Warning: Creating default object from empty value in /home3/morabiyo/morabi-you.ir/wp-content/plugins/medify-core/includes/framework/ReduxCore/inc/class.redux_filesystem.php on line 29
نکات مفید بدنسازی بانوان - کلینیک بدنسازی مربی تو
کلینیک تخصصی مربی تو
تهران - سعادت آباد
کلینیک تخصصی مربی تو
پشتیبانی 24/7
09353132500
شنبه -4شنبه: 8.00 - 20.00
پنج شنبه - جمعه : 9.00 - 16.00
3 اردیبهشت 1401 توسط alikianpoor 0 دیدگاه

نکات مفید بدنسازی بانوان

نکات مفید بدنسازی بانوان

 

در دنیای امروزی بسیاری از بانوان هستند که در مورد طراحی برنامه غذایی و تمرینی خود دچار سردرگمی‌های زیادی هستند.هنگامی که بحث بدن سازی و تغذیه بانوان مطرح میشود معمولا اطلاعات ضد و نقیض زیادی وجود دارد که میتواند واقعا سردرگم کننده و گمراه کننده باشد.

اما به هر حال شما با هر سابقه بدن سازی میتوانید به تمام اهداف تناسب اندام خود دست یابید.شما از طریق شناسایی اطلاعات غلط و حذف آنها، انجام تمرینات شدید با وزنه‌های چالش برانگیز و یک رژیم غذایی کارامد میتوانید بدون هیچ تردیدی به هرآنچه که خواهان آن هستید دست یابید.

شناسایی اطلاعات غلط از درست
شما نیز احتمالا این موضوع را شنیده اید که کار با وزنه‌های سنگین ممکن است باعث افزایش حجم شما نظیر مردان شود یا اینکه شما میتوانید چربی‌‌ها را تبدیل به عضله‌ یا عضلات را تبدیل به چربی‌ کنید یا اینکه با انجام تمرینات خاص روی شکم، ران‌ها و باسن میتوانید به صورت موضعی در آنها کاهش چربی‌ داشته باشید.اما ما اینجا هستیم تا به شما بگوئیم که تمام این موارد را فراموش کنید.
تمرین با وزنه‌های سنگین هیچگاه باعث نخواهد شد که شما همانند مردان حجیم شوید.اول از همه باید بگوئیم که واژه سنگین یک واژه نسبی‌ می‌باشد.

برای مثال آن وزنه ای که برای یک فرد بسیار سنگین و چالش برانگیز می‌باشد ممکن است برای فرد دیگر در حکم یک گرم کردن ساده را داشته باشد.اینجاست که باید تعیین کنید میزان سنگین بودن وزنه‌ها برای شما چه مقدار می‌باشد؟ دوم اینکه زنان زیادی هستند که همانند مرد‌ها به شدت تمرین کرده و با توجه به قدرت خود از وزنه‌های سنگینی‌ نیز استفاده میکنند در صورتی‌ که هیچگونه تغییری در شکل زنانه آنها مشاهده نشده است و آنها همچنان ویژگی‌‌های زنانه خود را حفظ کرده‌اند.

در آخر هم باید بگوئیم که زنان هیچگاه به طور طبیعی قادر به تولید تستوسترون در حد مردان نیستند و هیچگاه نمیتوانند به حجم عضلانی آنها نزدیک شوند.همچنین لازم به ذکر است که عضلاتی که در طی‌ تمرینات با وزنه ایجاد میشود بعد از قطع تمرینات هیچگاه به چربی‌ تبدیل نخواهد شد.

 

بلکه اگر شما تمرینات خود را قطع کنید به دلیل اینکه فشار وارده روی ماهیچه‌ها کاهش پیدا می‌کند سایز آنها نیز کاهش پیدا کرده و کوچک خواهند شد.منبع سایت ادکوان.معمولا هنگامی که یک فرد بدن ساز تمرینات خود را متوقف می‌کند رژیم غذایی پر کالری او همانند سابق ادامه پیدا خواهد کرد و به دلیل اینکه فرد دیگر از طریق تمرینات کالری سوزی نمیکند این کالری اضافه با گذر زمان تبدیل به چربی‌ خواهد شد و از طرفی‌ عضلات نیز کوچک خواهند شد.

بافت‌های ماهیچه و چربی‌ دو بافت کاملا متفاوت از هم هستند و اصلا امکان تبدیل به یکدیگر در آنها وجود ندارد. بنابراین اگر تصمیم به ترک تمرینات گرفتید نیازی نیست نگران تبدیل عضلات به چربی‌ باشید.
تمرین دادن یک گروه عضلانی باعث افزایش قدرت، شکل گیری آن و رشد آن خواهد شد.اما این تمرینات تاثیر بسیار کمی‌ روی چربی‌ سوزی دارند.

بدن شما به طور کلی‌ زمانی‌ به طور قابل توجهی‌ وزن کم می‌کند که میزان انرژی سوزانده شده در روز بیشتر از میزان کالری دریافتی باشد.به عبارتی دیگر شما نمیتوانید تصمیم بگیرید که چربی‌ کدام ناحیه را آب کنید پس بهترین راه برای شما این است که کالری دریافتی روزانه خود را کمتر از میزان کالری سوزانده شده در روز تعیین کنید و این روند را تا زمانی‌ میتوانید ادامه دهید که به نتایج دلخواه خود برسید و چربی‌ سوزی مورد نظر خود را انجام دهید.اکنون که در مورد برخی‌ از اطلاعات نادرست در مورد بدن سازی بانوان روشن سازی کردیم بیایید در مورد نحوه رسیدن به اهداف صحبت کنیم.

تمرین با وزنه‌های چالش برانگیز
از لحاظ سطح سلولی ماهیچه‌های زنان و مردان کاملا شبیه هم و یکسان هستند.تفاوت بزرگ در آنها در میزان هورمون‌های تاثیر گذار روی آنها (تستوسترون و استروژن) می‌باشد.بر اساس تحقیقات بیل کرامر زنان حدود ۱۵-۲۰ برابر کمتر نسبت به مردان دارای تستوسترون هستند.این موضوع یک دلیل بسیار قانع کننده مبنی بر این می‌باشد که تمرینات با وزنه‌های سنگین توسط زنان هیچگاه نمی‌تواند آنها را شبیه مردان حجیم کند.

اکثر زنان با دیدن بدن سازان زن حرفه ای از بدن سازی ترس پیدا میکنند و خجالت میکشند سمت آن بیایند اما باید بدانید که این دسته از بدن سازان زن حرفه ای حجم خود را از طریق استفاده از استروئید‌ها با مقادیر زیاد به دست آورده‌اند و در حالت طبیعی به دست آوردن چنین حجمی غیر ممکن می‌باشد.اما به هر حال کار با وزنه‌های سنگین و چالش برانگیز در نهایت میتواند عضلات شما شکل دهد و باعث سفتی آنها شود و به شما ظاهری خوش فرم و خوش اندام هدیه کند.

اگر با وجود تمرینات شدید و سنگین باز هم آنطور که می‌خواهید خوش اندام و دارای عضلات شکل گرفته نمی‌باشید به احتمال زیاد این موضوع مربوط به میزان کالری دریافتی و نوع تغذیه شما میشود.به همین دلیل است که شما باید از یک برنامه غذایی دقیق و کارامد استفاده کنید تا به اهداف بدن سازی خود دست یابید.

تغذیه مناسب و کارامد
برای این قسمت از شما می‌خواهیم که بدن خود را یک حساب بانکی در نظر بگیرید.هنگامی که شما کالری بیشتری نسبت به کالری‌های دریافتی میسوزانید همانند این است که شما دارید بیش از آنچه که درآمد دارید هزینه می‌کنید و این موضوع برای چربی‌ سوزی و کاهش وزن شما بسیار مناسب می‌باشد.اما اگر شما همچنان بیشتر از درآمد خود خرج کنید سرانجام به نقطه ای خواهید رسید که دیگر پس انداز شما به طور کامل تمام خواهد شد و دیگر هیچ موجودی نخواهید داشت.

هنگامی که چنین اتفاقی‌ برای شما رخ دهد فرایند چربی‌ سوزی شما متوقف خواهد شد و دیگر شاهد هیچ پیشرفتی نخواهید بود.به همین دلیل هنگامی که شما در چنین وضعیتی هستید باید در هفته ۱-۲ بار دوباره به بدن خود همانند سابق سوخت رسانی کنید (وعده‌های تقلبی).این وعده‌های تقلبی را به عنوان پر کردن دوباره حساب خود در نظر بگیرید.شما دوباره در این حالت میتوانید از این پس انداز خود خرج کنید و چربی‌ سوزی خود را ادامه دهید تا به نقطه مورد نظر خود برسید.
سپس هنگامی که شما به نقطه ای رسیدید که حس کردید به اندازه کافی‌ چربی‌ سوزی کرده‌اید و دوست دارید که همین فیزیک بدنی را حفظ کنید زمان آن رسیده است که با توجه به میزان فعالیت‌های روزانه خود کالری مصرف کنید تا وزن خود را به همان شکل حفظ کنید.این موضوع را به عنوان ایجاد تعادل در حساب بانکی خود را نظر بگیرید.

در این حالت شما دقیقا همان میزان پولی‌ را خرج می‌کنید که درآمد دارید.
در آخر اگر شما خواهان اضافه وزن هستید باید میزان کالری دریافتی شما در روز از میزان کالری مصرف شده بیشتر باشد.این حالت همانند آن است که شما از میزان پولی‌ که خرج می‌کنید پول بیشتری را به حساب خود می‌ریزید.

در این حالت به مرور زمان شما پول بیشتری را در حساب خود انباشته خواهید کرد که میتوانید از آنها در جهت خرید آیتم‌های بیشتری استفاده کنید (عضله‌ سازی بیشتر).هدف شما هرچه که باشد شما باید به طور هوشمندانه کالری دریافت یا بسوزانید تا مطابق با اهداف شما بتوانید تغذیه لازم را داشته باشید و به اهداف مورد نظر خود برسید.

 

کلینیک بدنسازی مربی تو

ارائه دهنده انواع برنامه های تمرینی و رژیم های غذایی زیرنظر برترین اساتید ایران

تلفن مشاوره و تماس : 09354536070

باتشکر از دکتر علی کیان پور

ما را در اینستاگرام دنبال کنید :

https://www.instagram.com/morabi_you.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *