Warning: Creating default object from empty value in /home3/morabiyo/morabi-you.ir/wp-content/plugins/medify-core/includes/framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
روش های افزایش متابولیسم بدن - کلینیک بدنسازی مربی تو
کلینیک تخصصی مربی تو
تهران - سعادت آباد
کلینیک تخصصی مربی تو
پشتیبانی 24/7
09353132500
شنبه -4شنبه: 8.00 - 20.00
پنج شنبه - جمعه : 9.00 - 16.00
16 فروردین 1401 توسط alikianpoor 0 دیدگاه

روش های افزایش متابولیسم بدن

روش های افزایش متابولیسم بدن

روش های افزایش متابولیسم بدن

متابولیسم چیست؟ و چگونه می‌توان آن را در بدن افزایش داد و نقش آن در رشد بدن و افزایش شادابی بدن چگونه است؟ در این مقاله قصد داریم به سوالات شما پاسخ دهیم.

بسیار از دیگران شنیده‌ایم که گناه چاقی خودشان را به گردن متابولیسم کند بدن خود می اندازند. اما این سخنان تا چه حد می‌تواند درست باشد؟ آیا متابولیسم تا این حد می‌تواند باعث چاقی یا لاغری ما شود؟ و آیا اگر این چنین است می‌توانیم از آن به نفع خودمان برای لاغری بیشتر و همچنین سوزاندن متابولیسم استفاده کنیم؟ امروز در جیمیتو همراه شما خواهیم بود تا متابولیسم و راه‌های افزایش سوخت و ساز بدن در قالب آن را بهتر بشناسیم.

اینکه متابولیسم و وزن به هم مربوط هستند، حرف کاملاً درست و علمی است. اما اینکه بخواهیم همه مشکلات چاقی خودمان را به گردن متابولیسم و کاهش سرعت آن بیندازیم کمی غیرواقعی و نادرست است. متابولیسم مقدار انرژی مورد نیاز روزانه شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد همچنین مشخص می‌کند که چقدر در روز باید غذا مصرف کنید. اما خود متابولیسم به عوامل مختلفی وابسته است که از جمله آن‌ها می‌توان به ورزش و میزان فعالیت روزانه اشاره کرد.

متابولیسم چیست؟

متابولیسم فرایندی است که در آن بدن شما آنچه که می‌خورید و می‌نوشید را به انرژی تبدیل می‌کند. در طول این فرایند شیمیایی پیچیده در سلول‌ها، کالری موجود در غذاها و همچنین نوشیدنی‌ها با اکسیژن ترکیب شده و انرژی لازم برای فعالیت سلولی و بدن را تأمین می‌کنند. دانستن جزئیات بیش از این نه تنها گیج کننده است بلکه ما را از هدف اصلی خود در این مقاله دور می‌کند.

متابولیسم بدن شما همیشه در حال فعالیت است. حتی زمانی که در حال استراحت هستید یا به خواب عمیق فرو رفته باشید هم متابولیسم به شکل خاص خود در حال ادامه است. رفتارهای ناخودآگاهی همانند تپش قلب، نفس کشیدن، حرکت عضلانی، جریان عصبی، فعالیت مغز و هزاران رفتار دیگر هر کدام به شکلی متابولیسم بدن را فعال نگه می‌دارند. به این نوع از متابولیسم، متابولیک حیاتی گفته می‌شود.

متابولیسم حیاتی

میزان فعالیت این نوع از متابولیسم به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله این موارد می‌توان به:

  • ساختمان، اندازه و ساختار بدن: افرادی که دارای اندام بزرگ و عضلانی هستند به نسبت کسانی که کوچک اندام و چاق هستند انرژی بیشتر و در نتیجه متابولیسم حیاتی فعال‌تری دارند.
  • جنسیت: مردان بیشتر از زنان دارای اندام‌های عضلانی‌تر هستند. مطالعات نشان داده است که در مقایسه یک مرد و زن با وزن و قد همانند، مرد به نسبت زنان متابولیسم حیاتی فعال‌تری دارند به این معنی که کالری بیشتری می‌سوزانند.
  • سن: زمانی که سن شما بالاتر می‌رود، عضلات به تدریج شروع به پیر شدن می‌کنند. این فرایند در گذر زمان فعالیت بدن و به عبارت بهتر متابولیسم حیاتی را درگیر کرده و سرعت آن را کاهش می‌دهد

متابولیسم حیاتی بدن را به سختی می‌توان به صورت خود خواسته با تغییر رفتار و استایل زندگی تغییر داد و می‌توان گفت که اختیار آن به دست خود ما نیست

علاوه بر متابولیسم حیاتی دو نوع دیگر از متابولیسم نیز وجود دارد که میزان مصرف کالری در بدن شما را مشخص می‌کند و عموماً می‌توانیم آن‌ها را تغییر دهیم:

مصرف کالری برای هضم (ترموژنز)

همان‌طور که متوجه شدید مصرف کالری در این متابولیسم به منظور هضم مواد غذایی خورده شده در بدن صورت می‌گیرد. عمل بلع، هضم، حرکت مواد و همچنین ذخیره مواد غذایی از جمله فعالیت‌های مصرف کننده کالری در متابولیسم ترموژنز است. حدود ۱۰ درصد کالری مواد غذایی که مصرف می‌کنند صرف هضم و فعالیت‌های دنباله‌دار آن می‌شود.

فعالیت فیزیکی

فعالیت‌های فیزیکی به مانند ورزش کردن یا انجام دادن کارهای روزانه به مانند راه رفتن و بلند کردن اجسام نیز کالری می‌سوزانند. فعالیت فیزیکی و کالری سوخته شده در فعالیت فیزیکی به مراتب راحت‌تر از دیگر انواع اشکال مصرف کالری متابولیسم بدن را می‌تواند تغییر دهد. همه ما می‌دانیم که با ورزش کردن و انجام فعالیت‌های روزانه بیشتر می‌توانیم با مصرف کالری اضافی در قالب چربی‌ها لاغرتر شویم.

بر اساس اندازه گیری‌های انجام شده، فعالیت‌های روزانه ساده به مانند باغبانی کردن، گردش در پارک و همچنین فعالیت‌های شغلی می‌توانند ۱۰۰ تا ۸۰۰ کالری در روز مصرف کنند.

رابطه متابولیسم و وزن

متابولیسم یا سرعت سوختن کالری در بدن یک فعالیت حیاتی است که توسط خود بدن و مغز شما کنترل می‌شود. به جز موارد نادری همانند بیماری‌های کم کاری تیروئید یا سندرم کوشینگ در سایر موارد، بدن اگر متابولیسم طبیعی خودش را داشته باشد، به هیچ عنوان نمی‌تواند باعث چاقی شما شود. اما اگر ورودی کالری به بدن بیش از مقدار مورد نیاز مصرفی آن باشد، مقدار کالری اضافی به صورت چربی در اندام‌ها ذخیره می‌شود.

متأسفانه فرایند چاقی به سادگی آنچه که گفتیم نیست. اگر شما به یک‌باره چاق شده باشید عوامل گوناگونی به مانند مشکلات هورمونی، وراثت، نوع غذا، شیوه زندگی از جمله میزان خواب و استرس کاری می‌توانند در چاقی شما دخیل باشد.

تمامی موارد گفته شده باعث اختلال در متابولیسم بدن و مصرف انرژی در آن می‌شود. همان‌طور که اشاره کردیم، بدون آنکه بدانید متابولیسم بدن به علت عواملی همانند استرس دچار مشکل می‌شود. در این صورت با مصرف میزان غذای متداولی که روزانه در ماه‌های قبل می‌خوردید، شروع به چاق شدن خواهید کرد. چرا که در این حالت کالری دریافتی بیش از میزان مورد نیاز و مصرفی است.

درست است که برخی از مردم راحت‌تر از دیگران وزن کم می‌کنند اما هر کسی که بتواند میزان کالری دریافتی خود را در مقابل کالری مصرفی کاهش دهد، دیر یا زود لاغر می‌شود. برای کاهش وزن و از بین بردن چربی‌ها کافی است فعالیت بدنی خود را افزایش و میزان مصرف کالری را از طریق خوردن مواد غذایی پرکالری کاهش دهید.

نگاهی دقیق به رابطه متابولیسم و فعالیت بدنی

در حالی که شما کنترل زیادی بر روی متابولیسم حیاتی ندارید می‌توانید با استفاده از افزایش میزان کالری به واسطه انجام فعالیت بدنی بیشتر، متابولیسم خودتان را فعال‌تر کنید. به عبارت ساده‌تر هر چقدر فعالیت بیشتری داشته باشید، کالری بیشتری خواهید سوزاند و متابولیسم فعال‌تری خواهید داشت. در واقع کسانی که می‌گویند متابولیسم فعال‌تری دارند، در حقیقت فعالیت بدنی بیشتری دارند.

شما می‌توانید به روش‌های زیر کالری بیشتری بسوزانید:

تمرینات هوازی عادی

تمرینات هوازی عادی که هر کسی می‌تواند انجام دهد یکی از بهترین روش‌های افزایش متابولیسم فعال بدن و مصرف کالری است. فعالیت‌های هوازی به مانند شنا کردن، دوچرخه‌سواری و همچنین دویدن مد نظر ما است. به عنوان یک هدف برای افزایش متابولیسم به شما توصیه می‌کنیم روزانه ۳۰ دقیقه یکی از فعالیت‌های ورزشی هوازی را انتخاب و انجام دهید.

اگر می‌خواهید کاهش وزن بیشتری داشته باشید باید مدت زمان فعالیت هوازی را به بیش از ۳۰ دقیقه برسانید. علاوه بر کسانی که قصد لاغری دارند، ورزشکاران پرورش اندامی نیز نیاز به فعالیت هوازی بیش از مدت عادی دارند. اگر نمی‌توانید ۳۰ دقیقه ورزش کنید، ۱۰ دقیقه مدت ناچیزی است که می‌تواند به شما اطمینان دهد میزان مصرف کالری و متابولیسم فعال‌تری می‌توانید نسبت به روزهای بدون ورزش داشته باشید.

ورزش قدرتی

ورزش‌های حرفه‌ای به مانند وزنه‌برداری و کوهنوردی از جمله فعالیت‌هایی هستند که متابولیسم بدن و همچنین میزان مصرف کالری را به شدت افزایش می‌دهند. برای کسانی که دوست دارند اندام متناسب و ایدئال داشته باشند، انجام دو مرتبه ورزش قدرتی در طول هفته ضروری است. این ورزش‌ها علاوه بر مصرف کالری بیشتر، به پیر نشدن عضلات و متابولیسم فعال در طول دوران کهن‌سالی نیز کمک می‌کند.

اگر یادتان باشد در طول متن اشاره کردیم که عضلات بیشتر از چربی‌ها انرژی مصرف می‌کنند. بنابراین حرکاتی که بتوانند عضلات بدن شما را درگیر کنند به نسبت دیگر حرکت‌ها توانایی مصرف کالری بیشتر و قدرت فعال نگه داشتن متابولیسم قوی‌تری دارند.

سبک زندگی

کمی زحمت بیشتر در طول انجام کارهای روزانه می‌تواند سوختن کالری در بدن شما را افزایش دهد. سعی کنید در طول روز بیش از اینکه ماشین سواری کنید راه بروید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا کالری بیشتر بسوزانید و متابولیسم فعال‌تری داشته باشید. همچنین برای خودتان هدفی مشخص کنید تا هر روز بیش از روز دیگر پیاده روی کرده باشید.

همچنین انجام کارهای ساده‌ای به مانند بالا رفتن از پله‌ها به جای استفاده از آسانسور همچنین پارک کردن ماشین در مسافتی دورتر از محل کارتان از دیگر گزینه‌های افزایش دهنده میزان مصرف کالری است. اگر خانم خانه‌دار هستید و می‌خواهید کالری بیشتری بسوزانید، به جای شستن لباس در ماشین لباس‌شویی با دست این کار را انجام دهید. به طور کلی هرچقدر از زندگی ماشینی فاصله بگیرید، متابولیسم فعال‌تری خواهید داشت.

خوردن پروتئین زیاد

خوردن غذا همان‌طور که متوجه شدید متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. بنابراین اگر بتوانید غذایی بخورید که برای هضم آن کالری بیشتر مورد نیاز باشد، متابولیسم هضم غذای فعال‌تری خواهید داشت. خوردن پروتئین یکی از همین نوع مواد غذایی است. بر اساس آمار افزایش پروتئین در مواد غذایی ۱۵ تا ۳۰ درصد در مقایسه با افزایش ۵-۱۰ درصدی برای کربوهیدرات‌ها و همچنین ۰ تا ۳ درصدی برای چربی‌ها، متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد.

همچنین زمانی که پروتئین مصرف می‌کنید، معده شما احساس پر بودن بیشتری دارد به همین دلیل میزان غذایی که در همان وعده یا وعده‌های بعدی خواهید خورد کاهش می‌یابد. مطالعه کوچگی در مورد افرادی که در رژِیم غذایی خود از پروتئین استفاده می‌کنند انجام شده است. بر اساس این مطالعه مشخص شد با خوردن ۳۰ درصد پروتئین بیشتر می‌توانیم به میزان ۴۴۱ کالری دریافتی در طول روز را کاهش دهیم.

همچنین خوردن پروتئین در رژیم‌های غذایی که باعث تحلیل عضلانی می‌شود می‌تواند به افزایش متابولیسم بدن کمک کند.

خوردن آب سرد بیشتر

کسانی که بیشتر از آب‌های گازدار و نوشیدنی‌های شیرین به مانند نوشابه، آب مصرف می‌کنند به نسبت کاهش وزن بیشتری تجربه می‌کنند. دلیل ساده‌ای وجود دارد، اینکه نوشیدنی‌های گازدار یا شیرین به مقدار زیادی قند در خود دارند که میزان کالری دریافتی را طی متابولیسم ثابت بدن افزایش می‌دهد به همین دلیل کسانی که آب می‌خورند، این کالری اضافی را از برنامه غذایی خود خواسته یا ناخواسته حذف می‌کنند.

با این وجود خوردن آب به طور موقت متابولیسم بدن را به شیوه دیگری نیز افزایش می‌دهد مطالعات نشان می‌دهد خوردن ۰٫۵ لیتر آب، در حالت استراحت حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد در یک ساعت متابولیسم مصرف انرژی را افزایش می‌دهد. این افزایش مصرف کالری زمانی که به جای آب ولرم، آب سرد خورده باشید بیشتر است. به این دلیل که بدن برای افزایش دمای آب خورده شده نیاز به مصرف انرژی و کالری دارد.

آب همچنین خاصیت سیرکنندگی دارد. به عنوان کسی که از آب برای رژیم غذایی خود استفاده می‌کند پیشنهاد می‌دهم نیم ساعت قبل از خوردن غذا، آب بنوشید. این کار معده شما را پر می‌کند و وعده پیش روی را کمتر می‌خورید. همچنین گاهی بدن انسان قدرت تفکیک حس تشنگی و گرسنگی از هم را ندارد و شما می‌توانید با خوردن آب، خودتان را سیر کند

بر اساس آمار به دست آمده افراد بالغی که قبل از هر وعده نیم لیتر آب خوردند، ۴۴ درصد کاهش وزن بیشتری تجربه کردند.

وزنه زدن

عضلات متابولیسم فعال‌تری نسبت به چربی‌ها دارند پس تا جایی که می‌توانید به عضله سازی بپردازید. در این صورت حتی اگر در حالت استراحت هم باشید کالری بیشتری خواهید سوزاند. بلند کردن وزنه‌هایی متناسب با اندام خودتان به عضله سازی کمک می‌کند تا علاوه بر لاغری، متابولیسم فعال‌تری داشته باشید.

در بررسی‌های انجام شده روی ۴۸ زن چاق که به دو گروه با رژیم ۸۰۰ کالری در طول روز با ورزش و بدون ورزش تقسیم شده بودند نشان داد گروهی که علاوه بر کاهش کالری دریافتی ورزش کرده بودند، به میزان قابل توجهی حجم عضلانی بیشتر، متابولیسم فعال‌تر و همچنین قدرت بالاتری نسبت به گروه بدون ورزش همراه با رژیم داشتند.

ایستادن زیاد

نشستن طولانی مدت برای بدن شما و همچنین متابولیسم بدن خوب نیست. برخی از محقق سلامتی نشستن زیاد را به نوعی «سیگار کشیدن دوم» نام‌گذاری می‌کنند. به این دلیل که نشستن طولانی مدت باعث کاهش کالری مصرفی و همچنین در طولانی مدت اضافه وزن می‌شود.

تفاوت میزان کالری برای انجام دادن کار اداری عادی به صورت نشسته و ایستاده ۱۷۴ کالری است. اگر کار شما اداری است هر از چند گاهی بلند شوید و در طول اتاق راه بروید؛ اجازه ندهید که زمان شما تنها با نشستن بگذرد و سر سال متوجه شکم بر آمده خود باشید. همچنین می‌توانید با استفاده از ورزش‌هایی در محل کار مقدار مصرف کالری خودتان را افزایش دهید.

خوردن غذاهای ادویه‌ای

فلفل دارای کپسایسین است. این ماده می‌تواند متابولیسم بدن شما را افزایش دهد با این وجود عده کمی از مردم هستند که می‌توانند غذاهای بسیار تند فلفلی بخورند. بنابراین می‌توان گفت اثر فلفل و دیگر چاشنی‌ها برای افزایش متابولیسم بدن ناچیز است.

برای مثال اگر بتوانید برای مدت ۶٫۵ سال هر روز غذای فلفلی با دوز مورد قبول بخورید، بعد از گذشت این مدت علاوه بر لب و دهان سوخته تنها ۰٫۵ کیلوگرم وزن کم خواهید کرد.

خواب خوب در شب

کم خوابی و همچنین خواب بی کیفیت یکی از مهم‌ترین عوامل بروز چاقی و همچنین اضافه وزن است. به طور خاص می‌توان گفت که کم خوابی بر روی میزان ترشح هورمون‌های بدن و در نهایت میزان متابولیسم تأثیر می‌گذارد و آن را به میزان محسوسی کاهش می‌دهد.

همچنین کم خوابی باعث بروز مقاومت در برابر انسولین می‌شود که ادامه داشتن آن قند خون را افزایش می‌دهد و موجب بروز دیابت می‌شود. برای آن دسته از کسانی که رژیم غذایی دارند و می‌خواهند وزن کم کنند توصیه می‌کنیم به شدت در میزان خواب خود دقت کنند.

جایگزینی روغن معمولی با روغن نارگیل

روغن نارگیل دارای مقدار زیادی چربی‌های متوسط زنجیری است. این چربی‌ها بیش از چربی‌های دراز زنجیری که در کره و روغن‌های دیگر یافت می‌شود می‌توانند متابولیسم بدن را افزایش دهند.

خوردن غذاهای حاوی پروتئین میزان متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد.

افزایش متابولیسم با خوردن غذا

خوردن این ۸ ماده غذایی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد باعث افزایش میزان سوخت و ساز بدن خواهد شد. چای سبز، تخم مرغ و ماهی و …

چای سبز

اگر به دنبال بالا بردن پتانسیل چربی سوزی هستید، استفاده از چایی سبز می‌تواند راه حل خوبی باشد. نوشیدن منظم چای سبز به دلیل وجود کافئین و کاتچین می‌تواند متابولیسم را افزایش دهد. چای سبز و چای اولونگ نشان داده‌اند که می‌توانند متابولیسم بدن را افزایش دهند. این دو چای بر اساس انتی اکسیدان هایی که در خود دارند باعث می‌شوند برخی از چربی‌های ذخیره شده در اندام شما به گروه‌های اسید چرب تبدیل شوند که با این کار مصرف چربی را ۱۰ تا ۱۷ درصد افزایش می‌دهد.

تخم مرغ

با استفاده از تخم مرغ به عنوان بخشی از صبحانه شروعی سریع برای افزایش متابولیسم داشته باشید. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که شرکت کنندگانی که از تخم مرغ به عنوان بخشی از رژیم کاهش وزن سالم در صبحانه استفاده کردند نسبت به شرکت کنندگانی که وعده‌هایی غذایی با کالری همسان بدون تخم مرغ می‌خوردند، به طرز چشم گیری وزن بیشتری را از دست دادند.

فیله مرغ

زمانی که غذایی حاوی پروتئین میخورید، بدن شما انرژی بیشتری برای دگرگون کردن از طریق متابولیسم و ذخیره این پروتئین استفاده می‌کند. براساس آمار حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کل کالری دریافتی از مواد پروتئینی مانند فیله مرغ صرف افزایش متابلویسم می‌شود.

فلفل قرمز

تحقیقات نشان می‌دهد خوردن فلفل قرمز باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود. اضافه کردن ۶ تا ۱۰ گرم فلفل قرمز  به غذا می‌تواند انرژی مصرفی را افزایش داده و همچنین اشتها را در وعده‌های غذایی بعدی کاهش می‌دهد.

لوبیا

دفعه بعد که به دنبال این بودید که سالاد کنار بشقاب خود را به غذایی کامل تبدیل کنید، یا به دنبال خوراکی سریع برای اضافه کردن به غذایتان که کالری زیادی ندارد بودید، به لوبیا فکر کنید. لوبیا منابع خوبی برای فیبر، پروتئین و ویتامین B هستند. ویتامین بی نقش مهمی در تبدیل غذا به سوخت دارد.

قهوه

خوردن یک لیوان قهوه در صبح علاوه بر بیدار نگه داشتن می‌تواند در مدیریت وزن سالم نیز به شما کمک کند. کافئین، عنصر فعال کافه، در مطالعات مختلف نشان داده که متابولیسم را تقویت کرده و سرعت تجزیه چربی را افزایش می‌دهد.

همانند چای سبز و اولونگ خوردن قهوه نیز موجب افزایش ۳ تا ۱۱ درصدی متابولیسم بدن می‌شود. هر چند میزان افزایش متابولیسم گویا در افراد لاغر بیشتر از افراد چاق بوده است. خوردن قهوه را جایگزین دیگر نوشیدنی‌های قند دار کنید تا علاوه بر کاهش کالری دریافتی میزان متابولیسم مصرف کننده انرژی بیشتری هم داشته باشید.

ماست یونانی

ماست یونانی نه تنها سر شار از پروتئین است بلکه منبعی عالی برای کلسیم نیز است. ما معمولا به کلسیم به عنوان ماده معدنی استخوان ساز نگاه می‌کنیم، اما همچنان می‌تواند افزایش اندکی در گرما زايي را ایجاد کند که باعث می‌شود بدنتان کالری بیشتری بسوزاند.

ماهی سالمون

این ماهی چرب منبعی عالی برای امگا سه است، که باعث تسریع سوخت و ساز بدن می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند رژیم‌هایی که حاوی امگا سه بالاتری هستند با افزایش سرعت سوخت و ساز، مصرف انرژی در طول تمرین و ضعیف کردن توده می‌تواند تاثیرات مطلوبی بر ترکیب بدنی بگذارد.

افزایش متابولیسم حرکات ورزشی

اینکه برای افزایش میزان سوخت و ساز بدن و به طبع آن رسیدن به تناسب اندام فقط به فکر خوردن غذاهایی که در بالا اشاره کردیم باشید، این روند را طولانی کرده‌اید! اما اگر باز هم می‌خواهید تاثیر غذاهای ذکر شده در بالا را افزایش دهید؛ به شما توصیه می‌کنیم این ورزش‌ها را انجام دهید.

پیاده روی

ورزش‌های استقامتی باعث افزایش حجم عضلات شما نخواهند شد اما در عوض میزان متابولیسم بدن شما را افزایش خواهند داد. پیاده روی طولانی یکی از این ورزش‌هاست.

پیلاتس

انجام حرکات پیلاتس با افزایش تمرکز در عضلات میانی بدن و همچنین فشار بر عضلات باعث می‌شود سوخت و ساز بدن شما افزایش یافته و به همراه آن لاغری بیشتر را برای شما به همراه خواهد داشت. و پاسخی به سوال متابولیسم چیست؟ و چگونه می‌توان آن را افزایش داد خواهد بود.

تی آر ایکس

این ورزش باعث افزاش آمادگی جسمانی و همچنین میزان چربی سوزی در بدن می‌شود. افزایش چابکی بدن استقامت آن از دیگر مزایای تی آر ایکس است.

شنا سوئدی

 یکی از بهترین حرکات ورزشی است که به هیچ وسیله ورزشی نیاز نداشته و تقریبا تمام عضلات بالاتنه را درگیر می‌کند. همچنین، یک روش بی خطر و موثر برای افزایش تعادل عضلانی و به حداقل رساندن آسیب دیدگی است. و پاسخی به سوال متابولیسم چیست؟ و چگونه می‌توان آن را افزایش داد خواهد بود.

طناب زدن

اگر برای انجام حرکات ورزشی امکان رفتن به باشگاه را ندارید، طناب زدن برای شما بسیار مفید خواهد بود. این فعالیت که باعث می‌شود در هر ۱۰ دقیقه ۱۳۰ کالری بسوزانید، برای لاغری بسیار موثر است. برای سوزاندن همین میزان کالری، باید با سرعت ۱۳ کیلومتر در ساعت بدوید.

هیچ راه میانبری وجود ندارد

در مورد افزایش متابولیسم بدن نباید فریب تبلیغات‌های گمراه کننده را خورد. هیچ مکمل غذایی نمی‌تواند به صورت کاملاً مشهود متابولیسم بدن شما را افزایش دهد. برخی از مکمل‌های شیمیایی در بازار وجود دارند که باعث افزایش متابولیسم می‌شوند اما عوارض جانبی فراوانی از خود به جای می‌گذارند.

همیشه قبل از اینکه مکمل غذایی جدیدی وارد برنامه خود کنید با پزشک مشورت کنید. همچنین به نشانه‌های موجود روی ظرف مکمل‌ها دقت کنید تا تائیدیه های لازم را داشته باشند. هیچ راه آسانی برای کاهش وزن وجود ندارد. پایه و اساس کاهش وزن داشتن رژیم غذایی مناسب به همراه فعالیت روزانه کافی برای مصرف کالری است. باز هم تأکید می‌کنیم اگر کالری دریافتی شما به نسبت کالری مصرف کمتر باشد، به صورت طبیعی لاغر خواهید شد.

بر اساس آمار به دست آمده اگر بتوانید روزانه ۵۰۰ تا ۷۰۰ کالری کمتر بخورید در نهایت طی یک هفته ۰٫۵ تا ۰٫۷ کیلوگرم کاهش وزن خواهید داشت. همچنین اگر فعالیت روزانه خود را افزایش دهید این آمار و ارقام نیز امیدوار کننده تر خواهد شد.

درست است که تغییرات کوچک به تنهایی نمی‌توانند اثر بزرگی از خود در افزایش متابولیسم به جای بگذارند اما در کنار هم قرار گرفتن این اثرات اندک می‌تواند باعث افزایش چشم‌گیر متابولیسم شود.

کلینیک بدنسازی مربی تو

ارائه دهنده انواع برنامه های تمرینی و رژیم های غذایی زیرنظر برترین اساتید ایران

تلفن مشاوره و تماس : 09354536070

باتشکر از دکتر علی کیان پور

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :

https://www.instagram.com/morabi_you.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *