کلینیک تخصصی مربی تو
تهران - سعادت آباد
کلینیک تخصصی مربی تو
پشتیبانی 24/7
09353132500
شنبه -4شنبه: 8.00 - 20.00
پنج شنبه - جمعه : 9.00 - 16.00
25 اردیبهشت 1400 توسط alikianpoor 0 دیدگاه

رژیم انلاین | رژیم انلاین تخصصی | رژیم انلاین حرفه ای | رژیم انلاین بانوان | رژیم انلاین غذایی

رژیم انلاین | رژیم انلاین تخصصی | رژیم انلاین حرفه ای | رژیم انلاین بانوان | رژیم انلاین غذایی

رژیم انلاین | رژیم انلاین تخصصی | رژیم انلاین حرفه ای | رژیم انلاین بانوان | رژیم انلاین غذایی

اهمیت رژیم غذایی سالم در حفظ سلامت انسان:

شواهد علمی نشان می‌دهد که سلامت انسان از دوران جنینی تا سالمندی با تغذیه ارتباط دارد. تغذیه نه تنها بر جسم ما اثر دارد، بلکه می‌تواند قدرت حافظه و یادگیری، تمرکز و خلق و خوی ما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.
برای آن که سلامت جسم و روان ما حفظ شود باید از یک رژیم غذایی متعادل و متنوع پیروی کنیم. این رژیم غذایی باید هم انرژی مورد نیاز بدن و هم انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز را تامین نماید.
ویژگی مهم یک رژیم غذایی متعادل و متنوع آن است که به میزان کافی از انواع غلات، لبنیات، گوشت‌ها و حبوبات، میوه‌ها و سبزیجات مصرف شده و میزان دریافت چربی‌ها و شیرینی‌جات کاهش پیدا کند.

خطرات رژیم‌های غیراصولی برای سلامتی:

امروزه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد در سطح جامعهکاهش وزنو رسیدن به تناسب اندام است. به طوری که بسیاری از افراد بدون آن که به سن، وضعیت سلامتی بدن و … توجه کنند اقدام به محدود کردن غذای مصرفی خود و به اصطلاح رژیم گرفتن می‌کنند. حتی ممکن است در این راه از رژیم غذایی دیگران و یا انواع روش‌های غیرعلمی کمک بگیرند.
‌این در حالی است که پیروی از روش‌های غیراصولی به منظور کم کردن وزن شاید در یک مقطع زمانی کوتاه به کاهش وزن فرد کمک کند، اما در طولانی مدت می‌تواند منجر به عوارضی مانند کمبود مواد مغذی، ریزش مو و … شود. همچنین در صورتی که فرد به بیماری خاصی مبتلا باشد عدم توجه به این نکته ممکن است بیماری وی را تشدید نماید.
از سوی دیگر، کاهش وزن‌های شدید و به دنبال آن افزایش مجدد وزن یا به اصطلاحرژیم یویویکی از عوامل مهمی است که می‌تواند از طریق کاهشمتابولیسم (سوخت و ساز)درمان چاقی را با مشکل روبرو سازد.
حقیقت آن است که اگر به دنبال کم کردن وزن خود هستید یا به بیماری‌هایی مانند دیابت، کبد چرب، چربی خون بالا و … مبتلا هستید نیازی نیست که از رژیم‌های سخت پیروی کنید. شما می‌توانید به کمک یک برنامه غذایی سالم، اصولی و متنوع و انجام فعالیت‌های ساده‌ای مانند پیاده‌روی به تناسب اندام دلخواه خود برسید و یا به کنترل و درمان بیماری‌هایی که دارید، کمک کنید.

رژیم آنلاین و رازهای مهمی که درباره این نوع رژیم بدانید

کسانی که می‌خواهند وزن کم کنند، به دنبال دریافت رایگان رژیم آنلاین هستند. آن‌ها به سایت‌های ایرانی و خارجی مراجعه می‌کنند و رژیم آنلاین دانلود می‌کنند و امید دارند که از این رژیم آماده، نتایج مطلوبی بگیرند.

در مواردی ممکن است یک رژیم آنلاین خیلی هم خوب عمل کند. اما این موضوع حالت تصادفی دارد. یعنی به صورت شانسی، یک رژیم آنلاین با وضعیت بدنی فرد همخوانی داشته و خوب کار می‌کند.

اما به سختی می‌شود این قاعده را به تمام رژیم‌ها برای همه افراد تعمیم داد. در اینجا به دلایل ناکامی یک رژیم آنلاین و ویژگی‌های یک برنامه غذایی خوب اشاره می‌کنیم.

رژیم انلاین | رژیم انلاین تخصصی | رژیم انلاین حرفه ای | رژیم انلاین بانوان | رژیم انلاین غذایی

رژیم انلاین | رژیم انلاین تخصصی | رژیم انلاین حرفه ای | رژیم انلاین بانوان | رژیم انلاین غذایی

۱- رژیم آنلاین با کسری کالری

اگر یک رژیم طراحی کنیم که در آن به اندازه کافی کالری وجود ندارد، مستقل از سالم بودن یا نبودن غذا، فرد وزن کم می‌کند.

حتی شما می‌توانید با غذاهایی ناسالمی مثل سیب‌زمینی سرخ‌کرده و همبرگر، کسری کالری ایجاد کنید.

حالا تصور کنید که به این رژیم ناسالم (که کم‌تر از نیاز روزانه کالری دارد) مقدار زیادی فیبر هم بیفزاییم. فرد احساس سیری می‌کند و وزنش هم پایین می‌آید. اما آیا این کار بی‌خطر است؟

۲- رژیم آنلاین بدون بررسی بدنی فرد

رژیم آنلاین در بهترین حالت وزن و قد افراد را می‌پرسد. با این وزن و قد قرار است BMI افراد محاسبه شود و سیستم (بدون بررسی متخصص) تشخیص دهد که فرد می‌خواهد وزن کم کند یا وزن خود را بالا ببرد.

بعد از آن با توجه به وزن فرد، میزان کالری محاسبه شده و با ایجاد کسری یا مازاد کالری، اضافه یا کاهش وزن ایجاد می‌شود.

این کار یک ایراد بزرگ دارد. ورزشکاری را تصور کنید که اندامی عضلانی دارد. از آنجایی که عضلات او سنگین‌تر از بافت چربی هستند، سیستم تشخیص می‌دهد که فرد باید وزن کم کند. به دلیل پایین بودن تراکم چربی، کسری کالری باعث می‌شود او عضله از دست بدهد. برعکس این شرایط برای فردی لاغر با درصد چربی بالا هم وجود دارد.

۳- رژیم آنلاین از روی فرمول

همیشه رژیم آنلاین از غذاهایی با کالری کم تشکیل نمی‌شود. در مواردی رژیم‌های معروفی وجود دارد که به دلایلی خاص باعث کاهش یا افزایش وزن می‌شوند.

در این حالت یک سایت یا موسسه، به توصیه یک رژیم آنلاین می‌پردازد که در آن حجم و زمانبندی مصرف غذا مشخص نیست. بلکه الگویی برای انتخاب مواد اولیه پیشنهاد شده است.

مثلا ممکن است یک رژیم آنلاین به تبلیغ رژیم گیاه‌خواری، رژیم عصرسنگی یا رژیم مدیترانه‌ای بپردازد.

۴- رژیم‌های عجیب و غریب

در بین مواردی که در اینترنت وجود دارد، برخی رژیم‌ها خیلی عجیب به نظر می‌رسند.

مثلا یک سایت پیشنهاد می‌کند که مواد غذایی در آب پخته شوند و فرد تنها با مصرف آب گوشت و سبزیجات (و دور ریختن ماده جامد) تغذیه کند. این رژیم مشکلات زیادی را برای سلامتی به وجود خواهد آورد.

یک سایت دیگر رژیم آنلاین تخم‌مرغ را پیشنهاد می‌کند. یعنی فرد فقط تخم‌مرغ و سبزیجات بخورد. نه هیچ چیز دیگر. تصور عمومی این است که تخم‌مرغ به‌خاطر پروتئین بالا باعث سیری زودهنگام و گرسنگی دیرهنگام می‌شود. این حرف نادرست نیست اما بدن به خوراکی‌های دیگر هم نیاز دارد.

۵-  رژیم آنلاین گران

برخی رژیم‌های آنلاین در سایت‌های خارجی به این دلیل برای ما ایرانی‌ها قابل اجرا نیستند که از مواد غذایی گران تشکیل می‌شوند. مثلا ماهی سالمون در اروپا، میگو در شرق آسیا، کرن‌بری در روسیه و بلوبری در آمریکا خوراکی‌های گرانی نیستند. اما برای ایرانی‌ها تهیه این خوراکی‌ها بسیار هزینه بر است.

کسی تردید ندارد که یک بشقاب سالمون اقیانوسی با یک آواکادوی تازه و کمی سبزیجات فرانسوی، غذایی خوشمزه و سالم است. اما کم‌تر کسی می‌تواند از عهده مخارج این نوع تغذیه بر بیاید.

نکته جالب اینجا است که در بین غذاها و خوراکی‌های ایرانی، موارد سالم و مغذی وجود دارد که در ایران ارزان باشد. اما این که بدانیم چطور خوراکی‌های گران غربی را به مواد اولیه مرسوم ایرانی تبدیل کنیم، به دانش تغذیه نیاز خواهیم داشت.

برای همین یک سایت خارجی حتی اگر رژیم آنلاین دقیق و حساب‌شده ارائه کند، باز هم برای مصرف‌کننده ایرانی فایده چندانی نخواهد داشت. بهتر است ما بدانیم که چطور قورمه‌سبزی و عدس‌پلو بخوریم اما سالم بمانیم.

۶- اطلاعیه‌های جوامع علمی

یک رژیم آنلاین ممکن است شامل برنامه غذایی نباشد. یعنی در این رژیم مشخص نشده باشد که شما از کدام غذا، چقدر بخورید. بلکه مجامع علمی و دانشگاهی توصیه‌هایی برای تغذیه بهتر ارائه کرده باشند.

این برنامه‌ها توصیه می‌کنند که میوه‌هایی با رنگ‌ها متنوع و سبزیجات با برگ‌های تیره بخورید. مرغ و ماهی را به گوشت قرمز ترجیح دهید از شکر و فست‌فود بپرهیزید. آرد تصفیه شده نخورید و از مصرف سیب‌زمینی سرخ‌کرده دوری کنید.

این رژیم آنلاین شامل توصیه‌هایی کلی و مفید است. اما با استفاده از این منابع معتبر نمی‌توانید وزن کم کنید، وزن خود را بالا ببرید، چربی بسوزانید و عضله‌ بسازید. تنها قادر خواهید بود رژیم غذایی خود را کمی سالم‌تر کنید.

بهره‌مندی از این اطلاعات خوب است. ولی دقت کنید که این توصیه‌ها به یک رژیم غذایی سالم برای کاهش وزن منجر نمی‌شوند. برای مثال راهکارهای کاهش وزن را در نظر بگیرید. اگر یک رژیم سالم داشته باشید، این راهکارها به شما کمک می‌کنند که زودتر و سالم‌تر به نتیجه برسید. اما به تنهایی شما را لاغر نمی‌کنند.

۷- رژیم‌های کوتاه مدت

یک رژیم آنلاین ممکن است در کوتاه مدت نتیجه خیلی خوبی بدهد. مثلا شاید با حذف کامل یک گروه غذایی (کربوهیدرات یا چربی) و اضافه کردن پروتئین بتوانید در مدتی کوتاه نتیجه بگیرید. اما مشکل اینجا است که با این رژیم نمی‌توانید مدت زیادی سر کنید.

اول از همه، افزایش پروتئین مصرفی، غذا را گران می‌کند. شما باید با حجم زیادی مرغ و گوشت خود را سیر کنید و همین موضوع هزینه تغذیه شما را بالا می‌برد. پرداخت حق ویزیت متخصص برای گرفتن یک رژیم تخصصی، بسیار ارزان‌تر از خریدن این حجم پروتئین تمام می‌شود.

در ثانی پس از مدتی از نخوردن یک گروه غذایی مثل نان یا برنج خسته می‌شوید. به شدت هوس نان می‌کنید و بوی نان تازه شما را برای شکستن رژیم وسوسه می‌کند.

علاوه بر آن رژیم‌هایی وجود دارند که نمی‌توانند عادت غذایی شما را برای همیشه تغییر دهند. مثلا وقتی یک رژیم آنلاین به شما پیشنهاد می‌کند که برای شام یک لیوان شیر و یک بیسکویت بخورید، شاید با ایجاد کسری کالری وزنتان پایین بیاید، اما این شام مختصر نمی‌تواند نیاز شما به مواد غذایی را رفع کند.

۸- رژیم‌های اکستریم

در بین رژیم‌های آنلاین مواردی بسیار سخت‌گیرانه وجود دارند. مثلا یک رژیم آنلاین شما را به خوردن تنها یک وعده غذا در روز، یا پنج روز غذا خوردن در هفته (رژیم ۵-۲) دعوت می‌کند.

استدلال این است که یک فرد در یک وعده غذایی قادر نیست مقدار زیادی غذا بخورد. برای همین هر اندازه که پرخوری کند، باز هم دچار کسری کالری می‌شود و وزن کم می‌کند.

کلینیک بدنسازی مربی تو | علی کیان پور

تلفن تماس : 09199631325

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *