار باید از آرژنین مصرف کرد و آیا دارای عوارض جانبی می‌باشد؟

افرادی که در حال حاضر دارای مشکلات قلبی یا روانی‌ هستند قبل از مصرف arginine می‌بایست با پزشک خود مشورت‌های لازم را انجام دهند.همانند دیگر آمینو اسید‌ها از آرژنین نیز ممکن است بیش از اندازه مصرف شود.مصرف بیش از اندازه آرژنین میتواند دارای عوارض جانبی نظیر اسهال، ضعف و حالت تعوع باشد.هنوز دوز مشخصی‌ برای آرژنین مشخص نشده است و بر اساس شرایط نوع استفاده از آن میتواند چیزی بین ۴۰۰-۶۰۰۰ میلی‌گرم تغییر داشته باشد.

اما شما میتوانید در هفته اول از دوز‌های کوچک شروع کنید و ببینید که مزایا و عوارض جانبی آن چطور می‌باشد.سپس به مرور زمان دوز‌های خود را افزایش دهید تا به جایی برسید که بیشترین مزایا و کمترین عوارض جانبی را دریافت کنید.در طول زمان شما دیگر به خوبی‌ خواهید فهمید که دوز مناسب برای شما چه میزان می‌باشد.

ویتارگو چیست
خواندن

بسیاری از پودر‌های پروتئینی موجود در بازار نیز دارای آمینو اسید‌های مختلفی از جمله آرژنین هستند.با در نظر داشتن این موضوع شما باید کاملا هوشیار باشید و ببینید که از منابع مختلف چه میزان آرژنین دارید مصرف می‌کنید.اگر با روش مصرفی که در بالا اشاره کردیم احساس راحتی‌ نمی‌کنید همیشه بهترین راه این است که از دستور العمل روی لیبل مکمل خود پیروی کنید.تولید کننده‌های مختلفی‌ امروزه آرژنین را تولید میکنند و شما میتوانید از برند مورد نظر خود این آمینو اسید را تهیه کنید.

ال-آرژنین چیست و نقشش در بدن چگونه است؟

ارژنین جزء ان دسته از امینو اسیدهاست که بدن قادر به ساختن ان به صورت طبیعی نیست و باید مقدار مورد نیازش رااز خارج تامین کند به همین دلیل بسیار مهم است که دقت کنیم تا وعده های غذایی غنی از ارژنین باشند.

ارژنین در آجیل و دانه های روغنی مثل بادام زمینی و بادام به وفور یافت می شود.همچنین می توان مقداری آرژنیندر شکلات و کشمش نیز پیدا نمود.

آرژنین چه وظیفه ای در بدن به عهده می گیرد وتحقیقات دانشمندان چه مدارکی را در حمایت از این آ مینو اسید ارائه می دهد؟آرژنین برای به انجام رسیدن بسیاری از پروسه های مربوط به فیز یو لوژی عضلات ضروری است.

این پروسه ها شامل ترشح هورمون ها افزایش تولید هورمون رشد پاکسازی و دفع سموم تولید شده در بدن و سیستم دفاعی بدن در مقابل امراض.

به دلیل این که آ رژنین ماده اولیه و تشکیل دهنده نیتریک اکسید است:اغلب به منظور تقویت قوای ***ی نیز استفاده می شود.

مکمل های حاوی آرژنین به سبب اینکه آرژنین توانایی تولید نیتریک اکسید را دارد در بین مردم رواج یافته اند و همچنین این آمینو اسید قادر به پاکسازی رادیکالهای آزاد از خون،بهبود عملکرد سیگنال های سلول های عضلانی،رها سازی هورمون رشد،حمایت از کلسترول خوب و تنظیم متابولیسم چربی و سطح نمک در بدن است.

بدنسازان باید به دلیل خاصیت تعدیل نمک نیز به آرژنین علاقمند باشند زیرا از دست ندادن آب زیر پوست که به دلیل احتباس آب و نمک در بدن اتفاف می افتد باعث میشود تا بدن ظاهری نرم و پف آلود داشته باشد و عضلات صاف و فاقد بر آمدگی به نظر برسند. حفظ نیتروژن بوسیله مصرف نیتروژن مسئله ای است که بین بدنسازان و دانشمندان مورد توافق است.همچنین اعتقاد بر این است که ال-آرژنین قطعا برای رشد مؤثر است که به سبب توانایی در اتساع عروق و سهم آن در سنتز پروتئین است.

چه آفرادی به آرژنین نیاز دارند و چه مقدار از آن کمبود محسوب میشود

هر کسی .افرادی که بیشترین میزان نیاز را به آرژنین دارند؛نوجوانان ، بچه های کمتر از هفت سال ،قهرمانان ،اشخاصی که سعی دارند وزن خود را کاهش دهند و افراد مسن.

در افراد بزرگسال ،آرژنین یک آمینو اسید غیر ضروری محسوب میشود.برای کودکان در مقایسه با بزرگسالان یک آمینو اسید ضروری برای تقویت و توسعه سیستم ایمنی در دوران بلوغ محسوب میشود.افرادی که دچار آسیبدیدگی هستند نیز میتوانند از فواید مکملهی حاوی آرژنین بهره مند گردند زیرا کمبود ال-آرژنین در بدن زمانی که برای ترمیم جراحت نیاز است را افزایش میدهد.

کسانی که نظر به فوائد این مکمل دارند نیز میتوانند از خاصیت اتساع عروق آن بهره مند گردند.آرژنین باعث افزایش قطر و ضخامت عروق خونی میشود که دبه موجب آن در هنگام کشش و انقیاض خون بیشتری وارد عضلات میشود.

وجود آرژنین باعث افزایش بازده تمرینات سخت بدنسازان میشود.مکمل های حاوی ال-آرژنین میتوانند سطح سیستم ایمنی بدن را ارتقا دهند،در نتیجه بدنسازان میتوانند سخت تر تمرین کنند و نگران تاثیرات محدود کننده ء این نوع تمرین و تمرین زدگی که پیامد احتمالی آن است بر سیستم ایمنی بدنشان نباشند.

بدنسازانی که دوره های مصرف دارو های آندروژنی و استروئید های آنابولیک را قطع میکنندنیز میتوانند از مصرف آرژنین سود ببرند.

ال-آرژنین قادر است تا سطح هورمون رشد را در بدن افزایش دهد و اینکار را از طریق تقویت اکسیژن مایعو پشتیبانی از فشار خون سالم انجام میدهد.به همین دلیل مکمل آرژنین میتواند برای اشخاصی که قصد کاهش وزن دارند نیز مفید واقع شود.

چه میزان از این مکل باید مصرف شود و آیا اثر جانبی نیز در پی دارد؟

افرادی که ناراحتی قلبی و یا سبقه مشکلات روحی وروانی دارندباید با پزشک معالجشان برای مصرف آرژنین به صورت مکمل مشورت کنند.

با هیچ نوع آمینو اسیدی امکان “اور دز”(مصرف بیش از اندازه) وجود ندارد .مصرف خیلی زیاد ال-آرژنین میتواند منجر به اسهال ،ضعف و سستی و حالت تهوع شود.

هنوز دز واضح و مشخصی که بهترین نتیجه را در بر داشته باشد برای این مکمل مشخص نشده است بنابراین باید با استفاده از آزمون و خطا میزان مناسب را برای خود بدست آورید.

یک دز خفیف برای مدت یک هفته در نظر بگیرید ،اگر موثر نبود و اثر جانبی نیز در پی نداشت مقدار مصرف را تا جایی افزایش دهید که سود آن به حد اکثر و ا ثرات جانبی آن به حد اقل باشد.با دوبار افزایش میزان مصرف میتوانید بهترین دز را برای خودتان پیدا کنید(3-9 گرم)این روش شبیه شیوه ای است که برخی از بدنسازان که مبادرت به مصرف انسولین و داروهای استروئیدی میکنند مورد استفاده قرار میدهند.

اغلب پودر های پروتئینی موجود در فروشگاه ها با آمینو اسیدهایی نظیر ال-آرژنین تقویت میشوند. با داشتن این پیش زمینه باید توجه ویژه ای به میزان آرژنینی که از منابع مختلف وارد بدن میکنید نشان دهید.

اگر احساس میکنید قادر به استفاده از روش فوق الذکر برا یافتن میزان دز مناسب خودتان نیستید و این روش برایتان مشکل ساز است میتوانید از دستور العمل مندرج بر روی بسته بندی مکمل ها که از سوی شرکت های تولید کننده توصیه میشوند استفاده کنید.

کلینیک بدنسازی مربی تو

ارائه دهنده انواع برنامه های تمرینی و رژیم های غذایی زیرنظر برترین اساتید ایران

تلفن مشاوره و تماس : 09354536070

باتشکر از دکتر علی کیان پور

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :

https://www.instagram.com/morabi_you.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *