کلینیک تخصصی مربی تو
تهران - سعادت آباد
کلینیک تخصصی مربی تو
پشتیبانی 24/7
09353132500
شنبه -4شنبه: 8.00 - 20.00
پنج شنبه - جمعه : 9.00 - 16.00
10 خرداد 1400 توسط alikianpoor 0 دیدگاه

مصرف استانازول در بدنسازی | مصرف استانازول و پرپیونات

مصرف استانازول در بدنسازی | مصرف استانازول و پرپیونات

مصرف استانازول در بدنسازی | مصرف استانازول و پرپیونات :

استانازول یا وینسترول ترکیب آن با داروهایی نظیر پرپیونات و پریموبلان و پارابولان بدن خشک و عضلانی میدهد

استانازولول در مقایسه با دوز برابر دیانابول میزان مسمومیت کبدی کتری را به همراه دارد. مطالعات نشان می دهد که در استفاده ۱۲ میلیگرم استانازول در ۲۷ هفته تغییرات زیادی را در آنزیم های کبدی نداشته و سطح آنزیم های کبدی ALT, PLT, ALP, Bilirubin تغییرات آنچنانی نداشته اند. البته با افزایش میزان مصرف دارو و دوز های بالاتر میزان مسمومیت کبدی نیز افزایش یافته و می تواند خطرناک باشد. در مواردی نادر استفاده از دوز های بالا و یا همراه با سایر استروئید هایی که باعث مسمویت کبدی می شوند موجب بروز مسمویت های شدید کبدی و بسیار خطرناکی در برخی از بدن سازان شده است. (در یک نمونه که توسط اینجانب مشاهده شد فردی با مصرف هفتگی ۱۰۵۰ میلیگرم استانازول به همراه ۷۰۰ میلیگرم دیانابول که نمیدونم چه کسی براش تجویز کرده بود به مدت ۸ هفته دچار فیبروز کبدی شدند. البته قبلا هم از این خانواده از دارو ها مصرف کرده بودند و پیشینه این اتفاق رو داشتند.). استانازولول تزریقی هم برخلاف تفکر بسیاری از بدن سازان باعث بروز مسمویت کبدی شده و به یک میزان نسبت به نسخه خوراکی مسمومیت زاست و نباید به عنوان جایگزینی برای استانازول خوراکی زمانی که مسمویت کبدی در فرد مشاهده شده مورد استفاده قرار بگیرد.

استفاده از دارو های مسمومیت زای کبدی بعد از اتمام دوره و نه حین دوره مانند Liv 52, liver stabil, Liver care, essentiale forte و … الزامی بوده و در حین دوره دارو های دیگری برای نگهداری و سلامت کبد وجود داشته که مشکلاتی برای شما به همراه نمی آورند. برای اطلاع از این دارو ها و نحوه مصرف می توانید از تیم استروئیدال ایران مشاوره بگیرید. لازم به ذکر است استفاده از دارو های مسمومیت زای کبدی تنها پس از مصرف دارو های آنابولیکی و آندروژنیکی که برای کبد مسمویت زا هستن مورد نیاز است و در سایر موارد الزامی نیستند.

عوارض جانبی قلبی عروقی

استروئید های آنابولیکی و آندروژنیکی تاثیرات نا به هنجاری بر روی سرم کلسترول خون می گذارند. این اتفاق شامل کاهش کلسترول خوب خون HDL و افزایش کلسترول بد خون LDL می شود که این بر هم خوردن تناسب کلسترول خوب به بد باعث زمینه سازی تسلب شرایین خونی می شود. تاثیر نسبی استروئید های آنابولیکی آندروژنیکی بر روی سطوح چربی خون با توجه به نحوه مصرف (خوراکی با تزریقی)، نوع استروئید (آماروماتاز شونده و یا غیر آروماتاز) و سطح مقاومت استروئید به شکست در کبد متغییر است. استانازول با توجه به مقاومت در برابر شکست در کبد، ذات غیر آروماتاز شونده و نحوه مصرف آن تاثیرات شدیدی بر روی کلسترول خون دارد. مطالعات بر روی مردان ورزشکار سالم نشان می دهد که با مصرف ۶ میلی گرم استانازولول به مدت ۶ هفته میزان کلسترول خوب خون ۳۳ درصد کاهش و میزان کلسترول بد خون ۲۹ درصد افزایش داشته است. استروئید های آنابولیکی و آندروژنیکی علاوه بر تاثیرات ذکر شده به صورت ناخوشایندی باعث افزایش فشار خون و تریگلیسیرید، کاهش آرامش بخشی اندوتلیال و بزرگی بطن چپ که همگی ریسک ابتلا به مشکلات قلبی عروقی و انفارکتوس قلبی را افزایش می دهند، می شوند.

استانوزولول تزریقی نیز باعث تغییرات شدید در کلسترول خون می شود. در آزمایشی که بر روی ۱۲ فرد کاملا سالم صورت پذیرفت، تغییرات شدیدی در کاهش کلسترول خوب خون، افزایش کلسترول بد خون و افزایش کلسترول کلی خون بعد از تنها یک تزریق ۵۰ میلیگرمی استانازولول مشاهده شد. این تغییرات به مدت ۴ هفته بعد از مصرف دارو در افراد باقی ماند که ریسک تصلب شرایین را افزایش می دهد. در مواقعی که فرد به مشکلات قلبی و عروقی مبتلا بوده و امکان بروز مشکلات در فرد بالا می باشد (حتی به صورت ارثی و ژنتیکی) استفاده از استانازولول تزریقی به جای خوراکی، کاری بیهوده و احمقانه می باشد.

برای کاهش احتمال مشکلات قلبی عروقی و حفاظت از سیستم قلبی عروقی باید استفاده از چربی های ناسالم و جامد را کاهش داده و از چربی های سالم مانند روغن زیتون، کنجد، کتان و ماهی  استفاده کرد و نیز استفاده از کلسترول و کربوهیدرات های ساده را در طول مصرف این دارو و سایر استروئید های آنابولیکی کاهش داد. استفاده از مکمل های روغن ماهی (امگا سه) تا ۴ گرم در روز و یا حتی تا ۱۰ الی ۱۲ گرم در دوز های بالاتر و استفاده از مکمل های کلسترول های طبیعی و آنتی آکسیدان های مانند Lipid Stabil یا مکمل هایی با ترکیب مشابه مانند کیو ۱۰ پیشنهاد می شود.

عوارض جانبی توقف تولید طبیعی تستسترون

تمامی استروئید های آنابولیکی و استروژنیکی زمانی که با دوز مناسب برای پرورش عضلات مورد استفاده قرار میگیرند باعث توقف تولید داخلی تستسترون می شوند. استانازولول از این قضیه مستثنی نیست و به عنوان ترکیبی قوی موثر بر روی محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-بیضه شناخته می شود. آزمایشات انسانی نشان می دهد با استفاده ۱۰ میلیگرم استانازول توسط افراد بالغ سالم مذکر به مدت ۱۴ روز سطح تستسترون در پلاسمای خون ۵۵ درصد افت میکند. بدون استفاده از دارو های محرک تولید تستسترون بین ۱ تا ۴ ماه طول می کشد که تولید تستسترون طبیعی پس از قطع دارو به سطح عادی آن بازگردد.  لازم به ذکر است که استفاده بیش از حد از استروئید ها باعث بزرگی مزمن پروستات شده که به اقدامات دارویی و پزشکی نیاز دارد.

نحوه مصرف (اطلاعات عمومی)

مطالعات نشان می دهند که استفاده از یک استروئید آنابولیکی با غذا میزان در دسترس بودن بیولوژیکی آن را کاهش می دهد. این عمر به دلیل ذات محلول در چربی استروئید ها بوده که باعث می شود مقداری از دارو در چربی های موجود در غذا حل شده و توسط جداره سیستم گوارشی جذب نشوند. برای حداکثر سازی جذب استانازول این دارو باید به صورت تنها و با شکم خالی مورد استفاده قرار گیرد و حد اقل فاصله دو ساعته با غذا داشته باشد (این عمر به غذای مصرف شده نیز ارتباط دارد).

اختلاف نظر های زیادی بر روی اندازه ذرات محلول های آماده تزریق استانازول وجود دارد. برای مثال وینسترول تولیدی شرکت زامبان (اسپانیایی) که برای مصارف انسانی تولید شده است، از پودری تصفیه شده که از دریچه سر سوزن های گیج ۲۷ عبور میکند ساخته شده است. وینسترول وی یک نسخه از استانازولول موجود در بازار آمریکا بوده که برای مقاصید دامپزشکی طراحی شده ، از ذرات بزرگتری ساخته شده که در سر سوزن های کوچک تر از گیج ۲۲ گیر می کند. محلول های تزریقی که از ذرات بزرگتری ساخته شده اند معمولا ناراحتی های بیشتری نیز در محل تزریق به وجود می آورند. دوز های تزریقی استانازولول معمولا با دوز های خوراکی سنجیده میشود.

میزان مصرف در مردان

دوز تجویزی پزشکی اصلی استانازولول میزان ۶ میلی گرم در روز که به وسیله یک قرص دو میلیگرمی سه بار در روز مصرف می شود. دوز معمول برای مقاصید بهبود عملکرد ورزشی و عضله سازی بین ۱۵ تا ۲۵ میلیگرم در روز می باشد که معمولا با استفاده از ۵ قرص ۵ میلی گرمی تامین می شود. دوره های استانازول نباید از ۶ تا ۸ هفته فراتر برود. دوز پزشکی وینسترول تزریقی معمولا یک تزریق ۵۰ میلیگرمی هر ۲ یا ۳ هفته می باشد.

میزان مصرف در زنان

دوز تجویزی اصلی برای وینسترول در زنان میزان ۴ میلیگرم در روز (یک  قرص ۲ میلیگرمی دو بار در روز) با احتمام اینکه زنان جوان نسبت به فعالیت های آندروژنیکی حساس تر بوده می باشد. این دوز به مقدار ۶ میلیگرم یعنی به اندازه مصرف آقایان در صورت الزام و با صلاح دید پزشک میتواند افزایش یابد. زمانی که زنان از این دارو برای مقاصید بهبود عملکرد ورزشی و پرورش اندام از این دارو استفاده می کنند دوز ۵ الی ۱۵ میلی گرم دوز معمول استفاده از این دارو می باشد که نباید بیش از ۴ الی ۶ هفته مورد استفاده قرار گیرد. دوز تزریقی استانازول برای پرورش اندام در زنان و بهبود عملکرد ورزشی در همان محدوده ۵۰ میلیگرم هر دو هفته پزشکی می باشد چرا که کنترل کمتری را در زمینه غلظت در پلاسمای خون را دارد. بنا بر این استفاده از نسخه تزریقی در زنان توصیه نمی شود. اما آن دسته از زنان که باید از این ترکیب استفاده نمایند

استانازول را با چه دارویی ترکیب کنیم بهتر جواب میده


در اين دوره مي توان از تستوسترون انانتات، تستوسترون سي پيونات و يا سوستانون 250 استفاده کردبا توجه به اين که مصرف     داروي ديانابول در طولاني مدت براي کبد سمي است، مصرف  اين دارو در دوره حاضر محدود به 6 هفته اول دوره مي شود. تجويز داروي ديانابول در ابتداي دوره اتفاقي نبوده و به اين خاطر صورت گرفته است که تا بروز تاثيرات مثبت تستوسترون که معمولا 3 يا 4 هفته به طول مي انجامد، قدرت و حجم عضلاني را تا حدودي تقويت کند. هر سه استروئيد به کار رفته در اين دوره به يک اندازه قابليت تبديل شدن به هورمونهاي ؟؟؟؟ زنانه را دارند. براي مهار تبديل شدن اين هورمونها به استروژن و براي جلوگيري از بروز عوارض زنانه گي در مردان استفاده از داروي نولوادکس که يکي از داروهاي قدرتمند آنتي استروژن نيز محسوب مي شود، لازم و ضروري استمصرف  اين دارو هم در طول دوره و هم تا چند هفته پس از اتمام دوره توصيه شده استمصرف  اين دارو طبق دستور ذکر شده در جدول، ورزشکار را از گزند تجمع توده چربي در ناحيه نوک سينه ها که ورزشکاران نيز به وفور به آن مبتلا مي شوند، در امان نگه مي داردمصرف  روزانه 40 ميلي گرم از داروي نولوادکس در چهار هفته پاياني دوره تا حدودي بسيار زيادي ترشح مهار و محدود شده تستوسترون در طول دوره را به حد نرمال و طبيعي خود باز مي گرداند.
اين دوره که مختص مبتديان و ورزشکاران سطوح متوسط تنظيم شده است، تاثير بسيار خوبي بر افزايش حجم عضلاني در ورزشکاران قدرتي دارد. مبتديان مي توانند پس از کم کردن و تعديل دزهاي ذکر شده در جدول، اين دوره را به کار ببندند. ورزشکاران مبتدي به طور مثال مي توانند دز مصرف  دکادورابولين را به جاي 400 ميلي گرم به 200 ميلي گرم در هفته تقليل دهند. ذکر اين نکته ضروري است که کاستن ار دز مصرف  تستوسترون که پايه و اساس اين دوره بر آن استوار شده است، توصيه نمي شود. ورزشکاران سطوح پيشرفته با توجه به سوابق تمريني و سوابق استفاده از استروئيدها، مي توانند علاوه بر رعايت دز 400 ميلي گرمي دکادورابولين، دز مصرف  تستوسترون را نيز بيشتر کرده و آن را تا 750 و يا 1000 ميلي گرم در هفته نيز افزايش داده و دز مصرف  ديانابول را نيز به 40 الي 50 ميلي گرم در روز افزايش دهند.
برخي از ورزشکاران آمريکايي به جاي مصرف  200 الي 400 ميلي گرم دکا دورابولين در هفته، آن را با 400 ميلي گرم در هفته از داروي «equipoise» جابجا مي کنند. اين داروي جديد در حقيقت قوي تر و سالم تر از دکا دورابولين بوده و تجمع چربي و احتباس آب و املاح کمتري را سبب مي شود.
همانگونه که مي دانيد، دوره هاي حجم با افزايش در خور توجه چربي و احتباس آب در بدن همراه خواهد بود. ورزشکاراني که از دوره هاي استروئيدي بهره مي گيرند، پس از دوره و قبل از رفتن به روي سن، و به منظور خشک کردن بدن و حذف چربي هاي زايد انباشته شده در طول دوره مصرف  استروئيدها، يک دوره کات را نيز پشت سر مي گذارند. دوره هاي کات معمولا از داروهاي چربي سوز و يا از برخي از استروئيدها که در خشک کردن عضلات تاثير مطلوبي داشته باشند، تشکيل پيدا مي کند.
نکته: منظور ما از دکادورابولين يقينا داروي اصل ساخت کمپاني هاي معتبر و صاحب نام اروپايي است. داروهاي ساخت پاکستان و يا ساخت کمپاني هاي زير زميني ممد بازو و حسن کول نه تنها توصيه نمي شود بلکه ورزشکاران بايد تا مي توانند از اين قبيل داروها که امروزه بازار سياه داروي ايران را نيز اشباع کرده است، دوري کنند.
حال که با يک دوره حجم واقعي آشنا شديم و از اهميت خشک کردن پس از دوره نيز به خوبي آگاه شديم، يک دوره کات واقعي و بسيار موثر را با هم مرور مي کنيم:

همانگونه که در جدول مي بينيد، دز مصرف  «equipoise» بين 300 الي 400 ميلي گرم در هفته متغير است. ورزشکاران مبتدي و کساني که سابقه مصرف  استروئيد ندارند، مي توانند به جاي اين دارو از «پريموبولان» استفاده کرده و يا دز مصرف  آن را به 250 الي 300 ميلي گرم در هفته تنزل دهند. لازم به ذکر است که داوري «پريموبولان» در قياس با «equipoise» سالم تر بوده و به ندرت نيز به هورمونهاي ؟؟؟؟ زنانه تبديل مي شود. ورزشکاران پيشرفته تر معمولا داروي «equipoise» يا «بولدنون» را ترجيح مي دهند.
دوره مصرف  داروي وينسترول را هرگز تمديد نکنيد و به موارد ذکر شده در دوره توجه کامل داشته باشيد. اين دارو براي کبد سمي است و طولاني تر کردن مصرف  آن بيش از مدت زمان ذکر شده در دوره با ضايعات جبران ناپذير کبدي همراه خواهد بود.
اضافه شدن پروويرون در انتهاي دوره از تبديل شدن تبديل شدن دو استروئيد ديگر به هورمونهاي ؟؟؟؟ زنانه جلوگيري کرده و از تاثير منفي دوره بر ترشح طبيعي هورمون تستوسترون در بدن نيز به نحو مطلوبي کم مي کند. اين دارو همچنين بر خشکي عضلات نيز خواهد افزود.
ناگفته پيداست که مصرف  اين دوره که از استروئيدهاي خاص نيز تشکيل شده است، اگرچه با خشکي عضلات همراه خواهد بود اما به دليل اينکه اصولا استروئيدها خاصيت چربي سوزي خوبي ندارد، تاثير چنداني بر تشديد چربي سوزي در بدن نخواهد داشت. حتما شما نيز مي دانيد که سوختن چربي در بدن، کات و خشکي عضلات را به خوبي تقويت مي کند. بنابراين به همراه اين دوره و براي رسيدن به کات عضلاني بيشتر مي توانيد از چربي سوزهاي غير استروئيدي نظير: «کلن بوترول» و يا «سيتومل» نيز بهره بگيربد.
برخي از ورزشکاران تمايل به استفاده از دوره هاي تمام خوراکي داشته و از تزريق وحشت دارند. دوره اي که در اين قسمت معرفي مي کنيم، تماما از داروهاي خوراکي تشکيل شده است.

اين شايعه ممکن است به گوش شما نيز رسيده باشد که وزن و حجم حاصل از دوره ها و حاصل از مصرف  استروئيدهاي خوراکي، پايداري چنداني نداشته و پس از قطع مصرف  از بين مي رود. اما حقيقت اين است که استروئيدهاي خوراکي از اين نظر تفاوتهاي چنداني با استروئيدهاي تزريقي ندارند. اين حقيقت را نيز نمي توان انکار کرد که حجم و وزن حاصل از تمامي استروئيدها پس از قطع مصرف  دارو، تا حدودي از بين مي رود اما با مصرف  داروهاي افزاينده ترشح طبيعي تستوسترون و با به کار بستن برخي تمهيدات که بعدا در مورد آنها بيشتر توضيح خواهيم داد، تاحدود زيادي مي توان اين پديده را مهار کرد.
اين موضوع به تجربه ثابت شده است که مصرف  استروئيدهاي تزريقي در مقايسه با استروئيدهاي خوراکي تاثير مطلوبتري بر افزايش حجم و وزن داشته است. استروئيدهاي تزريقي در مقايسه با انواع خوراکي اين قبيل داروها نيمه عمر طولاني تري داشته و سم کمتري را نيز وارد بدن مي کنند.
ورزشکاران دهه هاي 60 و 70 ميلادي در آمريکا و اروپا شيفته ديانابول و دوره هاي تمام خوراکي مصرف  استروئيدها بوده اند اما با اين وجود اين دارو و اين قبيل دوره ها در عصر حاضر نيز طرفدارني سرسخت دارد.
گفته مي شود که با افزودن بر قندمصرف ي روزانه، مي توان تا حدود بسيار زيادي از کم شدن حجم و وزن حاصل شده از مصرف  استروئيدها، پس از اتمام دوره ها کاست.
تنها نکته منفي در مورد دوره هاي تمام خوراکي اين است که طول اين دوره ها به دليل اينکه داروهاي استروئيدي اصولا براي کبد سمي هستند، همواره با محدوديت همراه بوده و بين 6 الي 8 هفته متغيير است. به دليل اينکه استروئيدهاي خوراکي به کار رفته در اين دوره در سطح نسبتا گسترده اي به هورمونهاي ؟؟؟؟ زنانه تبديل مي گردند، مصرف  نولوادکس نيز در برنامه کار گنجانده شده است.

ﭘﺮوﭘﯿﻮﻧﺎت ﻗﺪرت ﻗﺎﺑﻞ ﻣﻼحظه ای اﯾﺠﺎد ﻣﯿﮑﻨﺪ و به ﺳﺮﻋﺖ از درون ﺧﻮن ﻣﺤﻮ ﻣﯽ ﺷﻮد ‫به همین دلیل در ورزش های ﻗﺪرﺗﯽ ﻣﺜـﻞ وزنهﺑﺮداری و ﭘﺎور ﻟﯿﻔﺘﯿﻨﮓ و ﮐﺸﺘﯽ‫ﻃﺮﻓﺪاران زﯾﺎدی دارد . ﻣﺪت ردﯾﺎﺑﯽ دارو ﺑﺮای ﻣﺜﺒﺖ ﺷﺪن نتیجه آزﻣﺎﯾﺶ‫ دوﭘﯿﻨﮓ در اﯾﻦ اﺳﺘﺮ ﺣﺪود ۲ ﻣﺎه ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ در ﺣﺎﻟﯽ که ﺑﺮای اﻧﺎﻧﺘﯿﺖ و‫ﺳﯿﭙﯿﻮﻧﺎت ﺣـﺪود سه ﻣـﺎه ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ ازاﯾـﻦ رو ﻣﻄﻤﺌﻦ ﺗﺮ وﮐﻢ ﺧﻄﺮﺗﺮﻣﯽ‫ﺑﺎﺷﺪ .

این دارو در مقایسه با دیگر استرهای تستوسترون نظیر: تستوسترون سی پیونات و تستوسترون انانتات از قدرت جذب بالاتری برخوردار بوده و سریع تر نیز عمل می کند. در مورد مصرف تستوسترون سی پیونات و تستوسترون انانتات ، یک تزریق در هفته کافی به نظر می رسد اما کسانی که از تستوسترون پروپیونات استفاده می کنند، حداقل باید هر سه روز یک بار یک تزریق از این دارو را انجام دهند.
این دارو برای افزایش حجم و قدرت عضلانی، دارویی بسیار مطلوب به شمار می رود. عوارض جانبی این دارو در مقایسه با دیگر انواع مشتق شده از تستوسترون، کم تر و قابل تحمل تر است. کسانی که از این دارو استفاده می کنند به این موضوع اعتراف می کنند که مصرف این دارو در مقایسه با مصرف دیگر نمونه های مشتق شده از تستوسترون، حتی احتباس آب و املاح کمتری را باعث شده و کمتر نیز موجب ابتلا فرد به عارضه نوک سینه می گردد. اما با این وجود، این دارو نیز از تستوسترون مشتق شده و همانند تمامی داروهای مشتق شده از تستوسترون، خواص آندروژنیک در خور توجهی داشته و در برخی موارد نیز به عارضه نوک سینه در مردان و به بروز خواص زنانه گی در مردان ختم می شود.
اشاره به این نکته نیز ضروری است که تزریق نمونه های واقعی و اصلی این دارو همواره با درد شدیدی نیز همراه بوده و در برخی موارد نیز با متورم شدن ناحیه مورد تزریق همراه می باشد. نمونه هایی که تزریق آنها با درد همراه نمی شوند، یقینا ساخت قارپوز آباد سفلا و شلغم کلا می باشند که کمپانی های داروسازی داخل زحمت تولید آنها را متحمل شده و آنها را به قیمت اصل به ورزشکاران بیچاره می فروشند.
نمونه های اصلی این دارو به صورت تزریقی و در ویالهای ۱۰ میلی لیتری و یا به صورت آمپولهای ۲ میلی لیتری تهیه و عرضه می شود. دز مصرف مجاز این دارو نیز در حدود ۱۰۰ الی ۳۰۰ میلی گرم در هفته توصیه شده است.استروئید آنابولیک استانوزولول (وینسترول) فقط برای مقاصد پزشکی‌ در انسان توسط (FDA ) مورد تصویب قرار گرفته است.هر گونه استفاده دیگر در ایالات متحده آمریکا ممنوع می‌باشد.وینسترول معمولا توسط بدن سازان و ورزشکاران مورد سؤ استفاده قرار می‌گیرد.وینسترول اساسا در بدن سازی در دوران کات برای حفظ حجم عضلات و کاهش چربی‌  بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد.سایت ادکوان دات آی آر استفاده مناسب از این هورمون باعث افزایش وزن نخواهد شد.همچنین اعتقاد بر این است که استفاده از وینسترول مرتبط با دیگر عوارض جانبی تستوسترون نظیر افزایش اندازه سینه در مردان و تغییر الگوی صدا و ریزش مو در زنان نمی‌باشد.به همین دلیل است که استفاده از این دارو در میان ورزش کاران به ویژه بانوان در مقایسه با دیگر داروهای آنابولیکی مورد استقبال قرار گرفته است.همچنین قابل ذکر است که از این دارو در ورزشی نظیر دو و میدانی که ترکیبی‌ از قدرت و سرعت می‌باشد نیز استفاده میشود.استفاده از وینسترول در ورزشکاران مسابقه ای ممنوع می‌باشد و مواردی نیز بوده است که بعد از جواب مثبت آزمایش مبنی بر استفاده از وینسترول مدال ورزشکار از او پس گرفته شده است.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *