Warning: Creating default object from empty value in /home3/morabiyo/morabi-you.ir/wp-content/plugins/medify-core/includes/framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
معرفی چند مکمل کاهش وزن و لاغری - کلینیک بدنسازی مربی تو
کلینیک تخصصی مربی تو
تهران - سعادت آباد
کلینیک تخصصی مربی تو
پشتیبانی 24/7
09353132500
شنبه -4شنبه: 8.00 - 20.00
پنج شنبه - جمعه : 9.00 - 16.00
17 فروردین 1401 توسط alikianpoor 0 دیدگاه

معرفی چند مکمل کاهش وزن و لاغری

معرفی چند مکمل کاهش وزن و لاغری

کمبودی از لحاظ تعداد مکمل هایی که ادعای آسان کردن رژیم را دارند، وجود ندارد.

مشکل این است که، کمپانی‌های مکمل سازی تمایل به اغراق دارند – و گاهی‌ اوقات در مورد میزان کارایی محصولات خود در کاهش وزن کاملا دروغ می‌گویند.

حقیقت این است که، مکملهای چربی‌ سوز زیادی وجود دارند که واقعا کارمد هستند، اما این دست مکملها در واقع بیشتر استثنا هستند.

در این مقاله در مورد ۷ مورد از بهترین مکمل کاهش وزن بدنسازی خواهید آموخت، و همچنین ۳ مکمل کاهش وزن بدنسازی رایج نیز معرفی‌ خواهد شد که قطعا میبایست از مصرف آنها اجتناب کنید.

همچنین در مورد بهترین مکمل کاهش وزن بدنسازی برای مردان و زنان، مکمل کاهش وزن بدنسازی برای افراد دارای سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک (PCOS)، مکمل کاهش وزن بدنسازی برای زنان یائسه و … بیشتر خواهید آموخت.

۷ مکمل کاهش وزن بدنسازی عالی

کافئین

یک محرک طبیعی سیستم عصبی مرکزی بوده و پر مصرف‌ ترین داروی سایکواکتیو در جهان می‌باشد.

کافئین عمدتا از دانه قهوه گرفته میشود، اما همچنین به طور طبیعی می‌توان آن را در برخی‌ انواع چای و دانه کاکائو نیز یافت.

نحوه عملکرد : هنگامی که شما مصرف می‌کنید، بدن آدرنالین آزاد می‌کند. این امر باعث افزایش سرعت متابولیسم شده که میتواند کاهش وزن را سرعت بخشد.

اگر از آن به شکل منظم استفاده کنید، این امر شدت افزایش در سرعت متابولیسم را کمتر می‌کند (شما به تاثیرات مقاوم میشوید)، بنابراین اگر قصد استفاده به عنوان مکمل کاهش وزن بدنسازی را دارید، پس توصیه نمی‌شود به طور مستمر بیش از چند هفته از آن استفاده کنید.

به منظور دریافت حداکثری مزایا برای کاهش وزن، از آن تا ۵۰۰ میلی‌ گرم یک بار در هفته برای سخت‌ ترین روز‌های تمرینی خود، یا ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌ گرم در روز به مدت ۱ تا ۲ هفته استفاده کرده و سپس به اندازه همین زمان مصرف آن را قطع کنید.

ایمنی : مصرف کافئین عموما ایمن در نظر گرفته میشود.

با این بیان، اگر بیش از حد کافئین مصرف کنید ممکن است عوارض جانبی ای نظیر بی‌ خوابی‌، ناراحتی‌ معده، نوسان سطح انرژی، افزایش ضربان قلب، اضطراب، لرز و سردرد را تجربه کنید.

یوهیمبین

یوهیمبین یک ماده طبیعی بوده که در چندین نوع از گیاهان بومی مرکز و غرب آفریقا نظیر پوست درخت یوهیمبه یافت میشود.

نحوه عملکرد : جزئیات در مورد چگونگی‌ عملکرد یوهیمبین در تسریع چربی‌ سوزی نسبتا پیچیده می‌باشد، اما خلاصه کلام این است که این ماده باعث “ غیر فعال سازی “ مکانیزمی در سلول‌های چربی‌ میشود که از سوزانده شدن چربی‌‌ها جلوگیری می‌کند.

به عبارتی، یوهیمبین باعث میشود تا بدن پا را از روی ترمز برداشته تا مواد شیمیایی چربی‌ سوز طبیعی در بدن بتوانند بهتر عمل کنند.

به طور علمی‌ تر، یوهیمبین گیرنده‌های آلفا آدرنرژیک را بلاک کرده و سپس باعث آزاد سازی آدرنالین از نورون‌ها میشود.

تاثیر این امر در نهایت این است که یوهیمبین باعث افزایش چربی‌ سوزی شده و بنابراین به کاهش وزن کمک می‌کند.

ایمنی : هنگام مصرف در دوز‌های بالاتر، یوهیمبین ممکن است در ایجاد اضطراب و تکانشگری مشارکت داشته باشد. بنابراین، یوهیمبین برای افراد دارای اختلالات اضطراب و ترس توصیه نمی‌شود.

از آنجایی که تحقیقات نشان میدهند این ماده همچنین در دوز‌های بالا باعث افزایش فشار خون میشود، مصرف آن برای افراد دارای مشکلات قلبی منع شده است.

برای مابقی افراد، تحقیقات نشان میدهند که دوز‌های متوسط یوهیمبین عموما مشکلی‌ را ایجاد نمیکند.

۷ مکمل کاهش وزن بدنسازی برای مردان و زنان

جینسینگ تایلندی

جینسینگ تایلندی که همچنین با نام (Kaempferia parviflora) شناخته میشود، یک گیاه بومی تایلند بوده که از آن به شکل سنتی‌ برای بهبود مردانگی و عملکرد و حمایت از کاهش وزن استفاده میشده است.

نحوه عملکرد : جینسینگ تایلندی به عنوان یک مکمل کاهش وزن بدنسازی طبیعی عمل می‌کند، زیرا دارای چندین ترکیب فعال با عنوان متوکسی فلاوون می‌باشد که میتوانند …

۱ . باعث افزایش کالری سوزی از طریق اثر گذاری روی سلول‌های چربی‌ شوند.

۲ . باعث کاهش ذخایر چربی‌ از طریق اثر گذاری روی گیرنده ای به نام (PPARy) شوند.

ایمنی : در یک تحقیق مروری اینطور یافت شد که مصرف جینسینگ تایلندی تا ۱.۳۵ گرم در روز عارضه جانبی جدی ای را ایجاد نمیکند. البته این دوز بسیار بالاتر از دوز‌های کارامد بالینی بین ۹۰ تا ۱۸۰ میلی‌ گرم در روز می‌باشد که در هر مکمل کاهش وزن بدنسازی یافت میشود.

Grains of Paradise

(Grains of Paradise) یک گیاه از خانواده زنجبیل بوده که عموما از آن به عنوان ادویه استفاده میشود.

نحوه عملکرد : این ماده دارای ترکیبات متنوعی از جمله (6-gingerol) و (6-paradol) بوده که میتواند از طریق اثر گذاری روی گیرنده‌های سلول‌های چربی‌ ای که در تنظیم انرژی و درک دما دخیل هستند، باعث افزایش سرعت متابولیسم شود.

به همین دلیل است که تحقیقات نشان میدهند استفاده از (Grains of Paradise) باعث افزایش کالری سوزی (تا حدودا ۱۰۰ کالری بیشتر در روز) و کاهش سطح چربی‌‌های احشایی میشود.

ایمنی : تحقیقات نشان میدهند که (Grains of Paradise) برای استفاده به عنوان مکمل کاهش وزن بدنسازی ایمن می‌باشد، مگر اینکه از دوزهایی بسیار فراتر از دوز کارامد بالینی ۳۰ میلی‌ گرمی‌ استفاده کنید.

فورسکولین

فورسکولین یک ماده یافت شده در گیاه هندی کولئوس فورسکلی می‌باشد، که از آن برای مدت بسیار زیادی در طب آیورودا برای درمان اختلالات قلبی و تنفسی استفاده میشده است.

نحوه عملکرد : استفاده از فورسکولین باعث افزایش پلاسمای خون و افزایش سطح درون سلولی مولکولی به نام (cAMP) میشود، که میتواند باعث افزایش تولید انرژی سلولی شود.

به همین دلیل است که تحقیقات نشان میدهند استفاده از فورسکولین باعث افزایش سرعت چربی‌ سوزی شده و اینطور به نظر می‌رسد میتواند باعث افزایش سطح تستوسترون نیز شود.

ایمنی : اکثر تحقیقات نشان میدهند که مصرف فورسکولین بسیار ایمن می‌باشد. با این بیان، در برخی‌ موارد نادر افراد مصرف کننده فورسکولین گزارش تجربه عوارض جانبی ای نظیر اسهال، حالت تعوع و استفراغ، یبوست، سردرد و خستگی‌ را داده اند.

فوکوزانتین

فوکوزانتین یک مولکول شبه ویتامین آ بوده که به عنوان یک کاروتنوئید شناخته میشود و می‌توان آن را در جلبک دریایی یافت کرد (علت رنگ قهوه ای جلبک دریایی همین ماده است).

نحوه عملکرد : فوکوزانتین وارد سلول‌های چربی‌ شده و اثری به نام (uncoupling) ایجاد می‌کند. این امر باعث استفاده بیشتر میتوکوندری از انرژی شده که میتواند کاهش وزن را تسریع کند.

به علاوه، تحقیقات نشان میدهند که این ماده از طریق منع جذب گلوکز به سلول‌های چربی‌ و افزایش جذب آن به درون سلول‌های ماهیچه ای، میتواند ذخیره شدن چربی‌ در بدن را مختل کند.

یک نکته جانبی جالب : زمانی‌ تصور میشد که فوکوزانتین میتواند باعث تبدیل چربی‌‌های سفید به چربی‌‌های قهوه ای شود، اما محققان فراموش کرده بودند که فوکوزانتین تنها یک رنگدانه بوده که باعث تغییر رنگ چربی‌‌های سفید شده است.

ایمنی : چندین تحقیق نشان میدهند که فوکوزانتین برای مصرف ایمن بوده و دارای عارضه جانبی شدیدی نمیباشد.

5-HTP

(5-HTP) یک ترکیب تولید شده حاصل متابولیسم آمینو اسید تریپتوفان می‌باشد، که می‌توان آن را در مواد غذایی نظیر شیر، گوشت، سیب زمینی‌، کدو تنبل و انواع سبزیجات یافت کرد.

سیترولین و کاربرد‌های آن
خواندن

این ماده در مغز به سروتونین تبدیل میشود، که یکی‌ از انتقال دهنده‌های عصبی مهم در ایجاد احساس شادی می‌باشد.

نحوه عملکرد : هنگامی که برای کاهش وزن رژیم میگیرید، بدن تان هورمون هایی تولید می‌کند که باعث احساس گرسنگی میشوند.

(5-HTP) به این دلیل در لیست برترین مکمل کاهش وزن بدنسازی قرار گرفته، زیرا میتواند به خنثی سازی اثر این هورمون‌ها کمک کرده، که نتیجه آن افزایش احساس سیری، کمک به کنترل مصرف غذا و سرکوب هوس مصرف کربوهیدرات‌ها می‌باشد، که همه این موارد میتوانند به کاهش وزن کمک کنند.

ایمنی : (5-HTP) برای مصرف توسط اکثر مردم ایمن است، اما اگر از دوز‌های بسیار بالا (۶۰۰ میلی‌ گرم یا بیشتر در روز) استفاده کنید ممکن است دچار عوارض جانبی ای نظیر حالت تعوع، بی‌ خوابی‌، اسهال، دل درد و آمنوره شوید.

همچنین توصیه میشود اگر در حال مصرف دارو‌های افزایش دهنده سطح سروتونین هستید (نظیر دارو‌های ضد افسردگی یا مسکن‌های تجویزی)، از مصرف (5-HTP) اجتناب کنید زیرا میتواند سطح سروتونین را به شکل خطرناکی در بدن افزایش دهد.

۳ مکمل کاهش وزن بدنسازی که هرگز نباید استفاده کنید

۷ مکمل کاهش وزن بدنسازی برای مردان و زنان

هودیا

هودیا یک گیاه شبه کاکتوس بوده که در صحرای کالاهاری آفریقا رشد می‌کند. از لحاظ تاریخی، بوشمن‌ها در زمانی‌ که قحطی آب و غذا بوده، برای رفع تشنگی و گرسنگی خود از هودیا استفاده میکرده اند.

چندین تحقیق نشان میدهند که هودیا نه تنها یک مکمل کاهش وزن بدنسازی ناکارامد است، بلکه در بسیاری از موارد خطرناک نیز می‌باشد.

هودیا در بین سه مکمل چربی‌ سوز ناامید کننده قرار می‌گیرد، زیرا به شکل فعالی‌ به شما صدمه زده، و جدایی از آن، حتی نمی‌تواند کمکی‌ به چربی‌ سوزی شما کند.

CLA

(CLA) یک اسید چرب یافت شده در گوشت و لبنیات می‌باشد.

تحقیقات نشان میدهند که (CLA) ممکن است دارای اثرات زیر باشد :

۱ . کمک به چربی‌ سوزی بدن

۲ . کارآمدی در چربی‌ سوزی تنها به اندازه تاثیر دارونما (پلاسیبو)

۳ . افزایش چربی‌ بدن

… و بله، هر سه مورد را درست خواندید، علیرغم وجود داشتن اطلاعات بسیار زیاد در مورد این مکمل کاهش وزن بدنسازی، هیچکس واقعا نمیداند تاثیر (CLA) روی شما چه می‌باشد، تا زمانی‌ که آن را مصرف کنید و ببینید.

و به همین دلیل است که یکی‌ از سه مکمل کاهش وزن بدنسازی بد در زمینه چربی‌ سوزی می‌باشد. زیرا غیر قابل اتکا بوده و اثرات آن مستمر نمیباشد (و اکثر تحقیقات نشان میدهند که مکمل کاهش وزن بدنسازی بی‌ اثری است).

گارسینیا گامبوجیا

گارسینیا کامبوجیا یک میوه کوچک زرد رنگ بوده که از آن به طور وسیعی در هر مکمل کاهش وزن بدنسازی استفاده میشود.

دلیل قرار گرفتن این مکمل کاهش وزن بدنسازی در بین بدترین‌ها این است که شواهد علمی‌ کافی‌ و متقاعد کننده ای در مورد اثر گذاری آن روی کاهش وزن وجود ندارد.

با این بیان، به ازای هر تحقیقی که نشان میدهد این مکمل به کاهش وزن کمک می‌کند، تحقیقی دیگر وجود دارد که نشان دهنده ناکارامدی کامل آن می‌باشد.

پول خود را صرف قمار روی چیزی نکنید که معلوم نیست در کاهش وزن شما تاثیر گذار است یا خیر – در عوض پایبند به مصرف یکی‌ از مکمل کاهش وزن بدنسازی که در بالا ذکر شد باشید.

مکمل کاهش وزن بدنسازی : سوالات متداول

 سوال ۱ : بهترین مکمل کاهش وزن بدنسازی برای زنان چه می‌باشد؟

بسیاری از کمپانی‌های مکمل سازی محصولات کاهش وزنی را میفروشند و ادعا دارند که این محصولات به طور مخصوص برای زنان طراحی شده است.
این گفته، کاملا دروغ و پوچ است.🙄
مکانیزم چربی‌ سوزی در بدن مردان و زنان یکسان است، به این معنی‌ که هر مکمل کاهش وزن بدنسازی تاثیر گذار در افزایش سرعت چربی‌ سوزی، به طور یکسان در مردان و زنان عمل می‌کند.
به همین ترتیب، هر مکمل کاهش وزن بدنسازی ذکر شده در این مقاله بهترین مکمل‌های کاهش وزن برای زنان و همچنین مردان میباشند.

 سوال ۲ : بهترین مکمل کاهش وزن بدنسازی برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک (PCOS) کدامند؟

سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک (PCOS) وضعیتی است که در آن تخمدان‌ها و غدد فوق کلیوی زنان بیش از حد هورمون‌های مردانه تولید میکنند. این امر همچنین باعث ایجاد کیسک هایی در تخمدان‌ها میشود.
یکی‌ از رایج‌ ترین علائم (PCOS) افزایش وزن می‌باشد، و یکی‌ از بهترین راه‌ها برای بهبود تمام علائم (PCOS) کاهش وزن می‌باشد.🙂
همین امر باعث شده تا بسیاری از زنان مبتلا به (PCOS) در جستجوی مکمل کاهش وزن بدنسازی خوب باشند تا بتوانند شرایط را تحت کنترل خود داشته باشند.
متاسفانه، هیچ مقدار قرص یا پودری قرار نیست به شکل جادویی باعث بهبود علائم (PCOS) شود. اما خبر خوب این است که، اگر میدانید چطور برای چربی‌ سوزی تغذیه و تمرین کنید، برخی‌ مکملها قطعا میتوانند به شما کمک کنند.😊
به غیر از مکملهایی که قبلا در این مقاله در مورد‌شان بحث کردیم، برخی‌ مکمل کاهش وزن بدنسازی دیگر نیز هستند که ممکن است به کاهش وزن زنان مبتلا به (PCOS) کمک کنند :
۱ . اینوسیتول : اینوسیتول، که همچنین با نام میو‌-اینوسیتول شناخته میشود، یک قند کربوسایکلیک بوده که در بافت‌های سراسر بدن یافت میشود. چندین تحقیق نشان میدهند که اینوسیتول در زمینه بهبود حساسیت انسولینی و کاهش فشار خون در زنان مبتلا به (PCOS) کارامد می‌باشد، که این امر ممکن است به کاهش وزن کمک کند.😁
۲ . اسید‌های چرب امگا ۳ : اسید چرب امگا ۳ نوعی چربی‌ هستند که می‌توان آنها را در مواد غذایی نظیر ماهی‌ و بذر کتان، و مکملهایی نظیر روغن ماهی‌ یافت کرد. تحقیقات نشان میدهند که اسید‌های چرب امگا ۳ ممکن است به بهبود حساسیت انسولینی در زنان مبتلا به (PCOS) کمک کند، که این امر میبایست کاهش وزن را آسان تر کند.💪
۳ . پودر پروتئین : تحقیقات نشان میدهند که زنان با (PCOS) ای که از یک رژیم با پروتئین بالا استفاده میکنند، بهتر قادرند نسبت به زنانی که از یک رژیم با پروتئین پایین استفاده میکنند، وزن خود را مدیریت کنند. اگرچه شما میبایست بیشتر پروتئین مورد نیاز روزانه خود را از مواد غذایی با ارزش بالا تامین کنید، اما پودر پروتئین نیز راهی‌ آسان و کاربردی برای افزایش دریافت پروتئین می‌باشد و ممکن است به شما در کنار رعایت یک رژیم با کالری کنترل شده به کاهش وزن تان کمک کند.

سوال رایج ۳ : بهترین مکمل کاهش وزن بدنسازی برای زنان یائسه کدامند؟

در زمان بروز یائسگی رایج است که زنان دچار اضافه وزن شوند.
این امر عمدتا به دلیل تغییراتی‌ است که در بدن در این زمان رخ میدهد، از جمله نوسانات هورمونی، کاهش حجم عضلات و افزایش مقاومت انسولینی.😉

متاسفانه، هیچ مکمل کاهش وزن بدنسازی وجود ندارد که به خودی خود بتواند در دوره یائسگی یا بعد از آن باعث کاهش وزن شما شود. به منظور کاهش وزن و حفظ سلامتی تان در طول دوره یائسگی – یا هر مرحله دیگر از زندگی‌ تان – بهترین اقدامات به شرح زیر است :

۱ . ایجاد کمبود کالری نسبتا شدید (نه بسیار شدید) به میزان ۲۰ تا ۲۵%
۲ . استفاده از یک رژیم غذایی با پروتئین بالا
۳ . انجام تمرینات مقاومتی
با فرض رعایت این موارد، استفاده از مکمل کاهش وزن بدنسازی اثبات شده نیز میتواند به فرایند چربی‌ سوزی شما سرعت بخشد.

سوال رایج ۴ : آیا می‌توانم در دوره شیردهی‌ از مکمل کاهش وزن بدنسازی استفاده کنم؟

من این را پیشنهاد نمیکنم.
تحقیقات بسیار اندکی‌ روی ایمنی مصرف مکمل کاهش وزن بدنسازی حین شیردهی‌ وجود دارد. بنابراین، برای احتیاط، بهترین کار این است که از مصرف آنها اجتناب کرده تا دوره شیردهی‌ شما به پایان برسد.

کلینیک بدنسازی مربی تو

ارائه دهنده انواع برنامه های تمرینی و رژیم های غذایی زیرنظر برترین اساتید ایران

تلفن مشاوره و تماس : 09354536070

باتشکر از دکتر علی کیان پور

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :

https://www.instagram.com/morabi_you.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *